Yumurta yüklü 150 tır koronavirüsten dolayı İran sınırında bekliyor

Irak’la yaşanan yumurta ihracatı sorununu yeni atlatan yumurta üreticisini bu sefer koronavirüs vurdu. Sınırda yumurta TIR’ları bekliyor, birkaç gün içinde İran’a giremezlerse, milyon dolarlık kayıp yaşanacak. Üretici eyleme geçilmesini istiyor.

Yumurta yüklü 150 tır koronavirüsten dolayı İran sınırında bekliyor
banner200
banner217

Aydınlık gazetesinden Zeynep Sıla Kemahlı'nın haberine göre, koronavirüs önlemleri kapsamında kapatılan İran sınırındaki Gürbülak Sınır Kapısı’nda bekleyen 150 TIR yumurtanın son tüketim tarihlerinin gelmesine günler kaldı. Yumurtalar sınırda bekletilmeye devam ediyor. Üreticiler, TIR’lar sınırdan geçmez ise 3 milyon dolar zarar edecek. Piyasada yaşanacak olumsuz etkinin 15 milyon dolarlık kayıp yaşatabileceği belirtiliyor.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, sınır kapısından geçiremedikleri TIR’lar için hükümetten destek beklediklerini söyledi. Afyon, insan sağlığının önemine dikkat çekerek, sınırda 20 firmaya ait 150 TIR’ın beklediğini ve bu araçlarda 3 bin 500 ton yumurta olduğunu söyledi.

‘SAĞLIKSIZ DÖNER’

“Yumurtaları ‘sağlıklı’ şekilde sınırdan geçirmek istiyoruz, yoksa ‘sağlıksız’ şekilde Türkiye’ye dönecek” diyen Afyon, üç milyon dolarlık ürünün parasını peşin aldıklarını, geçiş olmazsa geri ödemek zorunda kalacaklarını söyledi. Afyon, çözüm önerisini şöyle anlattı: “İnsan sağlığını tehdit etmeden, virüsü içeriye bulaştırmadan bu malları dışarı aktarmak istiyoruz. Yumurtamızın sadece 1 kilometre daha geçerek ara bölgeye aktarılmasını talep ediyoruz. Şoförlerimiz özel kıyafetli olacak ve araçtan inmeyecek, karşı tarafın özel kıyafetli ekibi malı alacak. Diğer kapılarda uygulanan temassız aktarıma Gürbülak Sınır Kapısı’nda da izin verilmesini bekliyoruz.”

‘ENGEL OLMAK İSTEYENLER VAR’

Ülke güvenliği ve sağlığının her şeyden önce geldiğini söyleyen Afyon, “Bakanlık virüse karşı güvenlik alıyoruz diye eylemsizliği çözüm önerisi olarak sunmamalı” dedi. Afyon, geçen yaz aylarında Irak’la yaşanan yumurta krizini hatırlatarak, “Yumurtalarımızı pazara ulaştırmak istemeyenler var. Irak ve İran üreticisi istemiyor olabilir” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2020, 14:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur Oz
Onur Oz - 13 ay Önce

Bunlardan bir medet umuyorsanız şimdiden geçmiş olsun

banner151

banner251