Organik gübre kullanımı çay üretimi ile başlıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın organik gübreyle ilgili çalışması ilk olarak çay üretiminde uygulanacak. Bakanlık, çay üretiminde kimyasal gübre kullanımını yasakladı.

banner255
Organik gübre kullanımı çay üretimi ile başlıyor
banner200

Çay üretiminde, nitrat ve azot içerikli kimyasal gübreler yerine bikrobiyal organizmalar içeren organik gübre kullanılacak. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 830 bin dekar alanda yaklaşık 50 yıldır dekar başına uygulanan 130 kilo kimyasal gübrenin yerine organik gübre alacak. Organik gübreye geçiş ile birlikte Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki tarım arazileri organik havzaya dönüşecek.

4-5 YILDIR ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Konuyla ilgili açıklama yapan ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, 4-5 yıldır organik gübre üzerinde çalıştıklarını belirterek, uygulamalı deneylerde çay için en uygun organik gübrenin mikrobiyal gübre olduğunu tespit ettiklerini kaydetti. Bakanlığın çay bahçelerinde organik gübrenin kullanılması yönünde radikal bir karar aldığını bildiren Sütlüoğlu, uygulamanın nasıl olacağı konusunda çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

"Hedef tamamen organik tarıma geçmektir. Bunu yaparken doğru organik gübreler kullanmak geriyor. Bizim 4-5 yıldır yaptığımız çalışmalarda organik gübre olarak adlandırılsa da mikrobiyal olarak adlandırılan içerisinde canlı bakteriler bulunan gübreler üzerinde çalışıyoruz. Bunlar toprakta yaşayabilen, topraktan aldığı yararlı mineralleri bitkiye verebilen organizmalardır" değerlendirmesinde bulunan Sütlüoğlu, mikrobiyal gübre ile üretilen çaylarda verimin arttığını gözlemlediklerini vurguladı.

ÜRETİCİYE TAM ANLATAMADIK

Organik gübrenin kullanımı konusunu üreticiye tam anlatamadıklarını da ifade eden Sütlüoğlu, "Süreci biz vatandaşlarımıza tam olarak anlatamadık. Organik üretimden hiç gübre verilmemesi gerektiğini anlayanlar oldu. Bahçesine hiç gübre vermeyen üreticilerimizin de doğal olarak üretimleri düştü" dedi.

Sütlüoğlu, mikrobiyal gübrenin sıvı olarak uygulandığını ve kimyasal gübreye oranla uygulamasının daha kolay olduğunu da belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
 organik tarım
organik tarım - 4 yıl Önce

nedir bu organik tarım sevdası. geçince başınız tavana mı vuracak. üretilen çay zaten yeterli değil. organik denen zımbirtiya geçince çita daha fazla açılacak . ithalatın yolunu açmak için mi yapıyorsunuz bunu. kimyasal gübre olmadan verimi yakalamak mümkün değil. hadiyin oradan.

Organik yoksulluk
Organik yoksulluk - 4 yıl Önce

Fındık da organik oldu, sonuç; fındık üreticisi can çekişiyor. Çay da organik olunca çayın sonucu da fındık gibi olacak. Maksat tarımı yok etmekse; kolay gelsin. Samanı bile ithal etmeye başladık. Bu uygulamalardan gurur duyan var mı? Ülkeyi değil de şahısları kalkındırmaksa amaç kolay gelsin. Eylem yapınca terörist ya da vatan haini oluyoruz. Doğruları yaptıracak güce sahip değiliz. Elimiz kolumuz bağlı gıdım gıdım açlığa sevk ediliyoruz......

artık kimyasala karşı uyanalım
artık kimyasala karşı uyanalım - 3 yıl Önce

deterjanlar kimyasal,kozmetik kimyasal,gübreler kimyasal.iyi dayanıyoruz diyecem ama elin yabancısı güçlü kuvvetli biz genç yaşlarda çürümeye başladık.Organik olan herşeye tam desdek.

banner151

banner251