Bingöl çiftçileri tarım fuarında

Bingöl Ziraat Odası Başkanlığı'nın organizesiyle Bingöl üreticileri Diyarbakır'da düzenlenen TÜYAP Tarım ve Hayvancılık Fuarı'na katıldı.

Bingöl çiftçileri tarım fuarında
banner200

Nisan 2018 tarihlerinde TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen fuara katılan Bingöllü çiftçiler, tarım alanında yenilenen teknolojileri inceleyerek tarım, hayvancılık, tavukçuluk ve süt endüstrisi hakkında bilgi aldı. Fuara Bingöl'den 50 çiftçi ile katılım sağladıklarını açıklayan Bingöl Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaarslan, fuarların tanıtım açısından çiftçilere faydası olduğunu belirtti.

Tarım ile ilgili teknolojik imkânlardan faydalanmak ve çiftçiler için yeni hedefleri belirlemek amacı ile katılım sağladıklarını ifade eden Karaarslan, Oda yöneticileri ve çiftçilerin, tarım makinelerinden bitkisel üretim firmalarına, hayvancılık ekipmanlarından traktör modellerine ve tarım aletlerine kadar geniş ürün kapsamı ile dikkat çeken fuarda sektör ile ilgili yeni gelişmeleri yakından takip etme ve inceleme fırsatı bulduğuna dikkat çekti.

Çiftçi ailesini büyüyen Türkiye'nin büyüyen çiftçileri olarak görmek istediklerini ifade eden Başkan Karaarslan, “Büyüyen ekonominin çiftçiye düşen payının direk çiftçilere yansıması için hükümetimizde ellerinden gelen gayreti sarf ediyor. Bu tür fuar organizasyonları da çiftçilerimizin gelişen teknolojiyi yakından tanımasına vesile oluyor. Fuar sayesinde çiftçilerimiz modern uygulamalar ile tarımsal üretimin nasıl gerçekleştiğini görerek bununla ilgili bilgi sahibi oldu. Bu sayede ilimizde tarımsal alanlara uygun alet ve ekipmanları tespit ettiler" dedi.

Üreticiler sektördeki yenilikleri inceledi

Fuarın tarım sektöründeki gelişmelerin takip edilmesi acısından faydalı olduğunu anlatan Karaarslan, “Fuara yabancı konuklar, çiftçiler, mekanizasyon ekipmanları, zirai donanımlar, hayvancılık ekipmanları alım satımı yapan kurumların yetkilileri de katıldığı için kaynaşma imkânı oldu. Çiftçilerimiz, tarım ve hayvancılık sektöründeki teknolojik gelişmelerin ve ekipmanları yakından inceleme ve ihtiyaçlarını tespit etme imkânı buldu" şeklinde konuştu.

Fuarda teknolojik gelişmeler üreticilerle buluştu

Tarımsal verimliliğin artırılması ve Bingöl'de tarım sektörünün hak ettiği yere gelmesi için çalıştıklarını belirten Karaarslan, “Modern teknolojiyi kullanmanın tarım sektörünün geliştirmesi açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Diyarbakır'da düzenlenen 9'uncu Ortadoğu Tarım Hayvancılık Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı'na katılmayı gerekli gördük. Fuarda çiftçilerimiz, farklı tarımsal üretim teknikleri, farklı tarım aletleri ve tarımsal mekanizasyon ürünleri, yeni tarım ilaçları ve ilaçlama mekanizmaları, süt ve hayvancılık teçhizatları ve sulama ambalajlama ve seracılık uygulamaları gibi tarımsal üretimle ilgili birçok uygulamayı görme fırsatına kavuştular. Çiftçilerimizin katıldığı bu gezinin hem ilimiz tarımının gelişimine hem de tarım sektöründeki son teknolojilerin uygulanabilirliği açısından faydalı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Bingöl'den 50 çiftçi katıldı

Gelişen ve değişen teknoloji karşısında çiftçilerin bilgilenmeleri ve tarımsal ürün ile tarım makinelerinin sergilendiği uluslararası tarım fuarına katıldıklarını anlatan Karaarslan, “Çiftçilerimize yararı olacak ve gelişimlerine ışık tutacak bütün etkinliklere katılmaya çalışıyoruz. Odamıza üye 50 çiftçi ile birlikte katıldığımız bu fuarın, çiftçilerimizin ekipmanlarını geliştirmelerinde faydalı olacağına inanıyor ve hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Fuar gezisine katılan çiftçiler, duydukları memnuniyeti dile getirerek bu tür organizasyonların devam etmesi gerektiğini belirttiler.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251