Türkiye bir aylık tüketimi kadar patates ithal edecek!

Adana'da yeni ürün patatesin hasat edileceği Nisan ayına kadar 200 bin ton patates ithal edilecek. Türkiye'nin günlük patates tüketimi 6-7 bin ton arasında değişirken, ithalatı yapılacak miktar, ülkenin bir aylık patates tüketimine karşılık geliyor.

banner255
Türkiye bir aylık tüketimi kadar patates ithal edecek!
banner200

Soğandan sonra patatesin de ithal edilecek olması tarımsal üretime yönelik kaygıları yeniden tartışma konusu yaptı. Nisan ayında Adana bölgesinde yeni ürün patateslerin piyasaya girmesi beklenirken, ithalatın önünün açılması tepki çekti.

Türkiye'nin günlük patates tüketimi 6-7 bin ton arasında değişirken, 200 bin ton patates ithalatı için gümrük vergisi sıfırlandı. Buna göre ithalatı yapılacak miktar, Türkiye'nin bir aylık patates tüketimine karşılık geliyor.

Niğde bölgesinde üreticide patates fiyatları 2.5 ile 3 lira arasında değişirken, yapılacak ithalatın fiyatları nasıl etkileyeceği ise bilinmiyor. Çünkü soğan ithalatı, fiyatları düşürmezken, soğan ithalatından sonra fiyatlar artmaya devam etmişti. İthal edilen soğanın fiyatının yüksek olması ve kalitesinin düşük olması, bu fiyat artışlarında etkili olmuştu.

TÜRKİYE PATATESİ NEDEN İTHAL EDİYOR?

Aslında Türkiye'de iç piyasaya yeteri kadar patates ve soğan üretilebiliyor. Ancak çoğu zaman para kazanamadığını söyleyen çiftçi, ürünü tarlada bırakıyor ya da hayvanlarına yem olarak veriyor. Depolardaki stoklar da azalınca, bu durum fiyat artışına sebep oluyor. 2018 senesinde Türkiye'deki çiftçiler zarar ettikleri gerekçesiyle patates ekimini azalttı ve üretim 1,5 milyon hektarın altına inerek son yılların en düşük seviyesine geriledi.

Bunun yanında aşırı yağışlar ve patates mildiyösü (Phytophthora infestans), olarak bilinen hastalık nedeniyle alınan verim de yarı yarıya azaldı ve fiyat artışı kaçınılmaz oldu.

Bunun yanında patates ve soğan fiyatlarının aşırı derecede düşmesi de yine fiyatların gelecek senelerde artmasına sebep oluyor. Çiftçi 2 TL'nin altında (kilo başı) ürün satışı yaptığı zaman para kazanamıyor ve ekimden vazgeçiyor. Bu döngü böyle devam ederek fiyatların bir sonraki sene artmasına neden oluyor.

Türkiye yakın zamana kadar patateste hiç ithalat yapmadı ya da çok az miktarda yaptı. Üretimin çok olduğu yıllarda 200 bin ton civarında patates daha çok Rusya, Irak ve Suriye gibi ülkelere ihraç ediliyordu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarim
Tarim - 2 yıl Önce

Hadi tunc mustafa aksu basarisizsiniz gidin artik tarim nefes alsin...Bakan bey cabaliyor ekip zayuf

Milli üretim nerde
Milli üretim nerde - 2 yıl Önce

İthal muhabbeti karşıyım döviz ülke dışına bu bakan ekonomik sıkıntı yı görmüyor galiba yerliyi destekle hastalık lı bir mikrop bişe gelir ülkeye yine

- 2 yıl Önce

bu ülkede inanın ithalat ,niye bu kadar revacda, anlamak mümkün değil,ithalat türk çiftçisini hemen hemen bitirdi, gecen yıl 90 tl ye aldıgımız bugday ot, ilacı şimdi 240 tl olmuş, girdiler akar yakıt, gübre,tohum,işçilik,yedek parca, lastik ,akü,madeni yağ,akıl almaz fiyatlara çıktı,diyorki sevgili tarım bakanımız ofisin aldıgı ürünlere yüzde 25 farklı fiyatla alacagız, allah aşkına çiftçinin, yukarıda saydığım ürünlerin fiyatı hangisi yüzde yüzün altında artt da böyle yapıyorlar, girdiler önemli degil, ucuza sattıracagız,satmaz ekmez iseniz,ithal ederiz, yapmayın,

- 2 yıl Önce

Bi kereden birsey olmaz

- 2 yıl Önce

Bakan yalnızdır arkadaşlar.

banner151

banner251