Mevsimlik tarım işçilerine üniversite desteği

Ankara'nın Polatlı ilçesindeki derme, çatma çadırlarda yaşayan mevsimlik tarım işçilerine Ankara Üniversitesi ve Ankara Sanayi Odası (ASO) işbirliği ile yardım edildi.

banner255
Mevsimlik tarım işçilerine üniversite desteği
banner200

Ankara'nın Polatlı ilçesi mevsimlik tarım işçilerinin akına uğruyor. Nisan ayının başlarından itibaren ilçeye gelen eden mevsimlik tarım işçileri derme, çatma çadırlarda yaşıyor. İşçilerin kaldıkları yerlerde elektrik, su ve diğer alt yapı olanakları bulunmuyor. Zor koşullarda yaşama tutunmaya çalışan tarım işçileri, çoluk-çocuk tüm aile bireyleri ile altı ay daha ilçede kalacaklar. Bu zor şartlarda yaşayan işçiler her türlü doğal afetlerle de karşı karşıya.

Ankara Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÇAM) ile İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi (İKDAM) öğrencileri, mevsimlik tarım işçilerine yardım amacıyla bölgeye giderek “fiziksel ihtiyaç analizi" çalışması yaptılar. AKÇAM Müdürü ve İKDAM Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, daha önce yaptıkları ziyaretlerde özellikle kadınların ve çocukların sıkıntılarına dikkat çektiklerini ve bu amaçla giriştikleri çabalar çerçevesinde ASO ile birlikte en çok gereksinim duyulan gıda, hijyen, kırtasiye, kitap ve benzeri ürünleri tarım işçisi ailelere ulaştırdıklarını belirtti. Gülçubuk, bu girişim ile ülkemizin en dezavantajlı gruplarından olan mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarını dile getirdiklerini vurguladı.

YORUM EKLE
banner151

banner251