Salçalık kapya biberi için tarla günü düzenlendi!

Düzce Acıkası'nın yeni coğrafi işaret alması ile acıka yapımında kullanılan Düzce'ye özgü salçalık kapya biberlerin talebine yönelik üretim gerçekleştiren Darıcı Mahallesi'nde önder çiftçi Yasemin Aydın'ın tarlasında kapya biber yetiştiriciliğini çiftçilerin incelemesi amacıyla tarla günü etkinliği düzenlendi.

Salçalık kapya biberi için tarla günü düzenlendi!
banner200

Kapya biber yetiştiriciliğinin Düzce'de yapılabileceğinin diğer çiftçilere gösterilmesine yönelik Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinliğe İl Müdür Vekili Necdet Çiçek, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Osman Avcı, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür Vekili Hatice Yıldırım Aydınlı, teknik personeller, firma sahipleri ve çiftçiler katıldı.


Etkinlikte konuşan İl Müdür Vekili Necdet Çiçek; “Düzce Acıkası'nın Türk Patent Enstitüsü Kurumu'ndan 2017 yılında coğrafi işaret alması ile acıka yapımında kullanılmak üzere talebi artan salçalık kapya biberler ilimizde 3 dekarlık arazide üretilmeye başlandı. İlimizin coğrafi konumu ve ikliminin kapya biber yetiştiriciliği için uygun olduğunu ve bunu çiftçimizin başarılı şekilde üretim yaparak gösterdiğini söyledi.

Ayrıca kaliteli ve verimli ürün alınabileceğini belirten Çiçek, ilimizde acıka yapımında faaliyet gösteren firma sahiplerinin taleplerini karşılamak üzere üretim yapılabileceğini, pazarlama sıkıntısı olmadan satış yapma imkânının oluştuğunu, ileriki aşamalarda da sözleşmeli tarımla arz talep dengesinin kurulabileceğini sözlerine ekledi.

Tarla günü etkinliği teknik personel ve çiftçimiz tarafından katılımcılara bilgilerin paylaşılması, kapya biber yetiştiriciliği lifletlerinin etkinliğe katılan konuklara dağıtılmasının ardından, önder çiftçimizin hazırlamış olduğu ikramlar ile sona erdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özgü mü
Özgü mü - 3 yıl Önce

Düzceye özgü kapya biber mi...
Tohumları düzcede mi yetiştiriliyormuş bu biberlerin cins adı neymiş bizde bi deneyelim tarlada

banner151

banner251