İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cüneyt Güleç, Meclis Üyeleri Ahmet Dönmezler ve Tahir Selçuk Yavuz, et fiyatlarında son dönemde yaşanan artışın engellenmesine yönelik önerilerin yer aldığı raporu iletmek üzere, Ankara'da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu'yu ziyaret etti. 

Sektörün desteklenmesi gerek

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, "Odamız Meclis Toplantısı'nda et fiyatlarındaki artış ve yarattığı sıkıntılar gündeme geldi. Bunun üzerine, ilgili komitelerimizin de görüşünü alarak kısa, orta ve uzun vadeli çözüm önerilerimizi içeren bir rapor hazırladık. En başta gelen sorun, girdi maliyetlerinin yüksekliği. Yüksek olan girdi maliyetleri doğal olarak fiyatlara da yansıyor. Sektörün fiyat ve fiyat dışı enstrümanlarla desteklenmesi gerekiyor. Üreticilerin üretimini sürdürmesi için verimlilik artışı esas alınmalı. Üreticilerimizin sürdürülebilir üretim yapmasına olanak sağlayan düzenlemeler yapılırken, aynı zamanda halkımızın da uygun fiyatta et tüketebilmesi sağlanmalı" dedi. 

Raporu değerlendireceğiz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, "Yaptığımız her çalışmada sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerini alıyoruz. Türkiye, 2002 yılından bu yana tarımsal alanda önemli gelişmeler kaydetti. Bu dönemde ülkemizin tarımsal hasılası 23 milyar dolardan 61 milyar dolara yükseldi. 18 milyar dolarlık tarım ve gıda maddesi ihracatı gerçekleşti. Ülkemiz et üretimi 420 bin tondan, 1 milyon tona geldi. İzmir Ticaret Odası'nın önerileri de önemli, raporu ilgili birimleriyle birlikte değerlendireceğiz" diye konuştu. 

YENİ ASIR