" />

Yöntem İşe Yaradı, Rekolte Arttı

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Karaburun'daki üreticiler için uyguladığı "zeytin sineğine besi tuzağı" yöntemi, henüz ilk yılında hurma zeytindeki rekolte ve kalitede yarı yarıya artış sağladı.

banner255
Yöntem İşe Yaradı, Rekolte Arttı
banner200

"Yerelde kalkınma" hedefinde emin adımlarla ilerleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsalda gerçekleştirdiği hizmetlere bir yenisini daha ekledi. Zeytin üreticilerinin büyük sorunu olan zeytin sineğine karşı İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığının yürüttüğü Besi Tuzağı ile Mücadele projesinde büyük başarı sağlandı. Zeytin Okulu iş birliğiyle yürütülen proje sayesinde, Karaburun bölgesindeki zeytin sineği zararı büyük ölçüde giderildi. Rekolte artı, üreticilerin yüzü güldü.

DOĞAL YÖNTEMLE MÜCADELE

Pilot bölge seçilen Karaburun'un İnecik, Kösedere ve Eğlenhoca köylerinde toplam 50 bin adet zeytin ağacının tamamında toplu mücadele edilebilmesi amacıyla pet şişelerin içerisindeki besi tuzağı ile yakalanan sinekler, meyveye zarar vermeden etkisiz hale getirildi. Karaburunlu 302 üretici de, hem zeytin ağacı sineğiyle en doğal yöntemle mücadele etmiş oldu hem de ürün kalitesini ve verimini artırdı; ürün kaybının önüne geçti. Tuzak şişelerin köydeki zeytin bahçelerinin tamamına asıldığı ve ekolojik şartların uygunluluğu halinde zeytin sineği zararının en aza indirileceği bildirildi.

VERİM ARTTI ZEYTİN DEĞERLENDİ

Karaburun'un en önemli gelir kaynağının zeytincilik olduğunu ifade eden Eğlenhoca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Çağlayan Devrim, "Her tür zeytin ve hurma zeytinini kaliteden ödün vermeden, en az ürün eksiğiyle toplamak son derece önemli. Hurma sadece Karaburun'a özgü bir zeytin türü ve bizim altın değerindeki bu zeytine sahip çıkmamız lazımdı. İzmir Büyükşehir Belediyesinin bahçemize astığı tuzaklar sayesinde artık Karaburun'un zeytinleri daha da değerli oldu" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251