KGTÜ, ilk yılında zirveye yerleşti

Torku markasının mimarı, Türkiye'nin en büyük 37. Sanayi Kuruluşu olan Konya Şeker A.Ş. ve Anadolu Birlik Holding (ABH) desteği ile kurulan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ), kapılarını öğrencilere açtığı ilk sene elde ettiği yerleştirme puanlarıyla büyük bir başarıya imza attı.

banner255
KGTÜ, ilk yılında zirveye yerleşti
banner200
Bir basın toplantısı düzenleyen Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem, Bilimsel Araştırma Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Muharrem Candan ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır, öğrenciler tarafından büyük ilgi gören üniversitenin tüm programlarına yerleşen öğrencilerin tamamını ilk 40 bin içine giren başarılı öğrenciler olduğunu söylediler.
Rektör Öktem, “Bu özelliğiyle bilinçli bir tercihe yönelen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler arasında da yer aldığını göstermiştir. Türkiye'nin 22 farklı ilinden öğrencilerin yerleştiği üniversitemiz, bu özelliğiyle “bölgesel değil ulusal alandan öğrencinin ilgisini çekebildiğini göstermiştir. Üniversitemiz bünyesinde bulundurduğu Gıda Mühendisliği ve Biyomühendislik bölümlerinde Türkiye'deki en yüksek puanla öğrenci kabul eden üniversite konumuna gelirken, tarımla ilgili Türkiye'deki tüm bölümler içerisinde de büyük farkla zirveye yerleşmiştir" dedi.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, İngilizce eğitim verecek ve öğrencilere eğitimleri sırasında ulusal ve uluslararası Ar-Ge projelerinde yer alma fırsatı tanıyacağını söyleyen Rektör Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem “Konya Şeker A.Ş, ABH ve bu güzide kuruluşlarımızın ürün markası olan TORKU'nun fabrika ve tesisleri öğrencilerimizin uygulama alanı olarak kullanılacak olması “sahaya hazır mühendis" yetiştirilmesi için en büyük hazinemizdir. Yurt dışı Üniversitelerin bile öğrencilerine staj yaptırmak için çabaladığı tesislerin bizim kurucu irademiz olmasının “ne kadar kıymetli olduğu ilk mezunlarımızın sahaya çıktığı gün anlaşılacaktır"

Sanayi ile iç içe, uygulama odaklı bir eğitimi benimseyen üniversitede, öğrencilerin mezun olmadan kendi alanlarında kayda değer bir tecrübeye sahip olmaları hedefleniyor. Üniversitenin, fakülteler altında yer alan üst programlara öğrenci kabul etmesi sayesinde öğrenciler, yerleştikleri programda yer alan bölümleri, ortak ders programı süresince tanıma şansına sahip olacak ve ortak program sonunda aynı program altında yer alan diledikleri bölümü seçebileceklerdir.

Üniversitemizdeki idari ve öğretim kadrosundan Mütevelli Heyetine tüm kadro olarak; Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi'nin, Kurucu Başkanımız Recep Konuk'un vizyonu doğrultusunda uzun bir hazırlık süreci sonunda kurulduğu ve geliştirildiğini özellikle belirtmek isteriz. Yıllar süren hazırlık çalışmalarının “Üniversite Tercihlerindeki Başarı" ile perçinlenmesi herkesi mutlu etmiştir.

Bu süreçte görev alanlar birinci aşamanın başarılı bir şekilde atlatılması ile amaca yönelik inançlarını heyecanla tazelemişlerdir. Torku markasının mimarı Konya Şeker A.Ş. ve Anadolu Birlik Holding'e üniversitenin kurulumu ve gelişmesi sürecindeki desteklerinden ötürü minnetle teşekkür ederiz. Üniversitenin elde ettiği başarının arkasında çiftçilerin alın teri olduğu bir hakikattir.

Bu süreçte başta Devlet erkânı ve YÖK olmak üzere Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve KTO Karatay Üniversitesi'ne de Rektörleri nezdinde verilen destekten ötürü teşekkür ediyoruz. Ayrıca kuruluş aşamamızda KOP (Konya Ovası Projesi) Bölgesi Üniversiteler Birliğine (ÜNİKOP) de üniversitenin gelişim sürecine yaptıkları katkılardan ötürü teşekkür ederiz" dedi.
YORUM EKLE
banner151

banner251