Çocuklara Çay İçirmeyin

Son günlerde ekranlara çıkan uzmanlar çayın demir eksikliğine neden olduğunu dolayısı ile çocuklara çay içirilmemesi önerisinde bulunuyor

Çocuklara Çay İçirmeyin
banner200
banner217

Çocuklara Çay İçirmeyin


Son günlerde ekranlara çıkan uzmanlar çayın demir eksikliğine neden olduğunu dolayısı ile çocuklara çay içirilmemesi önerisinde bulunuyor.


Çayın, demirin emilimini bozduğunu ve demir eksikliğine neden olduğunu kaydeden uzmanlar evde hazırlanan taze meyve sularının en sağlıklı içecek olduğunu belirtiyor.

Beslenme uzmanı Sayın Esra Örün’de yaptığı açıklamada, yetişkinlerde de yemekten hemen sonra içilen çayın demir emilimini engellediğini söyledi.

Örün, “Bu durum, demir yetersizliğine kadar gidebilir. Demir yetersizliğinde bebek ve çocuklarda, motor gelişim ve koordinasyon bozulur, dikkat ve algılama azalır, okul başarısı etkilenir, fiziksel aktivite azalır.Yaşamın ilk 4-6 ayı başlayabilen demir eksikliği 9-24. aylarda belirgin duruma gelir. Bu nedenle çocuklarımıza, özellikle kahvaltılarda çay yerine, taze meyve suyu, süt, öğün aralarında veya yemeklerde ise ayran gibi vitamin ve mineral açısından zengin içecekleri sevdirmeli, besin değeri yüksek içeceklerin tüketimini alışkanlık haline getirmelerini sağlamalıyız” dedi.

YORUM EKLE
banner151