Üreticiyi umutlandıran kuzu ihalesi piyasanın 2 lira üstünde satıldı

TİGEM’in en önemli tarım işletmelerinden olan Ceylanpınar Tarım İşletmesinde yetiştiriciliği yapılan damızlık İvesi ırkı koyunların erkek kuzuları Ankara’da yapılan ihale ile satıldı. İhalede oluşan yüksek fiyat üreticiyi umutlandırdı. 

banner255
Üreticiyi umutlandıran kuzu ihalesi piyasanın 2 lira üstünde satıldı
banner200
banner217

TARIMDANHABER ÖZEL

TİGEM tarafından Ankara’da yapılan ihale ile 4 bin 500 İvesi ırkı erkek kuzu canlı kilogram fiyatı 27.15 TL’den satıldı. İhale üç üreticide kalırken, ihalede oluşan yüksek fiyat üreticiyi sevindirdi. Diğer yandan bugüne kadar Ceylanpınar’da yapılan kuzu ihalesi ilk kez Ankara’da yapıldı. 

PİYASA FİYATLARININ 2 LİRA ÜSTÜNDE SATILDI 

Ortalama canlığı ağırlığı 37.5 kilogram olan İvesi ırkı erkek kuzuların normal piyasa fiyatı 24 ile 25 TL arasında iken, ihalede piyasa fiyatının üstünde bir rakam oluşması, "İvesi koyunu para ediyor" şeklinde yorumlandı.

İVESİ KOYUNUN ÖZELLİKLERİ

VERİM YÖNÜ : Kombine, süt verim öncelikli

YAYILMA ALANI : Güneydoğu Anadolu Bölgesi

GENEL TANIMI

Vücut sağlam ve orta yapılıdır. Süt tipine uygun, ince fakat sağlam kemik yapısına sahiptir. Vücut beyazkrem renklidir. Baş, kirli sarı - kahverengi, siyah ve beyaz olmak üzere üç farklı renkte olabilir. Çoğunlukla alında beyaz leke vardır. Kulak ve burunda lekeler ile ayaklarda pigmentasyon bulunur. Yağlı kuyrukludur. Büyük, yağlı esas kuyruk kitlesinin üzerinde yağsız bir parça bulunur. Kuyruğun yağlı bölümünde alttan başlayıp ortaya kadar uzayan çıplak bir oyuk bulunur. Erkeklerde boynuzlar geriye, aşağıya doğru ve helezoni yapıdadır. Boynuzsuz ve hilal şeklinde boynuzlulara da rastlanır. Dişilerde % 10 oranında zayıf boynuz ve koç boynuzluluk görülür. Meme, yüksek süt verimine uygun şekilde bezel yapıdadır. Meme ve meme başı formu değişkendir.

IRKA ÖZGÜ AYIRICI ÖZELLİKLER

Sıcak ve kurak iklim koşullarına çok iyi uyum sağlamıştır. Bu koşullarda uzun mesafeleri yürüyebilir. Analık iç güdüsü gelişmiştir. Değişik çevrelere uyum yeteneğinin yüksek ve sürü iç güdüsünün gelişmiş olması, İvesilerin diğer sütçü ırklara üstünlüğü olarak kabul edilir. İsrail İvesilerinin kökeni Anadolu İvesisidir.

YETİŞTİRME KOŞULLARI

Göçer sistem içinde yetiştirilir. Sıcak ve kurak iklim hayvanı olmakla birlikte değişik çevre koşullarına adaptasyon yeteneği iyi olup soğuk karasal iklim koşullarında bile başarıyla yetiştirilebilmektedir. İvesiler, 40-45 °C'leri bulan sıcak ve kurak çöl şartlarında sürü koyunculuğu şeklinde yetiştirilebilmektedir.

Yetersiz mera, barınak ve bakım besleme koşullarında yetiştirilebilir. Besleme kış dönemi dışında mera ve anız otlatmasına dayalıdır. Kış aylarında ağırlıklı olarak samana dayalı, az miktarda dane destekli besleme uygulanır. Yetersiz, basit ve düşük maliyetli ağıllarda barındırılır. Yağışlı ve nemli bölgelerde adaptasyon güçlüğü olmaktadır.


TÜRKİYE'NİN KOYUN KEÇİ IRKLARI TIKLAYIN


TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2020, 12:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 1 yıl Önce

İyide, anladık, ikibinlira kuzu etini yiyecek olan, kaç paradan alıp yiyecek. Allah yardımcımız olsun.

Oğuz
Oğuz - 1 yıl Önce

Şimdiyi garanti edemem ama daha önceleri, işletmelerde yapılan ihalelerde o kıçı kırık 5 para etmeyen daire başkanları şube müdürlerinin önce cepleri doluyor sonra ihale oluyordu...

Cftc
Cftc - 1 yıl Önce

Niye daha once bu oranda yuksek fiyata satilmamismi

Işgal
Işgal - 1 yıl Önce

Ceylanpınar TİGEM tarım arazisinin işgali ne zaman durdurulacak?

Halil büyükler
Halil büyükler - 1 yıl Önce

Bana 50 adet koyun yetiştiriciliği için lazim

Omerz
Omerz - 1 yıl Önce

Guzel fiyat bu seviyede kalmalı

Efe ayhan
Efe ayhan - 1 yıl Önce

Almak istiyoruz ama nasıl alabiliriz

banner151

banner251