Ziraat Fakültesine Veteriner Hekim ilanına tepki!

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin veteriner hekim ilanına çıkmasına tepki göstererek, bu personel alım ilanından vazgeçilmesini istedi. 

Ziraat Fakültesine Veteriner Hekim ilanına tepki!
banner200

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği'nden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne veteriner ilanı açıldı. 8 Mayıs 2019 tarihinde Resmi gazete’de yayımlanan öğretim üyesi ilanında Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nde görevlendirilmek üzere açılan bir adet Profesör ilanına "Veteriner Hayvan Besleme Anabilim Dalında doktora yapmış olmak, aynı alanda doçentlik unvanını almış olmak, Kanatlı Hayvanların Beslemesi Üzerine Çalışmalar yapmış olmak" şartı getirilerek hem adrese teslim ilan yapıldığı, hem de zootiekni bilimi ile veterinerlik arasında meslek tassubunu körükleyecek yönde tehlikeler içerdiği endişesi ile Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz, ilgili makamlarla görüşmelerde bulunulduğunu ancak sonuç alınamadığını belirtti:"Konunun takipçisiyiz. Konunun kişiselleştirilmeden, kardeş meslek grubu olan veteriner camiası ile başka sürtüşmelere sebep olmayacak şekilde çözülmesini arzu ediyoruz." 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 16:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Realist
Realist - 2 yıl Önce

Demek ki veteriner hekime ihtiyaç varmış.

zooteknist
zooteknist @Realist - 2 yıl Önce

veteriner fakültesinde hayvanlardan sorumlu olsun. ziraat fakültesinde değil Realist

zooteknist
zooteknist - 2 yıl Önce

yazık. hiçbir vet. fakültesi böyle birşey yapmaz hayatta. ama bizim ziraatçiler yapar.

realist
realist @zooteknist - 2 yıl Önce

Çünkü Veteriner Hekim tüm canlılardan sorumludur.

Çks dışında hiçbir iş yapmayan Mühendisler
Çks dışında hiçbir iş yapmayan Mühendisler - 2 yıl Önce

Ne bu isyan arkadaşlar tüm zooteknistler çks vs giriyor da sesiniz çıkmıyor ama iş hayvan besleme kısmına gelince tek siz besler gibi davranıyorsunuz mühendislik tanımına pek uygun bulmadığım kısımda bu.

Zafer
Zafer - 2 yıl Önce

Helalin var Fehmi Başkan

Mevlüt Noyan
Mevlüt Noyan - 2 yıl Önce

Zootekni mezunu doçentlerin suyu mu çıkmış bu ne aymazlık

Zooteknist
Zooteknist - 2 yıl Önce

Adı üstünde "Hekim" . Nasıl ki çocuğunuzun büyümesi , beslenmesi ve eğitiminden Doktorunuz yani hekiminiz sorumlu değil ise hayvanınızın bakım ve beslenmesinden de Veteriner hekimler sorumlu olamazlar. Adı üstünde sağlık kısmı ile ilgilensinler. Avrupa da ve tüm dünyada zooteknist ler ilgilenirler bu iş ile. Kaldı ki son 15 senedir Veteriner hekimlerin kontrolündeki Tarım bakanlığı ile hayvancılığın geldiği nokta ortadadır. Memlekette hayvan kalmadı. Ama Milenyumun göbeğinde İstanbulda Kuduz ortaya çıkabiliyor. Veteriner hekimler lütfen kendi mesleklerini yapsınlar artık. Hayvan bakım ve besleme işini de biz Zooteknistlere bıraksınlar ki hem çiftçi kazansın hem.de vatandaş ucuz et yesin

Tek Tıp tek Saglik
Tek Tıp tek Saglik - 2 yıl Önce

Avrupa birliği ve Amerika, kanada vb gelişmiş ülkelerde Veteriner Hekimligi sanatinin yeri, görev alanı ve saygınlığı bellidir. Ülkemizde bu gerçek bazı "kesimlerin" kabusu olmaktadır ne hikmetse. Onlara göre veteriner hekim sadece klinik yapsindir. Oysa tip biliminde insanların yediği, içtiği, yasadigi ve yaptığı herşey evvela doktorlardan sorulur. Bir "kesim" çıkıp Sen sadece reçete yaz başka birşeye aman karışma, onları biz yapacağız demez. Sonuç olarak Ülkemizde Veteriner hekimliği sanatı bazı "kesimlerin" mobingine maruz kalmaktadır.


banner151

banner251