Zeytinlikleri koruyan yasa kaldırılıyor!

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, belli bir para vermek suretiyle zeytin ağaçlarının kesilmesinin önünün açılacağını bildirdi. Akın, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan üretim reform paketi kanun tasarı taslağı ile zeytinlikleri koruyan yasada değişiklik yapılarak belli bir para vermek suretiyle zeytin ağaçlarının kesilmesinin, önünün açılacağını vurguladı. Akın, bu yasanın değiştirilmesi için hükümetin daha önce de 6 kez girişimde bulunduğunu hatırlattı.

banner255
Zeytinlikleri koruyan yasa kaldırılıyor!
banner200

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, belli bir para vermek suretiyle zeytin ağaçlarının kesilmesinin önünün açılacağını bildirdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan üretim reform paketi kanun tasarı taslağını sert bir dille eleştiren Akın, Meclis'te yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bu taslak elimizde mevcut. Geçtiğimiz aylarda bu taslak görüşe açıldı ve tartışmaya devam ediliyor. Bu tasarıyla, zeytinliklerimizi koruyan yasanın 20'nci maddesinde değişiklik yapılarak belli bir para vermek suretiyle zeytin ağaçlarının kesilmesinin, katledilmesinin önü açılıyor. Ne için? Rant için."

Akın'ın konuşmasında dikkat çeken başlıklar şöyle:

"Ülkemizde zeytin 600 bin ailenin geçim kaynağıdır, doğrudan ve dolaylı olarak 10 milyon kişinin geçiminde de etkili olan bir üründür. 171 milyon zeytin ağacımız var, ağaç sayısında da dünyada İspanya'dan sonra 2'nci sıradayız.

AĞAÇ SAYISI ARTIYOR ÜRETİM ARTMIYOR

Ülkemizde 171 milyon zeytin ağacından sadece 177 bin ton zeytinyağı üretebiliyoruz. 2000 yılında ülkemiz 100 milyon civarında zeytin ağacından toplam 1 milyon 800 bin ton zeytin üretirken, 2016 yılı için yapılan tespitlere göre 1 milyon 530 bin ton zeytin üretebilecektir. Ağaç sayısı artıyor, üretim artmıyor. Bu nasıl bir iştir?

ZEYTİNCİMİZ PARA KAZANAMIYOR

Zeytincilik, Balıkesir'imiz için önemli bir sektör. 2015 verilerine göre Balıkesir'de toplam 11,5 milyon zeytin ağacı var, 77.500 ton zeytin üretiliyor. Binlerce aile zeytincilikle uğraşıyor ama para kazanamıyor. Hem ülkemizin hem Balıkesir'imizin zeytin ve zeytinyağı üretiminden daha fazla gelir elde etmesi gerekir. Bunun için de zeytinciliğimizi geliştirecek önlemler almalı ve destekler vermeliyiz.

ZEYTİNYAĞINA VERİLEN PRİM DESTEĞİ YETERSİZ

Zeytinyağına verilmekte olan 70 kuruşluk prim desteği yetersizdir. Bunun en az 2 katına çıkarılması, tane zeytine de prim verilmesi gerekir. Üreticilerimiz 1,5 lira zeytinyağına, 50 kuruş da tane zeytine prim desteği verilmesini bekliyorlar. AB ülkelerinde zeytinyağı desteği kilogram başına 1,3 euro düzeyinde. Bu yüzden zeytinyağı ihracatçılarımız bu ülkelerle rekabet edemiyorlar.

GELİŞTİRMEK YERİNE ZEYTİNLİKLERİMİZİ DARALTIYORUZ

Geçtiğimiz yıl Balıkesir'de ağaç başına 7 kilogram olan verim de bu yıl çok daha gerilere düştü. Fiyatlarda da geçen yıla göre önemli bir düşüş var. Geçtiğimiz yıl sızma zeytinyağının toptan satış fiyatı 18 lira iken bu yıl 10 lira civarına düştü. Yine, yağlık zeytin, geçtiğimiz yıl bölgemizde 3 liranın üzerinde satılırken bu yıl 2 liranın altında satılıyor. Bitkisel yağ açığımızın olduğu, hatta bu açığın artmaya devam ettiği, bitkisel yağ ithalatında çok ciddi büyüklükte döviz ödediğimiz bir ortamda zeytinciliğimizi geliştirmek yerine zeytinliklerimizi daraltacak, talan edecek girişimlere maalesef tanık oluyoruz.

AK PARTİ 6 KEZ GİRİŞİMDE BULUNDU

Değerli milletvekilleri, zeytinciliğimizle ilgili bir şey yapılacaksa, bu, modern zeytinciliğe geçiş olmalıdır. 3573 sayılı özel bir Kanun'umuz var. Bu kanunda değişiklik yapılarak zeytinliklerin korunmaması için bugüne kadar AKP tam 6 kez girişimde bulunmuş ancak bu girişimler Meclisimizde reddedilmiştir ama öyle anlaşılıyor ki bu Hükûmet bu girişimlerinden vazgeçmeyecek.

ZEYTİN AĞAÇLARININ KESİMİ KOLAYLAŞACAK

Şimdi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan üretim reform paketi kanun tasarı taslağı elimizde mevcut. Geçtiğimiz aylarda bu taslak görüşe açıldı ve tartışmaya devam ediliyor. Bu tasarıyla, zeytinliklerimizi koruyan yasanın 20'nci maddesinde değişiklik yapılarak belli bir para vermek suretiyle zeytin ağaçlarının kesilmesinin, katledilmesinin önü açılıyor. Ne için? Rant için.

ZEYTİNLİKLER YATIRIMLARIN ÖNÜNDE ENGEL GÖRÜLÜYOR

AKP, zeytinciliği bir ekonomik değer değil, yatırımların önündeki engel olarak görüyor; parasını veren, zeytin ağaçlarını kessin, gitsin diye istiyor. Bir zeytin ağacı yüzlerce yıl, hatta binlerce yıl ekonomik değer üretmeye devam eder hem de ekonomideki değişkenliklere bağlı olmadan yani "Bu yıl kâr etmedim, dükkânı kapatayım." demez. Yaptığınız yatırımlar kâr etmediği zaman kilidi vurup gidersiniz ama hiçbir zeytin ağacı "Kâr etmedim, üretmiyorum." demez, üretmeye devam eder.

İspanya, İtalya, Yunanistan ve diğer ülkelerde zeytinlikler koruma altındayken zeytin ağacının genetik ana vatanı olan Türkiye'de zeytinliklerimizin talana açılması ısrarı anlaşılır gibi değil. Öncelikle, iktidarı bu talan girişiminden vazgeçmeye, siz değerli milletvekili arkadaşlarımı ise ülkemiz için stratejik öneme sahip olan zeytinliklerimize ve zeytin üreticilerimize sahip çıkmaya davet ediyorum.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu tasarı geldiğinde gerekli mücadeleyi vereceğiz. Her zaman olduğu gibi zeytincimizin, üreticimizin yanında yerimizi alacağız."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2019, 01:31
YORUM EKLE
banner151

banner251