Spekülasyon endişesi!

Fiyatlar yüzde 30 artmasına rağmen üretici satmıyor!

Spekülasyon endişesi!
banner200
banner217

Sezon başından beri sürekli artan zeytinyağı fiyatları spekülatif boyutlara ulaştı. Sızma zeytinyağının üretici çıkış fiyatı 11 lirayı aşarken sektör temsilcileri, fiyatın daha da artmasının spekülasyona yol açmasından endişe ediyor. Ayrıca 191 bin ton olarak açıklanan rekolte tahmininde yüzde 30’a varan sapmanın, spekülatif amaçlı kullanılabileceği belirtiliyor.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclis Üyesi ve Tariş Zeytinyağı Birliği Genel Müdürü Güngör Şarman, piyasaya yeterli miktarda zeytinyağı gelmediğini belirterek, sektörde ürünün spekülatif amaçlı tutulduğu kanaatinin arttığını söyledi.

Bu sene zeytinyağında ilginç bir sezon yaşanıyor. Zeytinyağı üreticisi, sezon başından beri fiyatlar yüzde 30’un üzerinde artmasına rağmen ürününü piyasaya vermiyor. Üreticinin kazanacağı bir sezon olmasına rağmen zeytinyağı arzında sıkıntı yaşanıyor. Buna bir de rekolte tahmininde sapma eklenince, zeytinyağında spekülasyon endişesi doğdu. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) koordinatörlüğündeki 2014-2015 sezonu Türkiye zeytin ve zeytinyağı rekolte tahmin çalışmasında, 191 bin ton ürün hasat edileceği açıklanmıştı. Sektör temsilcileri, piyasaya sunulan ürünün az olmasından hareketle bu yıl rekolte tahmininde büyük bir sapma olduğunu ileri sürüyor.

YORUM EKLE
banner151

banner251