Amasya’nın en iyi kirazları yarıştı

Türkiye'nin en büyük dördüncü kiraz üreticisi olan Amasya'da 'Kiraz Teşvik Yarışması' düzenlendi. 42 üreticinin katılımı ile belirlenen 16 tane kriter üzerinden yapılan seçimlerle dereceye girenler ödüllendirildi.

Amasya’nın en iyi kirazları yarıştı
banner200

Programda ilk olarak konuşan Amasya Tarım İl Müdürü Zekeriya Şeker şunları kaydetti:

“İlimiz iklim özelliğinden dolayı 74 farklı çeşit tarım ürünü yetiştiriciliğine imkân sağlamakta olup; Şeker Pancarı Tohumu, Kuru Soğan, Amasya Elması, Kiraz ve Mayıs ayı sonunda Coğrafi İşaret tescilini aldığımız Amasya Çiçek Bamyası üretimleri ile Türkiye'de ilk 4 sırada yer almaktadır.

İlimiz, 26 bin dekar alanda 37 bin ton kiraz üretimli ile İzmir, Konya ve Manisa'dan sonra Türkiye'de 4. sırada yer almaktadır. Ülkemizin milli çeşidi olan Dünyada Türk Kirazı olarak bilinen 0900 Ziraat çeşidi kirazı İlimizde tarım ürünlerinin en önemli ihracat kalemi haline gelmiştir.

Bu yıl Kiraz Teşvik Yarışmamız 42 üreticimizin katılımı ile belirlenen 16 tane kriter üzerinden seçim yapılmıştır. Belirlenen kriterler kapsamında derecelere girenler belirlenmiştir. Yarışmamıza katılan tüm üreticilerimize katılımlarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bütün çiftçilerimizin ürünleri bol, kazançları bereketli olsun."

Ardından Belediye Başkanı Cafer Özdemir yaptığı konuşmada Amasya'daki kiraz üretimi ve genel tarım konuları hakkında bilgiler verdi.

"12-22 Haziran Festivali kapsamında gelenekselleşmiş kiraz teşvik yarışmasını burada nihayetlendirmiş bulunacağız. Gerçekten Amasya'mızın tarım sektöründe önemli yeri ve konumunu kirazla belirleyeceğiz. Bugün burada kiraz üretiminde ciddi miktarlara sahibiz. Türkiye üretiminin yüzde yedisini karşılamaktayız. Sadece nicelik olarak yükselmeyip nitelik olarak da çok kaliteli, doğrudan ihracata yönelebilen üretim sağlanmaktadır. Burada Devletimizin teşviklerinin sağladığı çok büyük katkıları olmakla beraber, diğer taraftan da ilimizde mevcut olan tarım ve üretim kültürünün bu işe şevkle sarılan üreticilerimizin çok büyük emeği ve gayreti bulunmaktadır.

İlimiz tarımda çok iyi bir yerde bulunmaktadır. Bugün de bunun örneklerinden bir tanesi olan kiraz teşvik yarışmasının üretim süreci, kirazın soframıza gelene kadar olan lezzeti ve boyutu olmak üzere farklı iki ana grup kriterlerine göre değerlendirilerek sonuçlandırma yapıldı. Medeni cesaret göstererek yarışmaya katılan çiftçilerimize teşekkür ediyor, hepinize bol kazançlar diliyorum. Amasya Kirazının tanıtımı ve üretimi noktasında emek harcayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz yetkililerine ve tüm üreticilere teşekkür ediyorum."

Daha sonra dereceye giren kiraz üreticilerine, Vali Dr. Osman Varol ve diğer protokol üyeleri tarafından çeşitli ödüller verildi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251