Üretici zeytin güvesinden zarar gördü

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, zeytin güvesinin meyve nesli zararlısından dolayı kooperatif bölgelerinde dökülmelerin meydana geldiğini açıkladı.

Üretici zeytin güvesinden zarar gördü
banner282

Halk arasında “sap kurdu” olarak bilinen zeytin güvesi için ilaçlama devresinin geride kaldığını belirten Asa, “Kooperatif bölgelerinde yapılan incelemeler ve üreticilerle yaptığımız görüşmeler neticesinde, zeytin güvesinden dolayı zarar meydana geldiğini görmekteyiz. Hastalıkla mücadele dönemi geçmiş aylarda olduğundan sap kurdu için şu anda herhangi bir zirai ilaçlama sonuç vermez” dedi.

Asa, önümüzdeki yıl gerekli önlemlerin alınması için İlçe Tarım Müdürlükleri ile koordineli bir çalışma yürütüleceğini belirterek, şöyle devam etti: “Marmarabirlik bünyesinde istihdam edilen ziraat mühendislerimiz aracılığıyla köy ve beldelerdeki mevcut feromon tuzak sayılarının artırılması, kontrollerinin yapılarak anında müdahale edilmesi ve dolayısıyla üreticinin zeytin güvesinden kaynaklı kaybının en aza indirilmesini hedeflemekteyiz. Aynı sıkıntıların gelecek yıl da yaşanmaması için ilgili kurumlara araç, ekipman, personel ve diğer destekler sağlanarak, üreticilerimizin zeytin hastalıklarından zarar görmesi önlenecektir.”

DÜNYA

YORUM EKLE
banner151