Binlerce işsiz gıda mühendisi varken neden atama yapılmıyor?

Binlerce işsiz gıda mühendisi adına Bakan Çelik tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren CHP'li Gaytancıoğlu, eski Bakan Mehdi Eker'in 2500 Gıda Mühendisi atamak isteğini ifade etmesine rağmen neden bu sayıda atamanın yapılmadığını sordu.

Binlerce işsiz gıda mühendisi varken neden atama yapılmıyor?
banner200

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e beslenmek için aldığımız gıdaların sağlıklı olmadığı, gıda güvenliği ile ilgili yönetmeliklere uyulmadığı iddiaları ile ilgili haberlerin gazete ve televizyonlarda sıkça yer alması üzerine bir soru önergesi verdi.

Bakan Çelik'e “Binlerce işsiz gıda mühendisi varken neden bu kadar çok denetimsizlik ve zehirlenme haberleri kamuoyunda yer almaktadır? “ diye soran Gaytancıoğlu; “Bakanlık tarafından taklit ve tağşiş yapan firmalar açıklanmaktadır ama tüketici bu açıklama esnasında o ürünleri tüketmiş olmaktadır. Böyle sonradan açıklamalar yapmak yerine taklit ve tağşişi önlemek daha anlamlı ve kolaydır" dedi.

Gaytancıoğlu'nun bu tür taklit ve tağşişleri önlemek için bakanlığın ne gibi çalışmalar yaptığını, eski Bakan Mehdi Eker'in 2013 yılında 2500 Gıda Mühendisi atamak isteğini ifade etmesine rağmen neden bu sayıda atama yapılmadığını da sordu.

Gaytancıoğlu, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Bakan Çelik'e şu soruları yöneltti:

1) Bakanlığınız bünyesinde kaç tane Gıda Mühendisi bulunmaktadır?

2) Gıda denetimini gerçekleştiren gıda kontrolörlerin kaçı Gıda Mühendisidir?

3) Bir firma yılda kaç kez denetlenmektedir?

4) Bakanlıktaki gıda kontrolörleri kaç gıda işletmesinden sorumludur ? Kontrolör sayısı yeterli midir?

5) Gıda kaynaklı hastalıkların önlenebilmesi için bakanlığınızca bir aksiyon planı hazırlamış mıdır?

6) Bakanlığınız bünyesinde boş bulunan gıda mühendisi kadrosu var mıdır var ise bu boş kadroların sayısı kaçtır ?

7) Binlerce işsiz gıda mühendisi varken neden bu kadar çok denetimsizlik ve zehirlenme haberleri kamuoyunda yer almaktadır?

8) Bakanlık tarafından taklit ve tağşiş yapan firmalar açıklanmaktadır ama tüketici bu açıklama esnasında o ürünleri tüketmiş olmaktadır. Böyle sonradan açıklamalar yapmak yerine taklit ve tağşişi önlemek daha anlamlı ve kolay değil midir ? Bu tür taklit ve tağşişleri önlemek için bakanlığınızca ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

9) Gıda kaynaklı zehirlenmelerin ve intoksikasyonların bütçeye yükü yıllık ne kadardır?

10) 635 bin gıda işletmesini 5 bin kişiyle denetlemek ve bunun %25 inin Gıda Mühendisi olması ne kadar doğrudur?

11) Gıda Mühendisleri 90 puanla atanamazken diğer branşlar neden 78 puanla atanıp Gıda Mühendislerinin görevini yapması adil midir?

12) Eski Bakan Mehdi Eker 2013 yılında 2500 Gıda Mühendisi atamak isteğini ifade etmiş ama o ifade neden sonuç bulmamıştır? O kadrolar dolmuş mudur? Dolmadıysa ne zaman dolacaktır?

13) Artan gıda zehirlenmelerinin gıda denetimlerinin Gıda Mühendisleri tarafından yapılması gerektiğini göstermiyor mu?

YORUM EKLE
banner151

banner251