Rusya ayçiçeğinde kısıtlamayı kaldırdı!

Rusya, domates yasağının ardından kısıtlama getirdiği ayçiçeği yağındaki engellemeyi kaldırdı.

Rusya ayçiçeğinde kısıtlamayı kaldırdı!
banner282

Rusya Federasyonu'nun domates yasağını sürdürmesi nedeniyle, Türkiye, 10 gün önce bu ülkeden ithal ettiği buğday ve ham ayçiçeği yağında miktar kısıtlamasına gitti. Rusya'dan Dahilde İşleme İzin Belgesi kapsamında ithal edilen buğday ve ayçiçeği yağında sadece belgede yazılı miktarın yüzde 20-25'ine izin veriliyordu. Rusya'nın tepkisi üzerine Türkiye, bu kısıtlamayı resmen kaldırdı. Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu'ndan ithalatta belgede yazılı miktarın tamamına izin verilmeye başlandı.

Rusya Yasakları Kaldıracak

Türkiye'nin buğday ve ayçiçeği yağında miktar kısıtlamasını kaldırması ile Rusya Federasyonu'nun da domates hariç 13 tarım ürününde ithalat yasağını kaldırması bekleniyor. Rusya Federasyonu, ithalatı yasaklanan taze üzüm, elma, armut, çilek, salatalık ve beyaz ete yönelik yasakları kaldıran kararnameyi bugün yarın yayınlaması bekleniyor. Rusya'nın Karantina İdaresi tarafından ithalatı yasaklanan biber, patlıcan, nar, marul, iceberg marul ve bal kabağı ithalatının yeniden başlaması için iki ülke arasında bakanlar nezdinde görüşmeler sürüyor.

Domates Yasağı Kalkmayacak

Rusya Federasyonu'nun Türk domatesine yönelik yasağı ise şimdilik devam edecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daha önce yaptığı açıklamalar doğrultusunda Rusya'nın domateste ithalat yasağını 3 ila 5 yıl sürdürmesi, bekleniyor.

Kaynak: Dünya/Ali Ekber Yıldırım

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Ne güzel.
Devletimiz ,sadece 3 gündür cıkan "demir fiyatları yükseldi,mütahitler iş durduracak "asparagaslarının arkasından bugun demirin gümrük vergisinde hatrı sayılır miktarda indirime de gitmiş, Siz çiftçiler.. Çekilin köşenizde oturun orda demiş geçmiş..

banner151