Et fiyatları konuşulmaya başlanmışsa geçmiş olsun!

Hatırlayın… Hayvancılıkta 2018’de korkunç bir ithalat yapılmıştı.

2018’de ekonomide yaşanan krizden dolayı vatandaşın et tüketimi yüzde 30 düşmesine rağmen, Türkiye canlı havyan ve et ithalatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştı.

1 milyon 211 bin 719 besilik, 132 bin 844 kasaplık ve 56 bin ton da kemikli ve kemiksiz et ithal edilmişti.

Canlı hayvan ithalatına 1 milyar 755 milyon dolar, et ithalatına ise 260 milyon dolar olmak üzere toplam 2 milyar 15 milyon dolar döviz ödenmişti!

Türkiye’nin et tüketiminin yıllık 1 milyon 300 bin ton seviyelerinde olduğu dönemlerde bile 500 ile 600 bin baş hayvan ithal edilirken, et tüketiminin yüzde 30 düştüğü 2018’de tam iki katı hayvan ithal edilmişti!

İhtiyacınız olur ithalat yaparsınız bunu anlayabiliriz, ancak ihtiyacımız olmadığı halde bu ithalat niye yapıldı?

Bu rekor ithalatla kimler nasıl bir rant elde etti?

Asıl önemlisi bu ithalata kimler neden izin verdi?

Sonrası malum…

Tam bir yıkım oldu!

Besiciler büyük bir darbe yedi.

Birçoğu ya battı ya da işletmesini küçültmek zorunda kaldı.

Besiciler, kesimliğe gelen hayvanlarını kestiremediği için Et ve Süt Kurumu tarihinin en büyük kesimini yapmak zorunda kaldı.

Kestirilen hayvanların etleri satılamadığı için ESK’nın mevcut depoları yetmediği gibi onlarca, yüzlerce depo kiralamak zorunda kaldı.

Depo maliyeti, finansman maliyeti derken Et ve Süt Kurumu da tarihinin en büyük zararını yaptı!

Et ve Süt Kurumu’nun bu zararı da Hazine’den karşılandı.

Yani 85 milyon ödedi!

Gelinen noktada hayvancılıkta 2018 yılında yapılan korkunç ithalatın faturasını 3 yıldır besiciler ödüyordu, bundan sonra 85 milyon olarak bizler ödeyeceğiz!

Kırmızı ette 3 yıldır sanki sorun yokmuş gibi görünse de aslında sektör içten içe kaynıyordu!

Bunun artçı şoklarını da yeni yeni hissetmeye başladık.

Farkındaysanız 3 yıldır gündemde olmayan et fiyatları yavaş yavaş ülke gündemine girmeye başladı.

Et fiyatları konuşulmaya başlanılmışsa korkarım ardından et ve hayvan ithalatını da konuşmaya başlayacağız demektir.

Çünkü et fiyatlarındaki artış sadece yem ve diğer girdi maliyetlerindeki artışlardan kaynaklanmıyor!

Keşke öyle olsa…

Ancak bizim hayvan varlığımızda da ciddi bir sorun var.

Bunu kimse dillendirmese de yakında bunu da iyiden iyiye hissedeceğiz.

Görünen o ki ‘affını isteyerek’ (!) görevinden ayrılan Bekir Pakdemirli, hayvan ithalatını tamamen sonlandıracağız diye söz verdiği 2022 yılında biz tam aksine yoğun bir ithalatı yeniden konuşmaya başlayacağız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ergün kılıç
Ergün kılıç - 2 ay Önce

Konuşalım evet et fiyatı halen kurtarmıyor neyi konuşalım şimdi yemin pahalı olmasının üreticinin hayvancılığı bırakmak üzere olduğunu yoksa ital getirip birsene sonra tamemen hayvancılığı bitirip dışa bağımlı olmayımı yoksa iki sene sonra etin kiıosunu 20 dolara getirip devleti bitirmeyimi konuşalım karar sizin

Nedim
Nedim - 2 ay Önce

Hiç kimse kusura bakmasın ithalat I şu an kimse konuşamaz ancak bu haberler panik yaratır fiatı düşürür lütfen dikkatli olalım ihtiyacın kadar kestir korkmayın patates soğan 8 lira olmuş gıda yüzde yüz artmış bunu konuşalım

Hüseyin CAN
Hüseyin CAN - 2 ay Önce

İthalat lobisinin gözü aydın.

Savaş turgut
Savaş turgut - 2 ay Önce

Ben bir üreticiyim zor şartlara rağmen ayakta durmaya çalışıyoruz evet etin pahalı olduğunu konuşuyorsunuz neden 75 liralık yem 270 lira bunu neden konuşuyorsunuz yem bu şekilde pahalıyken italde gelse bunu çözemezsiniz ital gelir et ucuzlarsa bu geçici olur hayvan ürenten kimse kalmaz

Hamdi Özcan Köseoğlu
Hamdi Özcan Köseoğlu - 2 ay Önce

Kimse korkmasin ithal edecez diyip guya kesim fiyatlarini dusurmek isteyecekler ama o eskidendi artik o iş bitti kimse kusura bakmsin kesim fiyatlari 100 liradada durmayacak durmasininda imkanida yok zaten

Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

Yakında genç çiftçi projeleri ile vatandaşa kırıterlere uymayan hayvanları doğu güneydoğudan toplayıp yeniden dağıtırlar. Geçmiş yıllarda yapılan genç çiftçi hayvan dağıtımlarını gerçekten şeffaf olarak inceleseler söz konusu hayvan tedarik ve dağıtım ihalesini Tigem üzerinden şirketle ( Morkoç ) ilgili çok fazla daha uzulsuzlük ve rant çıkar....

NECMETTİN BAKAR
NECMETTİN BAKAR - 2 ay Önce

BU DURUMUN İLK TOHUMLARI 2011 YILINDA Kİ İTHAL ET İLE BAŞLADI . KÖYDE YAŞAYAN EMEKÇİ İNSANI NASIL ŞEHİRE GÖÇ ETTİRİP , TÜRKİYE Yİ GIDA YA MUHTAÇ HALE GETİRME PROJESİNİN BİR PARÇASIYDI.11 YILDA GELİNEN NOKTA BU İŞTE.BU DURUMU GÖREMEYEN VEYA GÖRÜPTE SES ÇIKARAMAYAN İNSANIMIZA YAZIKLAR OLSUN.

Ciftci
Ciftci - 2 ay Önce

Yazdığın yazıyla ithalatçılara çanak tutuyorsun.
Sanki dışarıda bedava veriyorlar.ari kovanına çomak sokmaktan vazgec