Zeytinyağına 2 TL prim talebi

Zeytin ve zeytinyağı üreticisi, Avrupalı üreticinin aldığı primin yarısını istiyor.

Zeytinyağına 2 TL prim talebi
banner200

Avrupa Birliği'nde zeytinyağı üreticisine verilen prim miktarı 4 TL'yi bulurken, Türk zeytinyağı üreticisi, devletten 2 TL prim istiyor. Türk zeytin üreticisi, AB'de 50 kuruş olan sofralık zeytin primine karşılık 25 kuruş prim verilmesini talep ediyor. Türkiye'de şu anda zeytinyağına 70 kuruş prim verilirken, yemeklik zeytinde prim yok. Zeytin üreticilerinin prim talebine en büyük destek ihracatçılardan geliyor.

Gaziantep'te düzenlenen, “Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Toplantısı”nda konuşan, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ, 11 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul'da Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Başbakan Ahmet Davutoğlu ile gerçekleştirdiği toplantıda sektörün prim talebini Başbakan Davutoğlu'na yaptığı sunumda aktardığını ifade etti.

Türk zeytin ve zeytinyağı üreticisinin 2023 yılı için büyük hedefler ortaya koyduğunu hatırlatan Renklidağ, “Türkiye, 2023 yılında 650 bin ton zeytinyağı ve 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretimi hedefliyor. Bu rakamlara ulaşmak için son 10 yılda Türkiye'nin zeytin ağacı sayısı 90 milyondan 170 milyona çıktı. 80 milyon delice zeytin fidanlarını aşılayarak onları da ekonomiye kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu üretim rakamlarına ulaştığımızda zeytin ve zeytinyağımızın katma değerli bir şekilde ekonomiye kazandırılması ve üreticimizin yüzünün gülmesi için prim hayati öneme sahip. Bugün AB'nde üreticiye zeytinyağında kg. başına 4 TL prim veriliyor, Türk üreticisinin de en az 2 TL primle teşvik edilmesi gerekiyor. Yemeklik zeytinde de AB'nin verdiği 50 kuruş primin yarısını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği'nden 15 bin ton kota istiyoruz

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'na yaptığı sunumda, Avrupa Birliği'ne zeytinyağı ihracatında 15 bin ton kota alınması talebini de aktardığını ifade eden Renklidağ, şöyle devam etti: “Avrupa Birliği, zeytinyağı üretiminde de, tüketiminde de en büyük. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne göre her toplum kendi gıda maddesini tüketme özgürlüğüne sahiptir. Bu çerçevede Avrupa Birliği'nden 100 ton gibi çok sembolik olan ambalajlı ürün kotamızı 15 bin ton olarak revize etmesini istiyoruz.”

Zeytinyağı sektörünün en büyük sorunlarından birinin de tağşiş (zeytinyağının içine bitkisel yağların karıştırılması) olduğu bilgisini veren Renklidağ, zeytinyağı sektörünün, zeytinyağında tağşişin nitelikli dolandırıcılık kapsamında değerlendirilmesi talebini Başbakana ilettiklerini de sözlerine ekledi.

Gaziantep Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı M. Kadri Gündeş'te ZZTK'nın kurulduğu 2007 yılından bu yana yürüttüğü tanıtım faaliyetleri ile ilgili bir sunum yaptı. Ayrıca, Türkiye'de iç tüketimi arttırmak amacıyla Ocak ayında hazırlanan, TV ve radyolarda yayınlanan kamu spotuna destek veren Gaziantep Ticaret Borsası'na teşekkürlerini de iletti.

Hasat şenlikleri Güneydoğu'ya yayılıyor

Zeytincilik sektöründe Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği'nin destekleriyle 10 yıldır zeytin üretim bölgelerinde düzenlenen zeytin hasat şenliklerine bir yenisi daha ekleniyor.

Geçmiş yıllarda Ayvalık, Aydın, Akhisar, Mut, Burhaniye, Edremit ve Antakya'da düzenlenen zeytin hasat şenliklerine destek veren Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, 2015-16 sezonunda, Gaziantep, Kilis ve Nizip'i kapsayan bir hasat etkinliğini o yöredeki ticaret odası ve borsalarla birlikte düzenleyecek.

Gaziantep Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Toplantısı”na Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Renklidağ, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı M. Kadri Gündeş, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Başkanı Selami Memiş, Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Üyesi ve Zeytindostu Derneği Başkan Vekili Murat Çetin ile Gaziantep, Kilis ve Nizip'ten üreticiler ve ihracatçılar katıldı.

YORUM EKLE
banner151

banner251