Sektör Gübre
Yayınlama Tarihi 25 Mart 2021
Telefon 90 216 468 50 50
Resmi Web Sitesi https://www.gubretas.com.tr

GÜBRETAŞ (Gübre Fabrikaları Türk A. Ş.), tarım sektörüne kimyevi gübre girdisi tedarik ederek “ülke tarımındaki kalite ve verimliliği arttırmak” amacıyla 6 Kasım 1952 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla kuruldu. Türkiye’nin ilk kimyevi gübre fabrikası olan İskenderun’daki tesisleriyle 1954 yılında üretime başladı. Kuruluşundan bugüne sektöründe hep öncü rolünü üstlenen GÜBRETAŞ Türkiye’nin ilk fosfatlı ve kompoze gübresini üretti, ilk toprak analiz laboratuvarlarını kurdu, Borsa’da işlem gören ilk 15 şirketten biri oldu ve sektör açısından çok önemli yatırımlar ile sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirdi.

Şirketin %25’i Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görürken, kalan hisseler Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olan ana hissedar Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne aittir.

69 yıldır ürün, hizmet ve yatırımlarıyla katma değer üreterek büyüyen GÜBRETAŞ, 2008’deki Razi Petrokimya girişimiyle “Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımı”nı gerçekleştirerek tarım sektöründen bir şirket olarak önemli bir uluslararası başarıya imza attı.

Türkiye genelindeki 2.756 satış noktasının oluşturduğu güçlü dağıtım ağı, geniş ürün portföyü ve yüksek kalite algısının yanı sıra GÜBRETAŞ; Ar-Ge çalışmaları ve bilinçli tarım faaliyetleriyle de kimyevi gübre sektörünün lideridir.

GÜBRETAŞ’ın kuruluşundan beri sürdürdüğü temel misyonlarından biri de bilinçli tarımsal üretimi yaygınlaştırmaktır. Bilimsel yöntemlere göre bitki besleme konusunda üreticilere rehberlik etmek amacıyla 1985 yılında ilk toprak analiz laboratuvarını kuran GÜBRETAŞ, özellikle 2005’te başlattığı Türkiye Toprak Verimliliği Haritası Projesi ile ülkemizdeki tarım arazilerinin toprak yapısıyla ilgili verileri toplayıp bu birikimden yararlanarak “bitkiye ve bölgeye özel gübreler” de geliştirmektedir.

Son yıllarda ağırlık verdiği bilinçli tarımı yaygınlaştırmaya yönelik arazide ve online tarımsal danışmanlık hizmetleri, toprak analizi eğitim ve reçetelendirmeleri, çiftçi bilinçlendirme toplantıları ve model tarla uygulamaları ile sektöre öncülük eden GÜBRETAŞ, pazardaki liderliğini Ar-Ge çalışmalarıyla da desteklemektedir. Yürüttüğü önemli Ar-Ge projeleri sayesinde bilinçli tarım uygulamaları ve yenilikçi ürünlerle tarım sektörüne değer katmayı sürdürmektedir.

Özellikle 2003 yılı sonrasındaki istikrarlı büyümesiyle Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yükselişini de sürdüren GÜBRETAŞ; köklü kurumsal tecrübesi, devam eden yatırımları ve global vizyonu sayesinde daha güçlü bir geleceğe ilerlemektedir.