Ziraat, orman ve su ürünlerine burs teşviği

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl ziraat, orman ve su ürünleri ile ilgili programları tercih ederek ilk üç sırada giren öğrencilere eğitim süreleri boyunca burs verileceğini bildirdi. Saraç, aylık 600 lira olan bursun 12 ay boyunca ödeneceğini kaydetti.

Ziraat, orman ve su ürünlerine burs teşviği
banner200

Saraç, üniversitelerin ziraat, tarım, orman ve su ürünleri ile ilgili fakültelerinin dekanları ve yüksekokul müdürleri ile YÖK'te bir araya geldi.

Türkiye'nin bulunduğu coğrafya ve bu coğrafyanın beraberinde getirdiği her türlü zenginliğin de büyük önem taşıdığına işaret eden Saraç, ziraat, tarım, su ve orman alanlarının ülkenin elindeki en büyük değerler olduğunu vurguladı.

Yakın gelecekte, ülkelerin kavgaları ve savaşlarının sadece petrol ve yer altı zenginlikleri değil su, gıda, doğal zenginlikler kaynaklı olacağının yaygın görüş olduğunu dile getiren Saraç, değişik vesilelerle gerçekleştirdikleri toplantılarda bunu kamuoyu ile paylaştıklarını belirtti.

TERCİH EDEN ÖĞRENCİ AZALIYOR

Saraç, yükseköğretim sisteminde, 30 ziraat, 16 su ürünleri, 12 orman, 5 ziraat ve doğa bilimleri, 1 de tarım ve doğa bilimleri fakültelerinin bulunduğunu bildirdi.

Ziraat ve tarım programlarında 24 bin 827 öğrenci, bin 885 öğretim elemanı, su ürünleri programlarında bin 825 öğrenci ile 551 öğretim elemanı, orman programlarında ise 4 bin 753 öğrenci ile 427 öğretim elemanı bulunduğunu anlatan Saraç, şöyle devam etti:

"Tarım ve ziraat programlarında 13,2, su ürünleri programlarında 3,3, orman programlarında ise 11,1 oranında öğretim elemanı başına öğrenci düşmektedir. Bu verileri değerlendirdiğimiz zaman açık ve net şekilde, öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayıları oldukça iyi seviyededir. Bu, nitelik açısından bizim arzuladığımız bir durumdur. Ama bir de bu programlar için son yıllardaki öğrenci sayılarına bakıldığında, ziraat ve tarım programları kontenjanları ile yerleşenler arasında bir açıklığın, kontenjan düşüşü gerçekleştirilmiş bile olsa devam ettiği görülüyor. Orman programlarında ve su ürünlerinde de dolulukların çok yüksek oluşunu, kontenjanın düşüşünün sonucu olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz."

TEHDİT EDİCİ BİR DURUM

Saraç, "Ülkemiz ve geleceğimiz açısından bu kadar stratejik ve kritik olan bu alanlara ilginin azalıyor olması ülkemizin istikbali için gerçekten tehdit edicidir" diye konuşudur.

YÖK olarak bu süreci yakın zamana kadar sayılarla yönetmeye çalıştıklarını dile getiren Saraç, "Yani talep varsa kontenjan artır, talep yoksa kontenjan azalt. Bu belki bazı programlarımız için hala bir nispette uygulanabilir ama bu öncelikli ve stratejik alanlarımız için, kesinlikle başka yeni ve yenilikçi çözümler üretebilmeliyiz" dedi.

Tarım ve gıdanın, ülke için stratejik bir alan olduğuna ve bu alanlara yönelik nitelikli öğrenci talebinin yükselmesi için bazı sıra dışı kararlar alacaklarına ilişkin bir açıklamayı daha önce kamuoyuna yaptıklarını anımsatan Saraç, bir yıla yakın zamandır bu konuda YÖK'te yoğun çalışma yürüttüklerini anlattı.

BURS MİKTARI 600 LİRA

Katılımcılarla çok önemli ve heyecan verici bir gelişmeyi paylaşmak istediğini dile getiren Saraç, şöyle konuştu:

"Bu yıl, ziraat, orman ve su ürünleri odaklı programlarımızı tercih ederek yerleştirilecek ilk üç sıradaki öğrencilerimize eğitim süreleri boyunca burs verilecek.

2016 LYS sistemimizde tarım, ziraat, orman ve su ürünleri alanında devlet üniversitelerimizde toplam 210 programımız bulunuyor. Bunların her birisine, ilk üç sırada yerleşecek öğrencilerimizin hepsi, yani toplam 630 öğrencimiz bu burs imkanından faydalanabilecektir.

Bu şekilde sadece belirli üniversitelerimiz için değil, tüm devlet üniversitelerimize yerleşen başarılı öğrencilerimizi desteklemiş olacağız. Bu öğrencilerimize ödenecek burs miktarı ise aylık 600 lira olup, bu burs 12 ay boyunca ödenecektir."

Saraç sürecin, sadece bu tedbirle de sınırlı kalmayacağını belirterek, "Bu kararımız, bu alanlara yönelik iyileştirici bir tedbirdir. Bu kararımızın bir kısmı ilgili bakanlık ve diğer kurumlarca alınacak bir dizi başkaca karar ve uygulamalarla desteklenirse ülkemiz için hayati önem taşıyan bu alanlar önemine uygun değeri kazanacaktır" diye konuştu.


YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Tercih edenlere 600 TL burs vermesi çok iyi olmuş.Tercih eden az ise teknikerlere neden lisans tamamlama için gereken yapılmıyor?

- 5 yıl Önce

Duyarsız teknikerler LİSANS tamamlama ile ilgili bu konuda dahi kaç yorum yapmış yukarıda.Yazın yazın.....

Allah aşkına mazeret üretmeyin
Allah aşkına mazeret üretmeyin - 5 yıl Önce

Okul var. Okumak isteyen var. Lisans tamamlama neden olmuyor yetkili sendika? Sağlıkçılar zootekni bölümünü uzaktan okuyor ama ziraatçılar okuyamıyor. Lütfen yetkili sendika olmanın gereğini yapın.

- 5 yıl Önce

Nerdesin TOÇBİRSEN Varın yoğun targel ve etiketlilerin hakları idi.Sizin için Teknisyen Teknikerin hiç bir önemi ve değeri yok.Ama helal olsun size en çok desteği bizden almanıza rağmen hiç bir hakkını almamanız ve hazır ki yetkileri yok ettirdiniz,tamamen bakanlıktan adımızı sildiniz.Aynı AKP gibi, oyu ilk veren kesimin çoğunluğu alt kesim iken iktidarda unutulan ve AKP hemen bürokrasinin ve entellektüel denen kesimin hizmetinde olması. Ne yapsın onlar bizlerin LİSANS TAMAMLAMA sorununu bakanlık tutanağın da sonlara koyarsın bak yazdırdık dersin geçiştirirsin.

Mutlu Azınlığın Sendikası TOC
Mutlu Azınlığın Sendikası TOC - 5 yıl Önce

Teknikerler Lisans Tamamlama için yetklili sendikaya güvenmiyor. Sendikadan ayrılmak istiyorlar ama...

banner251