Yem fiyatları düşürülsün süt fiyatlarına zam istemiyoruz!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, besici ve üreticinin yem fiyatlarından muzdarip olduğunu belirterek, "Besici ve üretici ile konuştuğumuzda yem fiyatı düşsün, bizim fiyatımız artmasın düşüncesi var çünkü yem fiyatı katlandıkça besicilikten uzaklaşılıyor” dedi.

Yem fiyatları düşürülsün süt fiyatlarına zam istemiyoruz!
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üretici ve besicinin kilogramını 32-35 lira aralığında sattığı etin, marketlerin farklı bölümlerinde 100 liraya kadar varan fiyatlarla tüketiciye sunulmasının, üretici ve tüketiciyi mağdur ederken aracı, stokçu ve perakendeciye haksız kazanç sağladığını söyledi.

Sözcü'den Mehmet Serbes'in haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, artan ithalata rağmen bir türlü fiyat dengesinin sağlanamadığı ve yem fiyatı artışının da durdurulamadığı et piyasasında hüküm süren ve üreticiye kazandırmayarak tüketiciyi de mağdur eden bozuk sistemin devam ettiğini söyledi.

Gürer, üretici ve besici açısından bakım, yem, aşı, elektrik, nakliye, işçilik ve veteriner hizmetlerinden oluşan yüksek maliyete rağmen, karkas eti kilogramını 32 ila 35 lira arasında değişen fiyatlarla satmaktadır. Üretici ve besici faaliyetlerini sürdürecek gelir elde edememekte, fakat et üreticiden çıktıktan sonra marketlerin farklı bölümlerinde kilogramı 70 ile 100 lira arasında tüketiciye sunulmaktadır. Marketler açısından bakıldığında et fiyatlarında yaşanan değişim üretici ve tüketiciye değil üreticiden sonra zincire dahil olarak aracıların gelirlerine yansımaktadır” diye konuştu.

ÜRETİCİ VE BESİCİ DESTEKLENMİYOR

Besici ve üreticinin artan maliyetler karşısında mağdur olduğunu, önlenemeyen buzağı kayıpları ve hayvan hastalıklarının da yem fiyatlarından sonra sorunları katlayan diğer unsurlar olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Gürer, yerli üreticinin yeterince desteklenmemesi nedeniyle de Türkiye'de etin ithalata bağımlı hale geldiğini belirtti.

YEM FİYATLARI DÜŞMEZSE ÇİĞ SÜT LİTRE FİYATI 2.50 TL OLMASI İSTENİYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Hayvancılıkta aracı paydaşlar kazanırken üretici kazanmıyor. Yem fiyatı serbest piyasaya göre belirleniyor. Harman dönemi olmasına karşın saman dahi bir yıl öncesi 45 kuruş iken bugün 75 kuruşa satılıyor. Yonca fiyatı da benzer durumda. Genelde geçen yıla göre ortalama yem fiyatlarında %26 artış var. Sanayi yeminde ise fiyatlarda %30 artış oldu. Besici ve üretici ile konuştuğumuzda yem fiyatı düşsün, bizim fiyatımız artmasın düşüncesi var çünkü yem fiyatı katlandıkça besicilikten uzaklaşılıyor” diye konuştu.

ÜRETİCİ MUTLU DEĞİL

Çiğ sütün litre fiyatı, 2019 yılı aralık ayında Ulusal Süt Konseyi tarafından 2 lira 30 kuruş olarak saptandı O günden bu yana artan yem fiyatına göre süt fiyatları da değişmedi. Yem fiyatlarında yaşanan ciddi artışlar üreticiyi zarara götürdü. Üretici, girdi maliyetlerinin düşürülmesini istiyor.

Hali hazırda saman, yonca ve sanayi yem fiyatı artıyor fırsatçılar da bundan yararlanıyor. Hiçbir değeri olmayan samanın yüksek fiyatlara ulaşmasını gören yonca satıcısı da daha fazla fiyat belirliyor. Et ve süt piyasasında üretici kısmını kontrol eden Bakanlık, besici ve üretici girdilerine ise müdahil olmuyor.

Sektörde paydaşlar arası düzenleme Bakanlık tarafından sağlanması gerekir. Yem fiyatlarına çözüm bulunmadan hayvancılığa dair sorunlar aşılamaz. Tarımda her alanda keyfilik, başıboşluk ciddi sorunlar üretiyor. Önemli bir sorun da yemi üreticiye satanla sütü üreticiden toplayanın aynı kişi olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle fiyat dengesi sağlanamamaktadır. Et ve süt için yem fiyatı düşmeden üretici için çözüm gelmez. Karkas etin kilogram fiyatı 32-35 lira civarında olduğundan dolayı üreticiler, yemlerde yaşanacak fiyat artışından kaygılandığı için hasat döneminde yonca, saman vb. almak için hayvan satmaktadırlar. Sistemde üretici savunmasız bırakılmaktadır.

Üretici ile konuştuğumuzda, ürettiğine zam gelmesini değil girdi maliyetlerinin düşürülmesini istiyor. Süt üreticisi de, Ulusal Konseyin, aralık ayından bu yana 2 lira 30 kuruş olan litre süt fiyatını 2 lira 50 kuruş olarak düzenlenmesini istiyor. Besici, harman dönemi sürerken, arpa saman ve yonca fiyatlarında yaşanan artış karşısında kaygılanıyor. Yem fiyatı artışı sürdüğü takdirde besici ve üretici hayvancılıktan uzaklaşacak” diye konuştu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2020, 11:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 12 ay Önce

Yem de kullanılan hammadde fiyatları artarken, dolar artarken yemin fiyatı nasıl düşecek? Destekleme politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerekir, hammadde (arpa, mısır, ayçiçeği, vb) desteklemeleri gıda enflasyonunu artırmayacak şekilde düzenlenmelidir.

Olur Canım
Olur Canım @Ziraat mühendisi - 12 ay Önce

Bakanlıktaki bakan yardımcılarina sor bakalım hayvan beslemede kullanılan beş tane yem bitkisi sayabilecekler mi?

Meslektaş
Meslektaş @Ziraat mühendisi - 12 ay Önce

Arpasını buğdayını satar sonra gider yüksek fiyattan yem alır. Besicilik yapan her çiftçi kendi yemini de üretmeyi artık öğrenmeli. Yem fabrikalarının da bir üretim maliyeti var. Kur farkı ve piyasalar ortada. Teknik personel tavsiyesi dışında geleneksel gübreleme ile sürdürülebilir bir üretim yapması mümkün değil çiftçilerin.

Raşit salcı
Raşit salcı - 12 ay Önce

3 yıldır pamuk fiyatı 3.80 lira....pamuk destegide 3 yıldır 80 krş...dinimizi yaşiyormuyuz...AKP'li candaslarr

Ne komiksiniz
Ne komiksiniz - 12 ay Önce

Hayvanın yediği mısır arpa buğday pamuk küspesi vs.....dolarla alınan gübre mazot ilaç tohum la üretiliyor....bu yüzden yem fiyatları dolar çıktıkça yükselecek...beyninize bunu sokun artık.....aciz türkiye siniz

banner151

banner251