" />

Nohut Tarla Günü etkinliği yapıldı

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, "Tarımsal Yenilikleri Yaygınlaştırma Projesi" kapsamında, Güney ilçesinde 'Nohut Tarla Günü' etkinliği düzenledi.

banner255
Nohut Tarla Günü etkinliği yapıldı
banner200

Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, Güney ilçesinde "Nohut Tarla Günü" etkinliği düzenlendi.

Tarla Günü etkinliğine, Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan, Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, Denizli HAYKOOP Başkanı Mehmet Varol, Güney İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Deniz Özbay ve üreticiler katıldı.

Tarla Günü'nde konuşan Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, "Denizli 87 bin dekar alanda 8 bin ton nohut üretimi ile ülkemizin önde gelen illerinden bir tanesidir. Aynı zamanda nohut üretimine dayalı kuruyemiş sektörü de İlimizde önemli bir potansiyele sahiptir. Dolayısıyla İl Müdürlüğümüzce nohut üretimi ve leblebi sektörü bütüncül bir yaklaşım ile ele alınmakta ve bu konudaki gelişmeler yakından takip edilmektedir" açıklamasını yaptı.

İl Müdürü Erkaya, şunları kaydetti:

“Denizli ilinin nohut ekiliş alanlarını başta kırmızı nohut olmak üzere pek çok yerel köy popülasyonu ve bazı tescilli nohut çeşitleri kaplamaktadır. Yerel çeşitler nohut üretimin sınırlayan ve halk arasında 'bulut çaldı" veya 'ülker vurdu' gibi isimlerle bilinen antroknoz hastalığına karşı son derece hassastır. Bu yıl olduğu gibi hastalık epidemisinin ağır geçtiği yıllarda ve özellikle yerel çeşitlerin ekildiği bölgelerde ciddi verim kayıpları yaşanmaktadır. Böylesi yıllarda üreticilerimiz gelir kaybına uğrarken, leblebi sektörü hammadde temininde sıkıntılar yaşamakta ve ihtiyaçlarını başka bölge veya ülkelerden karşılama yoluna gitmektedir. Nohut üretim alanlarında yaşanan bu sorunların çözümü ise arge çalışmaları ile mümkün olabilmektedir. Bakanlığımız Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda antroknoz hastalığına karşı dayanıklı, verim potansiyeli yüksek ve makineli tarıma uygun nohut çeşitleri geliştirilmiştir. Bugün düzenlemiş olduğumuz tarla günü ile geliştirilen yeni çeşitler siz üreticilerimize tanıtılmaktadır."

Kaynak: Denizli Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
banner151

banner251