Ulusal Kırmızı Et Konseyi et fiyatlarında yetkisiz çıktı!

Uygulanan yanlış politikalar ve plansız ithalattan dolayı besici büyük bir krizin içine sürüklenirken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin üreticinin mağduriyetini gidermek için açıkladığı Ulusal Kırmızı Et Konseyi formülü de ölü doğdu. Ulusal Kırmızı Et Konseyi'nin mevzuatında et fiyatını belirleme yetkisinin bulunmadığı ortaya çıktı.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi et fiyatlarında yetkisiz çıktı!
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, et fiyatlarının sütte olduğu gibi Ulusal Kırmızı Et Konseyi tarafından açıklanacağını ve üreticinin mağduriyetinin giderileceğini açıklamıştı. Ancak Gıda Komitesinden dolayı süt fiyatlarında bile Ulusal Süt Konseyi etkisizleştirilirken, et fiyatlarında sanayicilerin ağırlıkta olduğu Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin kriz içindeki üreticiye yönelik nasıl bir fiyat politikası oluşturacağı kafaları karıştırmıştı. 

Bakan Pakdemirli’nin bu kararına besiciler tepki gösterirken, Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin mevzuatında et fiyatını belirleme yetkisinin bulunmadığı ortaya çıktı. Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin mevzuatında fiyat belirleme yetkisi olmadığı için üreticinin mağduriyetini gidermek için Bakan Pakdemirli tarafından açıklanan formül hayata geçmeden ölü doğmuş oldu. 

FİYAT AÇIKLARSA NE OLUR? 

Ulusal Kırmızı Et Konseyi'nin mevzuatında et fiyatlarını belirleme yetkisi olmadığı halde, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemiri'nin açıklamasından dolayı et fiyatlarının belirlenmesi durumunda sektörde yeni bir tartışma gündeme gelecek. Açıklanan fiyatın UKOM'un yetkisinin bulunmamasından dolayı sektörde kabul görmesi mümkün görünmezken, bu durumun sektördeki belirsizliği daha da artırmasından endişe ediliyor.

YARIN İLK TOPLANTISINI YAPACAK

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamalarının ardından Ulusal Kırmızı Et Konseyi, yarın ilk toplantısını yapacak. Sektörde bu toplantıda fiyat açıklanacağı yönünde bir beklenti oluşsa da hem konseyin yetkisinin olmaması hem de Gıda Komitesinin et fiyatlarıyla ilgili bir çalışmasının bulunmamasından dolayı bu toplantıdan önemli bir kararın çıkması beklenmiyor. 

2018'DEKİ İTHALAT TARİHE GEÇTİ!

Bilindiği üzere 2018, ülkenin ihtiyacı olmadığı halde Cumhuriyet tarihinin en yüksek canlı hayvan ve et ithalatının yapıldığı yıl olarak tarihe geçmişti. Hesapsız ve kontrolsüz ithalattan dolayı hayvanlar besicinin elinde kalırken, devreye Et ve Süt Kurumu girmek zorunda kalmıştı. Et ve Süt Kurumu da bu kontrolsüz ithalattan dolayı yaptığı kesimlerde büyük zarar açıklamıştı. 

KONTROLSÜZ İTHALATIN HESABI NEDEN SORULMUYOR?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nda ülkenin ihtiyacı olmadığı halde bu kontrolsüz ithalata izin verenlerden hesabını sormak yerine, buradaki yanlış ithalat politikasının üstünün Ulusal Kırmızı Et Konseyi üzerinden çözüm bulunuyormuş görüntüsü oluşturarak örtülmeye çalışılması dikkat çekti.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 16:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Yönetenler de biraz vicdan, biraz merhamet olmalı iflas etmiş durumda yiz,ürettik ürettik batakci olduk colugumuz, çocuğumuz,hasiyetimiz,serefimiz,ayak altında ,yazık günah ve, uretenin bu kadar ceza olduğu bir ülke varmı ,üretmek bu kadar sucmu yazıklar olsun

Mehmet beygirci
Mehmet beygirci - 2 yıl Önce

Şu anda uygulanan hayvancılık politikaları üreticiye bir daha iş yapamaz durumA gerip yok etmek uygulanıyor üretici ayakta olması soyguncuların işine gelmiyor yakın da bu ureticiyi çok ariyacalar

Tuncer polat
Tuncer polat - 2 yıl Önce

Eyer bu iş böyle giderse bir kaç yıla kalmaz kasaptan marketden et alırken dövüz üzerinden et alacagız buda çok uzak degi besici bitti damızlık yapan yok denecekkadar az tarım bakanlıgının açıklamış oldugu hayvan sayısı kesinlikle gerçegi yansıtmıyor hayvancılık yapan kimse kalmadı yapanlarda ayakt zor duruyor düştü düşecek

Bozo
Bozo - 2 yıl Önce

Devlet bir an önce YemSanı canlandırmalı, özellikle ot olmak üzere yem ekim alanları belirlenmeli buralar ruhsatlandırılmalı, fırsat maliyeti dikkate alınarak sözleşmeli üretim ile aracılık etmeli, Hayvancılık işletmelerin yem üretim yapmalarını engelleyen yapısal, hukuki, sosyal ve finansal sorunlar işletme bazında net bir şekilde tespit edilmeli, küspe ithalatı 5 yıl içerisinde bitirilmeli, yem depoları oluşturulmalı, yem fabrikaları rekabet kurumu tarafından denetlenmeli, dünyada hazır yem tüketiminin oransal olarak en fazla yapıldığı ülkemizde süt yağ, protein ve döl veriminin neden düşük kaldığı araştırılmalı, hayvancılık destekleri yem yeterlilik planına aktarılmalıdır.

Boş ver
Boş ver - 2 yıl Önce

Tarım bakanı hayvancılığın 2 3 yıl sonra daha karlı olacağını söylüyor zarar eden bir kişi 2 3 yıl nasıl dayanacak ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak diğer sektörler deki çalışanlarda 2 yıl maaş almasınlar 2 yıl sonunda toplu olarak alsınlar kim kabul eder herşeye enflasyon farkı ekleniyor ete süte neden eklenmiyor yem ve saman fiyatları %50 arttı et fiyatları yüzde kaç arttı ayrıca seçim için çalışma bunlar şehirdeki seçmenler büyük grup olduğu için biz küçük olduğumuz için hatta o kadarda düşünmüyorlar da her zaman çileyi bu ülkede emekçiler ve garibanlar çeker ayrıca bir çok kişi dağda yatıyor sosyal hayat yok et yiyormu et üretiyor ama kendisi yiyemiyor şimdi o et çok pahalı alamıyoruz diyenlerin hayatına bakın bide emekçilere ayrıca birde medya işine geldiği gibi anlatıyor onlarda ucuz et yemek isteyenlerden olduğu için ve reyting için daha çok şey.....

Cengiz
Cengiz - 2 yıl Önce

Biz üretici ler çok zavallı insanlariz market zincirlerin müdürü tarim bakanı oldu tepki göstermedik ital hayvan tıklım tıklım memlekete sokuldu sesimizi çıkarmadık biz hakkediyoruz yakında arapların kuracağı büyük çiftliklere gidin çobanlık yapın diyecekler ...

Abdurrahman
Abdurrahman - 1 yıl Önce

Tarım.fuar alanı da Yöresel yemeklerinde yer almak istiyorum

banner151

banner251