Yeni geliştirilen haşhaş çeşitleri tanıtıldı

Denizli'nin Çivril ilçesinde düzenlenen 'Geliştirilen Haşhaş Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi' kapsamında Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından geliştirilmiş olan Ofis-1 ve Ofis-2 çeşitlerinin tanıtımı yapıldı.

Yeni geliştirilen haşhaş çeşitleri tanıtıldı
banner200

Tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması projesi kapsamında Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Koordinatörlüğünde yürütülen " Geliştirilen Haşhaş Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında Çivril İlçesi Kocayaka Mahallesinde tarla günü düzenlendi.

Çivril'de düzenlenen Tarla Gününe İl Müdür Yardımcısı Nejdet Demir, Çivril TMO Ajans Müdürü Hakkı Karagöz, Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, İlçe Müdürleri, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü uzmanları, teknik personeller ile çok sayıda çiftçi katıldı.

Narkotik bir bitki olan haşhaşın Denizli'nin önde gelen tarım ürünlerinden birisi olduğunu ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Nejdet Demir: "Stratejik bir ürün olan haşhaş, ilimizde 130-150 bin dekar alanda ekilmektedir. Bu alanın %75'i Çivril, Çal ve Baklan ilçelerimizdedir. Dolayısıyla bölgede yaşayan üreticilerimiz için yüksek verim ve kaliteye sahip çeşitlerin geliştirilmesi çiftçimiz ve ülke ekonomimiz açısından son derece önemlidir. Müdürlük olarak bizlerde çiftçimizin gelirinin artması, üretimin kaliteli olması için üreticilerimizi yeni çeşitler ile tanıştırmaya çalışıyoruz. Eskişehir Geçitkuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Toprak Mahsulleri Ofisinin yeni geliştirdiği 4 çeşit ile çiftçimize ait 1 adet yerel çeşit olmak üzere toplamda 5 çeşit haşhaşın ekimini sonbaharda gerçekleştirdik. Bu sene iklimsel olarak son dönemde çok fazla yağış aldık. Bu yağışlar hasadımızı geciktirdi ve kaliteyi olumsuz etkiledi. Birazdan demonstrasyon parsellerimize giderek incelemelerde bulunacağız ve mevcut şartlarda verim ve kalite yönünden üstün olanları bölgemizde yaygınlaştırmaya çalışacağız. Yeni geliştirilen haşhaş çeşitlerimizin Ülkemiz tarımına ve Denizli çiftçisine hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. " ifadelerini kullandı.

Yeni geliştirilen haşhaş çeşitleri hakkında bilgi veren Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Ferda Çelikoğlu, haşhaşın Türkiye için stratejik bir önem taşıdığından söz ederek "Bölgemizde üreticilerimizin geleneksel ve yerli çeşitleri kullandıkları ve yeni geliştirilen yüksek verimli ve kaliteli çeşitlerini kullanmamaları nedeniyle Denizli İl Müdürlüğümüzün koordinasyonunda Enstitümüz ve Ofis tarafından ortaklaşa olarak üreticilerimizin talepleri doğrultusunda Hüseyinbey ve Çelikkol çeşitlerini geliştirdik. Haşhaş çeşitlerimizin alkoloid oranı yüksek ve tohum olarak değerlendirilme noktasında da verimlidir. Bilindiği üzere Dünya piyasasında alkoloid oranı yüksek çeşitler talep görmektedir." açıklamasında bulundu.

Demonstrasyon parsellerinin tanıtımına geçilerek, ekimi gerçekleştirilmiş olan çeşitlerin incelenmesi ile tarla günü etkinliği sona erdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251