Eşref Şekerli: Böyle giderse ortada besici kalmayacak! Acaba bunu bilerek mi yapıyorlar?

Çiftlik yönetim uzmanı ve yem bitkisi yetiştiricisi Eşref Şekerli, 20 yıldır hayvancılık yaptığını, birçok kriz gördüğünü ancak bugünkü gibi bir krizi yaşamadığını belirterek, “20 yılda bir çok kriz gördüm ama bu kadar beterini de ilk defa görüyorum” dedi. 

Şekerli, ‘Besici Zorda’ isimli bir video çekerek, besicinin nasıl zararına üretim yaptığını matematik hesaplarla ortaya koydu. 

İŞTE MATEMATİK İŞTE TABLO BESİCİ NASIL ZARAR EDİYOR?

“Kimlerin ne konuştuğunun bir önemi yok. İşte matematik, işte tablo! Çok basit bir tablo ile besicinin nasıl zarar ettiğini sizlere anlatmaya çalışacağım” diyen Şekerli, bir besicinin hayvan başına en az 1000 lira en fazla 2000 lira zarar ettiğini kaydetti.

Böyle bir üretimin sürdürülemeyeceğinin altını çizen Şekerli, piyasayı dengeleyici kurum olarak Et ve Süt Kurumu’nun kesim fiyatlarına en az 3 lira artış yapması gerektiğini kaydetti.

ORTADA BESİCİ KALMAYACAK!

“Yoksa ortada besici kalmayacak. Sonraki aşama yine et krizi ve et ithalatı olacak” tepkisinde bulunan Şekerli, mevcut tablonun herkes tarafından görülmesine rağmen bununla ilgili bir önlem alınmamasını da yadırgayarak, “İnsan düşünmeden edemiyor. Bu tabloyu biz okuyoruz da acaba başkaları okuyamıyorlar mı? Acaba bunu bilerek mi yapıyorlar, birilerine ortam mı hazırlanıyor?” şeklinde sorular yöneltti. Sivil toplum örgütlerine de seslenen Şekerli, bu olumsuz tablo karşısında sivil toplum örgütlerinin fazla sesi çıkması gerektiğini kaydetti. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uzman!!!
Uzman!!! - 9 ay Önce

Sayin editor, arkadasimiz hayvancilikla icli disli olabilir, fakat UZMAN lığını nerden aldi ve ciftlik yonetim uzmanligi nasil aliniyor soyleyinde bizde alalim.

Senol
Senol - 9 ay Önce

Ben, bedavaya hayvanları sattım, kurtuldum. Bu ülkede lobi çiftçiye, etde sutde, bakliyat da arpa buğdayda vs vs para kazandırmaz. Yapmayın zorla yaptırana yok.

Ali
Ali @Senol - 9 ay Önce

Yaş 52eyt.takildik başka gelir yok kim iş verir bizlere bizim için bıçak çift taraftan kesiyor acıtıyor hayat hiç bukadar olmamıştı 90yillarin süt ureticilihini. .mumla arıyoruz .
.

Mehmet kuruducu
Mehmet kuruducu - 9 ay Önce

Köylü malını satıp banka batagından kurtulmaya çalışıyor bakanda cebini dolduruyor Allaha havale ediyorum

Ali
Ali - 9 ay Önce

Yasende besicideyipdurma süt olmadan besi olmayacağını bilmezgibi konuşma 10ay olmuş çiğ süt fiyat hep aynı kalmis yeme 50 sefer zam gelmiş üstelik giderleri 0/0yüzdeyüzügecmis süt faturalardan vergiler bürüt üzerinden hesaplanıyor buneye benzer ölmüş insanın üzerinden parakazanmaya benzer yuh yuh harammmmmm olsun Al lah hakkımızı yediren yiyenlerin ikiyakalari biryere gelmesin bizde söz var mezarlarında ters dursunlar denir beceremiyorsan çek git buzamanasenle gelmedi ksenlede gitmeyiz çek git kardeşim hiç bakan olmasa daha iyi buneya süre zam gelmeden peynire bir haftada iki oldu zam geliyor .....

Meho
Meho - 9 ay Önce

Kendin ettin kendin buldun

engel
engel - 9 ay Önce

bence alırken de zarar edliyor. 300 kilo %57 randıman ile 8100 e alınıyorsa kesimi 32 olan eti 47 ye alıyor demektir. buraya da değin bence

Rey grass
Rey grass - 9 ay Önce

Sen reygrass daki gümrükle uğraş, gerçekten çiftçiyi düşünüyorum diyorsan neden tek yıllığına satıyorsun

Palavracı bakan
Palavracı bakan - 9 ay Önce

Recep Tayyip Erdoğan Recep Tayyip erdoğan tekbiiiir


banner34
1 kg peynir nasıl 100 lira olur? 
1 kg peynir nasıl 100 lira olur? 
  • 1.5B kez görüntülendi.

banner251