" />

Bakan açıkladı: TMO mısıra müdahale edecek!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, mısır fiyatlarında son günlerde yaşanan dalgalanma nedeniyle çiftçilerin olumsuz etkilenmemesi için TMO'nun yarından itibaren devreye gireceğini açıkladı. Pakdemirli, "TMO olarak yarından itibaren geçen yıl 760 liraya almış olduğumuz mısırımızı bu yıl 950 TL'ye almaya başlıyoruz" dedi.

Bakan açıkladı: TMO mısıra müdahale edecek!
banner200

Elazığ'da üzüm festivaline katılan Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli, mısır üreticilerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Toprak Mahsulleri Ofisi'miz (TMO) mısır piyasalarını yakından takip etmekte ve piyasaların seyrine göre uygulamaya konulacak politikaları şekillendirmektedir.

Mısır fiyatlarında son günlerde yaşanan fiyatlardaki dalgalanma nedeniyle çiftçilerimizin olumsuz etkilenmemesi için;

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğümüz, 15 Ekim 2018 Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere 'Mısır Alımlarına' başlayacaktır:

2017 yılında ton başına 760 TL olarak açıklanan mısır alım fiyatı; 2018 yılında %25 artışla ton başına 950 TL olarak belirlenmiştir.

Üreticilerimiz, Çifti Kayıt Sisteminde kayıtlı olan tüm ürününü Toprak Mahsulleri Ofisi'ne satabileceklerdir. Ürün bedelleri 10 gün içerisinde üreticimizin hesaplarına aktarılacaktır.

TMO tarafından yapılacak olan 2018 yılı mısır alımlarının ülkemize ve mısır üreticilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum"

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Müdahale alım fiyatıyla destekleme politikasından vazgeçmek gerekir çünkü dünya fiyatlarıyla makas giderek açılıyor. Ayrıca mısır hammaddesini kullanan firmaların maliyeti artmaktadır. Prim sistemiyle üreticileri desteklenmek daha doğru olur.

- 3 yıl Önce

Fiyat çok iyi

- 3 yıl Önce

Acele etmeye ne gerek var biraz daha bekleyin sezon bitsin öyle alım yaparsınız

- 3 yıl Önce

Sayın bakanım akp hükümetinin bu güne kadar yaptığı uygulama enflasyon mücadele edeceğiz diye üretici fiyatlarını düşük tuttu ama çiftçinin girdileri yuzde besyuzlere varan artışlar oldu çiftçi tarlasına gidemez gecinemez oldu çiftçi bankalara borçlandı tarım kredi denen bir varlık varki çiftçiyi bitirdi hepten Allah rızası için bir çözüm uretin

Pamuk
Pamuk - 3 yıl Önce

Pamukta da fiyatları devlet müdahalesi gerekli ve ayrıca tüm tarım ürünlerinin fiyatını devlet müdahale etmesi lazım çiftçi mağdur durumda.

Bizde istiyoruz
Bizde istiyoruz - 3 yıl Önce

Sayın bakanım bari siz bizim sesimizi duyun tarım kredi kooperatifinde ki sözleşme li hizmetlileri kadro ya alınmasını sağlayın 1900 TL maaş la nereye kadar bide işin içine enflasyon ve zamlarda olunca mağlum yetmiyor ev kirası 1 çocuğu bile zor okula gönderiyoruz zamlar maaşı aldı gitti sosyol aktive zaten yok vs vs söylenecek çok şey var sayın bakanım artık siz anlayın sesimizi inşallah duyarsınız bakanım belki bizlerde çocuklarımıza sizin sayenizde güzel yarınlar bırakırız.SAYGİLARİMLA

banner151

banner251