Bahçe günü düzenlendi

Bakanlık tarafından yürütülmekte olan 'Tarımsal Yenilik Bilgi Sistemi Projesi' ile tarımsal araştırma, yayım ve eğitim fonksiyonlarını yerine getirmeye çalışan kuruluşlar arasındaki işbirliğinin etkin hale getirilmesi, çiftçi sorunlarına çözüm bulunması, geliştirilen uygun teknolojilerin çiftçilere aktarılması ve yeni tescili yapılmış veya tescile aday çeşitlerin yayımı ve tanıtımının yapılması amaçlanıyor.

banner255
Bahçe günü düzenlendi
banner200

Bu kapsamda, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescili yapılan ve Enstitü ile Adana ve Mersin İl Müdürlüklerince müşterek yürütülen "Toros Kırmızısı ve Sarıca Mandarin Çeşitleri ile Yediveren, Enter, Lamas ve Erdemli 33 Limon Çeşitlerinin Çiftçilere Tanıtılmasına Yönelik Yayım Projesi" çerçevesinde yürütülmekte olan “Narenciye Çeşit Yayım Projesi"nin bahçe günü 21 Ekim 2015 tarihinde yapıldı. Mersin Erdemli Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü (Alata)'da düzenlenen etkinliğe Adana Tarım İl Müdürlüğü yayım personeli, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü'nde görevli narenciye birim sorumluları, narenciye yetiştiriciliği yapılan veya narenciye yetiştirme potansiyeli olan Yüreğir, Seyhan, Sarıçam, Çukurova, Karataş, Yumurtalık, Ceyhan, İmamoğlu, Kozan ve Karaisalı ilçelerimizdeki Tar-Gel personeli ile narenciye üreticileri ve TAYEM'de kurs gören muhtelif İl Müdürlükleri yayım personelleri katıldı.

Etkinlik sırasında Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde Proje Sorumlusu ve Narenciye Uzmanı Dr. Güçer KAFA, projede yer alan çeşitlerin tanıtımı ile ilgili katılımcılara bilgi vererek, genel narenciye yetiştiriciliği hakkında geniş çaplı bir sunum yaptı. Daha sonra Enstitü Bahçesinde bulunan ve proje kapsamında olan çeşitler yerinde incelenerek, çeşitler hakkında bilgi edinildi.

YORUM EKLE
banner151

banner251