Faruk Çelik ve Et Lobisi!

Eski Tarım Bakanı Faruk Çelik, et lobisinden şikâyetçi olarak, TRT’de yayımlanan Payitaht dizisinin bir sahnesinden dolayı kırgın olduğunu belirtmiş.

Sözcü gazetesi yazarlarından Aytunç Erkin’e konuşan Çelik, kırgınlığını şu şekilde dile getirmiş:

Açın Payitaht dizini izleyin. Kırgınım... TRT’de yayınlandı biliyorsunuz. Orada göreceksiniz. Et lobisinden birisi o dizide oynadı. Şunu söylüyorum: Her alanda lobi var! İlaç sektöründe de aynı! İthalata dayalı anlayışı savunan bir yapı var. Bizim yapmamız gereken bunu kırmak, üretimi teşvik etmekti. Yapmaya çalıştık ama ömrümüz yettiği kadar. Anlatacak çok şey var. İthat lobilerinin işi bu. ‘Hazır var. Ne gerek var. Daha uygun getiririz’ diyorlar ama uzun vadede daha pahalıya patlıyor”

Sayın Faruk Çelik, et lobisinden şikayetçi olmuş haklıdır ama kendisinin bakanlığı döneminde bu lobinin nasıl çalıştığını da en iyi kendisi biliyor.

Pekâlâ, bu lobiye karşı kendisi ne yaptı?

Özellikle bu lobiye karşı yaptığımız haberler karşısında bizim üzerimize nasıl çullanmak istediklerini, bizi iftiraları ile nasıl boğmaya çalıştıklarını da en iyi kendisi biliyor!

Faruk Çelik, o dönem belgeleri ile ortaya koymamıza rağmen bu lobiye karşı hiçbir işlem yapmamıştı!

Tam aksine o lobiye hesap sormak yerine bizim belgeli haberlerimiz mahkeme kararı ile hemen sansürlenmişti!

Bu et lobisi öyle bir lobi ki, 15 Temmuz’un hemen akabinde bile vurgun yapmaktan geri durmamıştı!

En acı olan da buydu!

Millet vatan derdindeyken bu lobi vurgun peşindeydi!

Bir gazeteci olarak bu lobinin kirli yüzünü ortaya çıkarmak için nasıl bir mücadele verdiğimi de en iyi Faruk Çelik’in kendisi biliyor.

Ancak bugün lobiden şikâyetçi olan Faruk Çelik’i o gün yanımızda görememiştik!

Bu et lobisi ne mi yapmıştı!

15 Temmuz’un hemen akabinde yani 2 gün sonra bir çiftçi kuruluşunun 3 milyon Euro’sunu naylon bir sözleşme ile teminatsız bir şekilde Macaristan’a transfer etmişti.

Bu transferi yapanlar hemen ardından Estonya ve Letonya’da iki şirket kurarak, Et ve Süt Kurumu üzerinden Romanya’dan Türkiye’ye besilik hayvan ithalatına başlamışlardı.

Romanya’dan besilik hayvan ithalatı o güne kadar kapalıydı.

Tam bu şirketlerin kurulmasıyla birlikte besilik hayvan ithalatında Türkiye’nin kapıları Romanya’ya da açılmıştı.

Yani zamanlaması müthiş bir hamleydi! Zaten bu lobinin ne kadar etkin ve güçlü olduğunu da buradan anlayabilirsiniz!

Daha durun bitmedi…

Asıl yürekleri yakan, vicdanları sızlatan ise bu lobi, Romanya’daki bütün döküntü, ıskartaya çıkmış, hastalıklı hayvanları ESK üzerinden Türkiye’ye ithal etmişti!

Yani bu lobi kendileri bir sermaye koymadan, çiftçi kuruluşunun 3 milyon Euro’sunu sermaye yaparak öyle bir vurgun yapmıştı ki, zaten iki hamlede 3 milyon Euro’yu kat be kat ceplerine koymuşlardı!

Peki, kimdi bu et lobisi?

Bu et lobisinin üyelerini öyle Payitaht dizisinde aramaya gerek yok.

Çünkü benim şahit olduğum bu lobinin merkezindeki isimler o dönem Tarım Bakanlığında en etkin görevdeydiler!!!

Yani Bakanın yanı başındaydılar!!!

YORUM EKLE
YORUMLAR
BAY YAMA
BAY YAMA - 2 ay Önce

TKK KARA AYHAN DÖNEMİNİ UNUTMADIK. ONU DGM DE YARGILICAKLAR

Personel
Personel - 2 ay Önce

Kendi doneminde yaptiklari et lobiciligini unutmus sanirim..insanlar kendileriyle ilgili konularda nedense cok unutkan oluyor..ama biz unutmadik..

adaletxx
adaletxx - 2 ay Önce

Ala sana suç duyurusu gibi bir açıklama :)

Agah var
Agah var - 2 ay Önce

Et lobisi sizin en yakınınızda ve içinizde bakanlığın tam ortasında bizmi getirdik ithal etleri kim ithal etti

üretici
üretici - 2 ay Önce

hiç birisi tesdüf değilldir.yönetici ağa babalarının mutlaka haberi vardır .ve haatta beraber olmasalar hic kimse ne karaborsaya.nede böyle rant işlerine bir kuruş yatırmaz,demekki saağlam rant garantisi alıyorlar,,,

ENES
ENES - 2 ay Önce

tarım kredi genel müdürünü kendi torenle atadi. Sonra orayi zarara ugratti diye verilen gensoru da bana bagli değil orası dedi.. Meclisde hakkinda verilen gensoru da yazılanların hepsi dogru.. Bursa da buyuksehir hayalleri olsa bakanlikta yaptıklarindan sonra siyasi hayati bitmiştir.. Bundan sonrasi icin TKK KARA Bay Ayhan ile cay demleyip içmesini öneririm..

Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Bu suçun itirafı ihbarname delildir şartlar ne olursa olsun yapanın yanına kalmaması lazım bugün bunun cezasını vermeyen yarın mahkemeyi kubrada hepbirlikte yargilanacaklarini bilen kisilerdir bu fakir halkın hakkıdır hak ne olursa olsun alınır

NAÇAR
NAÇAR - 2 ay Önce

Toplumun en küçük yapısı olan aileye kadar her taraf kokuşmuş, çürümüş, pisliğe batmış. Kanaatimce önce eğitim sistemi sil baştan ele alınmalı, akabinde TCK yrniden yazılmalı. Cezalar öyle ağırlaştırılmalı ki hiçbir şekilde suça ve suçluya taviz verilmemeli. Ama umudum var mı, hayır yok. Çünkü adam kayırmacılık varsa gerisi teferruattır...