" />

Temizel: 22 Avrupa ülkesine Kinoa ithal ediliyor

Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği (TUKİYED) Yönetim Kurulu Başkanı Can Temizel, 22 Avrupa ülkesine Kinoa ithal ettiklerini söyledi. Astronot yiyeceği olarak ta bilindiğini ifade eden Temizel, “Türkiye genelinde 9 bin 127 çiftçi Kinoa bitkisini ekiyor" dedi.

Temizel: 22 Avrupa ülkesine Kinoa ithal ediliyor
banner200
banner217

Kinoanın Türkiye genelinde yaklaşık 15 bin dönüm alanda yetiştiriciliğinin yapıldığını aktaran Temizel, Kinoada hasat döneminin bugünlerde başlayacağını kaydetti. Temizel, Kinoanın önemli bir ihraç ürünü olduğuna işaret ederek, "28 Avrupa ülkesinden 22'sine şu an mal gönderebiliyoruz. Türkiye genelinde 9 bin 127 çiftçi var. NASA bunu astronotlarına yediriyor, çünkü yüksek proteinli ve bağırsaklarda kolay öğütüyor. Türkiye'de derneğimiz kinoanın unundan elde edilen bisküvi, makarna, çorba, ekmek yapımında kullanılmak üzere ham madde sağlamak için önemli markalarla temas halinde" açıklamasını yaptı.

Temizel, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının öncülüğünde eylül ayında Kinoa Çalıştayı'nın yapılacağını söyledi.

Kaynak: CNNTÜRK

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Tarımda iyi bir verim alabilmemiz içinçiftçiye bedava tohum bedava mazot ve bedava gübre vermemiz gerekir Avrupa ve amerikanın verdiği hibe yardımı değil düşük faizli işletme kredisi verirseniz.verim artar ve faizlerde düşer Bu durum hayvancılıktada aynıdır,besiciye besiciye düşük vadeli işletme kredisi bedava yem bedava ilaç verirseniz hem üretici kazanır hemde et fiyatları yarıyarıya düşer.hibe vermeyeceksiniz kişiye hazır para verirseniz ne diye üretim yapsınki .tabi bunlar devletin kontrolu altında olması gerekir,

banner151

banner251