Giyim markaları Türkiye’den daha iyi pamuk istiyor

Türkiye'de son dönemde pamuk üretimi gerilerken, tekstil sektörünün önde gelen markalarının tercih ettiği BetterCotton üretimi iki yılda iki kat arttı. Geçen yıl 60 bin ton olan üretimin bu yıl 68 bin ton olacağı tahmin ediliyor.

Giyim markaları Türkiye’den daha iyi pamuk istiyor
banner200


Pamuğun olumsuz çevresel ve sosyal etkilerden kurtarılmış ortamda, sektörün geleceğini de güvence altına alacak uygulamalarla üretilmiş hali olan Better Cotton'a olan talebin sürekli artmasının etkisiyle, Türkiye'de de paralel bir üretim artışı olduğunu belirten, İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (İPUD) Genel Müdürü Şükran Bayçura, şu anda Türkiye'den 70 tekstil tedarik zincirinin Better Cotton Inititative (BCI) üyesi olduğunu belirtti ve bu sayının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Çiftçilere BetterCotton üretimi konusunda eğitim veriyor

Bayçura, İPUD'un Türkiye'deki pamuk üretimini çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda sürdürülebilir kılmak ve sürdürülebilir pamuğu ana ticari ürün haline getirerek Türkiye genelindeki pamuk üretimini daha iyi yönde dönüştürmek amacıyla ''BetterCotton'' lisanslı pamuğu Türkiye'de üretmek üzere 2014 yılında BetterCotton Inititative (BCI) ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladığını hatırlatarak, “Bugün BetterCotton 5 kıta ve 20 ülkede üretiliyor. BCI'ın 2020 yılına ilişkin hedefi, dünya pamuğunun yüzde 30' unun BetterCotton lisanslı pamuk olarak üretilmesidir” bilgisini verdi. IPUD'un, çiftçi ve bu çiftçileri bir arada koordine eden üretici birim seçimi, eğitimi ve kontrolleri kapsamında faaliyetlerini yürüttüğünü dile getiren Şükran Bayçura, derneğin BetterCotton üretim standartlarının izlenmesinin yanında çiftçi ve işçilere BetterCotton üretim standartlarına uygun eğitimler verme ve sürdürülebilir uygulamalar konusunda üretici birimlere de destek olduğunu anlattı. Bayçura, “IPUD, BetterCotton üretiminin olduğu illerdeki çiftçi sayısı ile pamuk ekim alanını arttırmak ve Türkiye' de pamuk üretimi yapılan diğer illerde de BetterCotton üretimine başlatmayı hedefl iyor. BetterCotton üretimine başlamak isteyen üretici grupları için üretici birim başvuruları Ocak 2016'da başlayacak” dedi.

YORUM EKLE
banner151

banner251