Türkiye hayvan ve et ithalatına son 10 yılda 8.5 milyar dolar ödedi!

Türkiye'nin hayvancılıktaki acı karnesi bir kez daha ortaya çıktı. TÜSEDAD'ın Ocak ayı sektör değerlendirme bülteninde son 10 yılda yapılan canlı hayvan ve et ithalat rakamları kalem kalem verildi. Son 10 yılda büyükbaş, küçükbaş hayvan ithalatı ile et ithalatına toplam 8.5 milyar dolar ödendi.

banner255
Türkiye hayvan ve et ithalatına son 10 yılda 8.5 milyar dolar ödedi!
banner200

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Ocak ayı süt ve besi sektör bülteni yayınlandı. Bültende son 10 yılda yapılan hayvancılık ve et ithalat rakamları toplu halde verildi. 

TÜSEDAD BÜLTENİ ACI TABLOYU ORTAYA KOYDU 

TÜSEDAD Ocak ayı sektör bülteninde yer alan verilere göre, Türkiye, 2010-2019 yılları arasında büyükbaş, küçükbaş ve et ithalat rakamları ayrı ayrı verildi. Buna göre, son 10 yılda yaklaşık 560 bin baş damızlık, 3 milyon 715 bin baş besilik, 800 bin baş kesimlik hayvan ithal edildi. 

10 YILDA 300 BİN TON ET İTHAL EDİLDİ 

Aynı dönem içinde Türkiye 300 bin ton et ithal etti. Büyükbaş hayvan ithalatı ile kırmızı et ithalatına toplam 8.1 milyar dolar harcandı. 

3 MİLYON BAŞ KÜÇÜKBAŞ İTHAL EDİLDİ 

Diğer yandan bu süre içinde 3 milyon baş küçükbaş canlı hayvan ithalatı yapıldı. Son 10 yılda ithal edilen 3 milyon baş küçükbaş canlı hayvan ithalatının yaklaşık 1.5 milyon başı sadece 2011 yılında gerçekleşti. Son 10 yılda yapılan küçükbaş ithalatına ise 352.4 milyon dolar harcandı. Bu rakamlara göre, Türkiye’nin son 10 yılda büyükbaş, küçükbaş ve kırmızı et ithalatına harcadığı toplam döviz miktarı 8.5 milyar dolar oldu. 

YILLARA GÖRE BÜYÜKBAŞ, KÜÇÜKBAŞ CANLI HAYVAN VE ET İTHALAT RAKAMLARI 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2020, 22:48
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bünyamin
Bünyamin - 1 yıl Önce

BU ülkenin milli üreticileri dürüst alın teri ile çocuğunun ailesinin gırtlağına temiz ekmek girsin diye çırpínirken bir kaç aç gözlü utanmaz paraya doymak bilmeyen haramzade pislikler bu ülkenin kaynaklarını böyle peşkeş çektiler tüyü bitmemiş yetimin hakkını utanmadan bu şekilde har vurup harman savurdular bunların hepsini yüce Allah'ım kahretsin belalarını binlerce kez versin

Anlayabilen anlatsın.
Anlayabilen anlatsın. @Bünyamin - 1 yıl Önce

Ülkece ithalatı çok sevdik galiba.
2010 yılında aman 2008 de kuraklık oldu, yemler ve dolmasıyla et fiyatları arttı gibi bir ana gerekceyle başlatılan etlik hayvan ve et itlahati geçen 10 yıla ve ithalatla ilgili çıkan onca olumsuz habere rağmen ne hikmetse bir türlü durdurulamadı gitti.

Oktay
Oktay - 1 yıl Önce

Bu iş siz uçak yapmayın biz yaparız a benziyor ucuza olsa pahalıdan olsa biz kendi üreticimizden almalıyız

Recep Çetin
Recep Çetin - 1 yıl Önce

Ak Parti iktidarı tarım ve hayvancılığı öldürmüştür.Bir tarım üljeesi olan Türkiye,hiç vakit kaybetmeden planlı,proğramlı tarımı,tarım ürünlerini,hayvancılığı devlet eliyle projelendirmelidir...

Fikret can
Fikret can - 1 yıl Önce

Sayın bakan gorevegldginizde hep söylediğini z söz şu 3 sene içinde çözer ız dediniz 17 sene içinde kacucsenevar busrunucozmekicin size bir 17 senemidahami ihtacvar vaybumilletihaline

GÜRAY  GÜRAY
GÜRAY GÜRAY - 1 yıl Önce

GERİ DÖNÜŞ KAÇMİLYAR DOLAR ONU DA BİR ARAŞTIRIN

Yusuf bozkurt
Yusuf bozkurt - 1 yıl Önce

Gogleye yazsanız okadar çok tarıma yönelmiş bir hali var devletin gidin bı baş vuru yapın ebeniİn kızlık halini istiyor böyle bı düzen varmı ya

banner151

banner251