Üretici soyaya neden sıcak bakmıyor?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, uygun iklim koşullarına rağmen üretimi yok denecek kadar az olan ve ithalatına milyonlarca dolar ödenen soya bitkisiyle ilgili ülkemizdeki üretim sorununu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Üretici soyaya neden sıcak bakmıyor?
banner200

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, soya bitkisinin insan ve hayvan beslenmesinde olduğu kadar sanayi için de önemli bir ürün olduğunu dikkat çekti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soyanın diğer bitki ve hayvan yem kaynaklarına göre ucuz protein sağlayan bir ürün olduğu belirtildiğini ifade eden Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesine, Türkiye'de iklim koşullarının soya üretimi için son derece uygun olmasına rağmen, bu ürünün üretimle ilgili sorunlarının tespit edilmesi ve çözüm yollarının bulunması için çalışma yapılmakta mıdır” dedi.

NE KADAR SOYA İTHAL EDİYORUZ?

Ülkemizde son 5 yıl içinde soya bitkisinin tüketim ve üretim miktarının açıklanmasını isteyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu süre içinde hangi ülkelerden ne kadar soya ithal edildiğini ve ithalat için ne kadar ödeme yapıldığını ,ayrıca ülkemizde iklim ve coğrafi koşulların uygun olmasına rağmen, soya üretiminin artırılmayıp, ithal edilmesinin nedenini açıklanmasını istedi.

İTHAL SOYANIN GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLİYOR MU?

İthal edilen soyanın genetiğinin değiştirildiğine dair basında çıkan haberlerin doğru olup olmadığının açıklanmasını isteyen Ömer Fethi Güre, “Soya fiyatlarının son yıllarda hızla yükselmesinin sebebi nedir?” şeklindeki soruya da yanıt istedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Desteklenmeli
Desteklenmeli - 3 yıl Önce

Soya özellikle hayvan yemi üretiminde önemli bir hammaddedir. Bu ürün ithal edilerek hem nasıl bir ürün ithal edildiği şüphesi oluşmakta hem de döviz harcandığı için cari açık olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle soya üretimi desteklenme oranları artırılmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kullanılacak soya tohumluğu ithal edilme zorunluluğu varsa kesinlikle GDO lu olmamalıdır. Soyanın desteklenmesi bazı bölgelerde bazı ürünlerdeki fazla üretimin alternatifi olacaktır. Unutmayalım ki çiftçimiz para kazanmalı ki bir ürünü yetiştirsin. Çok kullanılan bir ürünü de sonsuza kadar ithal edemeyiz...

banner151

banner251