Türkiye tonu 1355 liradan buğday ithal edecek

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), buğday ithalatı için bir dizi uluslararası alım ihalesi açtı. Yapılan ihaleye göre 292 bin ton buğday ithal edilecek. İhalede oluşan ortalama fiyat ise 260-270 dolar bandında gerçekleşti.

Türkiye tonu 1355 liradan buğday ithal edecek
banner282

Buğday taban fiyatı geçtiğimiz Mayıs ayında 1050 lira olarak açıklanırken, kurlarda yaşanan artıştan dolayı Türkiye 1350 liradan buğday ithal etmek zorunda kaldı.

TMO'nun bu hafta içinde yaptığı uluslar arası buğday alım ihalesinde oluşan fiyatlar dikkat çekti. Yapılan ihale sonuçlarına göre 292 bin ton buğday ithal edilecek. İhalede ise 260-270 dolar arasında bir fiyat oluştu. Bu da TL olarak tonda 1350 liraya karşılık geliyor. Buğday fiyatlarındaki bu artış Türkiye'nin un ihracatını da olumsuz etkiliyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
S
S - 3 yıl Önce

Bizimkiler yerli milli olduğu için 800 yabancı ki 1350 ne yutturmaca

Yazıklar olsun
Yazıklar olsun - 3 yıl Önce

Şu güzelim ülke ne halde geldi kendi ülkenin çiftçisinden tonunu 850 liraya al ondan sonra ithal buğdayı 1350 ye yazıklar olsun yeter artık yeter çiftçiyi bitirdiniz yeter

Acaba
Acaba - 3 yıl Önce

Yoneticileride mi ithal etsek acaba:))

tapdk
tapdk - 3 yıl Önce

Tutun ve alkol dairesinde kayıp bandrol 15 milyon cıvarında oldugu soyleniyor bu bandroller nerde kullanıldı turkıyede kacak hortladı dıyolar devletın milyar dolarlarda otv kaybı var bu paralar kimlerin cebıne gıttı sayın bakan niye uzerine gitmiyorsunuz

Le ilahe illallah
Le ilahe illallah - 3 yıl Önce

Bu muhabbeti bakan onay verdimi. Arazime beton döktüreceğim ne saçmalık bu iş kur iş verir ise köyden şehri cazip ederse tarım biter. Buda bir faktör tarım kredi faiz ile yıldırır ziraat odası seçimden seçime konuşur. Anadolu gibi tarım arazisi dünyayı bakar ne haldeyiz gülüyorum valla gülüyorum Anadolu dedim temele inip ciddi araştırma gerekiyor.

Dış ğüçler
Dış ğüçler - 3 yıl Önce

Bu iş yıllardı böyle kimse boşuna nefesini tüketmesin sesimiz iki adım öteden duyulmuyor.
Benim açımdan işin en üzücü tarafı yönetenler bizim kadar YERLİ ve MİLLİ kimse yok diyor ve bu ülkede buna inanan milyonlar var....İnsanları nasıl tekrar buğday üretmeye teşvik ederimi kimse düşünmüyor.Çok değil 7 8 sene öncesine kadar kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik.

Hamit kınık
Hamit kınık - 2 yıl Önce

Allah belanizi versin yönetim üretirken tüketen olduk mazot verdiniz zamlar la üreten yereni tüketen olduk buda sizin isinize geldi tandaş italaclariniz para kazan sin diye ülke tarimini hayvanciliniz bitirdiniz

banner151