Çayda organik üretimi kim engelliyor?

Çay üretiminin kalbi olan Rize'de 'organik üretim tartışması' farklı boyutlara taşındı. Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, önceki gün yaptığı basın toplantısında isim vermeden çayda organik üretime geçişin birileri tarafından engellendiğini iddia ederken, bölgedeki yerel gazetelerde ise engelleyen kişi olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba adres gösterildi.

Çayda organik üretimi kim engelliyor?
banner200

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, önceki gün yaptığı basın toplantısında çayda organik üretime mutlaka geçilmesi gerektiğini ancak bunu birilerinin engellediğini iddia etmişti. Sütlüoğlu, “Organiğe karşı çıkanlar ve geciktirenler büyük bir vebal altındadır. Şunu söylemeliyim ki bunlar çaycının dostu değildir" tepkisinde bulunmuştu. Sütlüoğlu'nun isim vermemesi ise dikkat çekmişti.

FAKIBABA ADRES GÖSTERİLDİ

Ancak bölgedeki Günebakış haber sitesinin yazarlarından Ali Öztürk, 2 Şubat tarihli yazısında çayda organik tarıma geçişi engelleyenlerin başında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın geldiğini ileri sürdü.

Öztürk'ün, 'Artık çayın organiğini içmek gerek' başlıklı yazısında şu ifadeler dikkat çekti.

"Becerikli ve sorunlu bir Tarım Bakanı olan Faruk Çelik gitmiş yerine beceriksiz ve risk almayan Tarım Bakanı Fakıbaba gelmişti. Karşısında insan sağlığı sorunu olmasına rağmen risk alıp organiğe geçemedi. Rize'nin ve çayın karşı karşıya bırakıldığı vahamet karşısında dik durup organiği savunamayan Bakan Osman Aşkın Bak... Ve Milletvekili Hasan Karal'a muhalefet olsun diye organiğe karşı çıkan Milletvekili Hikmet Ayar, Rize'deki STK'ları destekleyince organik çay tarımı 3 yıl daha ertelendi. Kararı 2 bakan, bir milletvekili ve Rize'deki 3-4 STK verdi!"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Organik tarimi yapmaya kalkarsak biz cifciler gozumuzu acarcak ure ve nitrat guclerinin bi guc olmadini bunlarla hem bizleri hemde toparklarimizi zehirleyerek bir son hazirladiklarini gorebiliriz ama sayin bakanima eminim ileten dogru iletmemisdir el birliyle sesimizi duyuralim organik cok iyi gubreler oldugu gibi basarilarida yuksek belgeli isbatli lutfen topraklarimizi esir etmeyin kimyeviye

ülke tarımına
ülke tarımına - 3 yıl Önce

organik tarımı engelleyenler kimyevi gübre kartelleridir açık ve net. yıllardır bu pazardan beslenen çiftçiye dayatma ile kimyevi gübre kullandıran, ülkemizde kimyevi kullanımı çok az bakın şu ülkelere bu oranı daha da artırmalıyız diyen, kene gibi çiftçinin parasını emen ve toprakları,ülke tarımını mahveden bunu da zerre kadar düşünmeyen bir kesim var ne yazık ki Türkiye'de. Adres olarak bakan beyi gösteriyorlar ancak hedef şaşırtması kanaatimce. başka odaklar bazı projelerin önünü kestiğini ve kendi çıkarları için milletin menfaatini hiçe saydığını bazılarının bu finansal olarak, bazılarınınsa medyadan desteklediğini çok iyi biliyoruz. gün gelecek herkes bunun hesabını verecek.

banner151

banner251