TÜSEDAD çiğ süt fiyatlarının revize edilmesini talep etti 

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği, Tarım Bakanlığının acilen Ulusal Süt Konseyi’ni toplantıya çağırıp 2,30 TL/Lt’lik çiğ süt fiyatının yeniden revize edilmesini, süt prim desteğinin arttırılmasını ve yem girdi maliyetlerini azaltacak tedbirlerin bir an önce yürürlüğe konulmasını istedi.

TÜSEDAD çiğ süt fiyatlarının revize edilmesini talep etti 
banner200

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), Çiğ süt fiyat artışının üretici maliyetini karşılamadığını, üreticinin kaybının giderek artttığına dikkat çekti. TÜSEDAD, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bilindiği üzere Ulusal Süt Konseyi’nin 2 Ekim 2019 günü aldığı karar ile, soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı 15 Kasım 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere brüt 2,30 TL/Lt. olarak belirlenmiştir.

Ancak 1 Mayıs 2019 tarihinden önce referans fiyatı üzerinden çiğ sütünü satan çiftçimizin eline 2 TL/Lt. + 25 krş süt primi ile toplam 2,25 TL/Lt geçerken, devletin süt prim desteğini 1 Kasım 2019 tarihinde geriye dönük olarak 25 krş’tan 10 krş’a çektiğini ilan etmesiyle üretici, 1 Mayıs 2019 sonrası süt primi desteğiyle eline geçen 2,25 TL/Lt yerine, süt prim desteğiyle birlikte eline 2,10 TL/Lt  geçmek zorunda bırakılmıştır.

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI 

Ve maalesef 15 Kasım tarihinde açıklanan  2,30 TL/Lt referans fiyatına 10 krş süt primi desteği ile üreticinin eline ancak  2,40 TL/Lt geçmektedir.Süt üreticisi 25 krş süt primi desteğinin devam edeceğini ümit edip biraz olsun sevinecekken, yine hayal kırıklığına uğramıştır.

Döviz kurlarının hareketliliği nedeniyle büyük oranda ithalata bağımlı olduğumuz girdilerin fiyatlarındaki yükselişler halen devam etmektedir. Son bir ay içerisinde yem girdilerinde gözle görülür artışlar izlenmektedir. 

BİR LİTRE SÜTE KARŞILIK 1.5 KG YEM ALINABİLMELİ 

Çiftçimizin üretiminin sürdürülebilir olması için hep söylediğimiz ve uluslararası normlarda da kabul gördüğü üzere, 1 litre süt sattığında en az 1.5 kg yem alabilmesi gerekmektedir. 

Yem fiyatlarındaki hızlı artış ve karkas et fiyatının yükselişe geçmesi ile birlikte, 2,30 TL/Lt çiğ süt fiyatı, üreticilerin damızlık hayvanlarını hızla kestirmelerine halen engel olamamakta ve Türkiye’de süt hayvancılığı onarılması çok büyük bir zarar görmektedir.

TÜSEDAD olarak, Dünya yem hammadde fiyatlarındaki artış ve döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak hızla artan ve kontrol edilemeyen yem fiyatları karşısında, yılsonuna kadar sabitlenmiş olan süt fiyatının ülke hayvancılığında tasfiye sürecini hızlandıracağı ve üreticilerin geçmiş yıllardaki zararları telafi edilemediğinden sektörü hızla terk etmeye devam edeceği görülmektedir.

Bu nedenle Tarım Bakanlığımızın acilen Ulusal Süt Konseyi’ni toplantıya çağırıp 2,30 TL/Lt’lik çiğ süt fiyatının yeniden revize edilmesini, süt prim desteğinin arttırılmasını ve yem girdi maliyetlerini azaltacak tedbirlerin bir an önce yürürlüğe konmasını istiyoruz."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 11:50
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 1 yıl Önce

Yem olmuş 90 tl saman olmuş 800 tl 100ml lik bir ilaç olmuş 70tl buna karşı süt kaç para 2100 tl gelde işin içinden çık tek çare çiftçiliği hayvanciligi bırakmak

Dr
Dr - 1 yıl Önce

Bunların amaci çiftçiligi bitirmek

Emre uslu
Emre uslu - 1 yıl Önce

Ne 2.40 yaa süt üreticide yani bizde 2 tl cola kaç lira haberi olan var mı 4 tl sonra süt pahalı 500 gramlı su bile 1.50 kuruş süt sudan ucuz

Cem
Cem - 1 yıl Önce

Küçük üreticiler 2.20 süt ödemesi ve birlik üzerinden pazarlıyorsa 10 kuruş destek alıyor. Büyük Tusedad’a üye büyük çiftlikler 2.30+0,37 TL kalite primi+0,10 TL destekleme çiğ sütü 2.77 TL ye satıyor.

Büyük üretici
Büyük üretici @Cem - 1 yıl Önce

Zaten tüsedad küçük üretici için istekte bulunuyor büyük üretici parite 1.20 e kadar dayanabilir(700 baş ve üstü). Büyük üretici üretimin %2-4 ünü karşılıyor önemli olan küçük köylümüz. Benim 1400 hayvanım var fiyat bana iyi ama sizleri düşünmek bizim boynumuzun borcu biraz daha verimli üretim ve devletin desteğiyle bu iş çözülür çözülmezse zaten amerikadan süt tozu gelir.

İsmail koşucu
İsmail koşucu - 1 yıl Önce

Tren kaçtı ucağa bilet alın

Cem
Cem - 1 yıl Önce

Hoşunuza gitmeyen yorumları yayınlamıyormusunuz?

yusuf
yusuf - 1 yıl Önce

işinize gelmeyen yorumları yayınlamıyorsunuz gerceklere kulak verın

banner151

banner251