TMO vadeli arpa satışına başladı: Buğday, mısır, arpa ve yulaf satış fiyatları belli oldu

Toprak Mahsulleri Ofisi, 90 gün vadeli arpa satışına başladı. Şubat ayında piyasaya müdahale amacıyla 221 bin ton arpa satışı yapan TMO, Mart ayında satılacak arpa miktarını 253 bin tona çıkardı. TMO, diğer yandan, buğday, mısır, arpa ve yulaf satış fiyatlarını da açıkladı.

TMO vadeli arpa satışına başladı: Buğday, mısır, arpa ve yulaf satış fiyatları belli oldu
banner200
banner217

Buğday, arpa ve mısır fiyatlarının yükselmesi üzerine piyasadaki spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçmek için Ocak ayında piyasaya müdahale amacıyla giren Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Mart ayında satışlara devam edeceğini duyurdu. Buğday, arpa ve mısır satış miktar ve fiyatlarını açıklayan TMO, Mart ayında diğer aylardan farklı olarak çavdar/yulaf satışına da başladı. Buğday, arpa ve mısırın satış fiyatlarında bir değişikleğe gidilmezken, satılan miktarlar değişti. Şubat ayına göre Mart ayında satışa çıkarılan ekmeklik ve makarnalık buğdayda yaklaşık 30 bin ton düşerken, arpa satışı ise 32 bin ton artırıldı. Mart ayında ilk kez satışa çıkarılan çavdar/yulaf ise 1.275 TL'den satılacak. 

Diğer yandan TMO tarafından arpa satışıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapıldı. Buna göre açıklamada şunlar kaydedildi: 

Gıda ve hayvancılık sektörünün en önemli ham maddelerinden birisi olan arpa üretiminde TMO görev alanına giren diğer ürünlerde olduğu gibi, bu üründe de sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi amacıyla her türlü tedbiri almaktadır.

Piyasalarda oluşabilecek spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi, besici ve yetiştiricilerimiz başta olmak üzere sektörün ham madde tedarikinde sıkıntı yaşamaması amacıyla 2019 Ekim ayından itibaren arpa stoklarımızın satışı devam etmektedir. 

PİYASA FİYATLARINA GÖRE 100-1500 TL ALTINDA SATIŞ YAPILIYOR 

Bu kapsamda Ocak ayından bugüne kadar arpa satış fiyatlarımız değiştirilmemiş olup Kurumumuzca besici ve yetiştiricilere tonu 1.275 TL’den, piyasa fiyatlarının 100-150 TL altında satış yapılmaktadır.

MART AYINDAN İTİBAREN 90 GÜN VADELİ SATIŞLAR BAŞLIYOR

Mart ayından itibaren öncelikle deprem yaşanan bölgelerimizdeki besici ve yetiştiricilerimizin ihtiyaçları karşılanacak şekilde arpa satışlarında vade farkı alınmadan 90 gün vade uygulanmasına karar verilmiştir.

YETİŞTİRİCİ KREDİ KARTI İLE ÖDEME YAPABİLECEK 

Bunun yanı sıra besici yetiştiricilerimizin, ürün bedellerini kredi/banka kartı ile ödeme yapmaları imkanı da getirilmiştir.

 Kuruluşumuz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da besici ve yetiştiricilerimizin yanında olmaya devam edecektir. 

Talep sahiplerinin hinterlandında bulunduğu Şube müdürlüğüne hayvan sayılarını (kaç baş ve cins) gösteren belge ile birlikte müracaat etmeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMO MART AYI HUBUBAT SATIŞ FİYATLARI 


TMO ŞUBAT AYI HUBUBAT SATIŞ FİYATLARI 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 14:36
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
şule
şule - 11 ay Önce

Bütün unlarımızı katkı maddelerinden kurtaralım elbirliğiyle. Birşeyler yapalım. Evimize miss gibi yayılan makarna kokularını özledik. Birçok arkadaşım benim gibi düşünüyor. Makarnaların lezzeti bile kayboldu, diyorlar.

Mısır fiyatı terbiye edilmeliydi
Mısır fiyatı terbiye edilmeliydi - 11 ay Önce

İthalatında hak ediyoruz Adana'da 1300 e çıkan mısır 1200 e geriledi ,olması gereken yere,tavukçu besici alamıyor su,,,arada müdahale şart

Hakan Çelik
Hakan Çelik - 11 ay Önce

Devletimiz var olsun

Ömer kars
Ömer kars - 11 ay Önce

Tam isapet süper oldu şimdi elinde toplayanlar düşünsün

Oooo kkk
Oooo kkk - 11 ay Önce

Şimdiye kadar nerdeydiniz

Ahmet Gül
Ahmet Gül - 11 ay Önce

Bu kafayla giderseniz yakında buğdayın hepsini ithal edersiniz tmo en yüksek 1400 aldığı makarnalık buğdayı 1875 e satıyor sonra millet stokcu..

Ali  arman
Ali arman - 11 ay Önce

Benim ihtiyacım var adresim denizli Acıpayam karahöyük mahallesi 15 danalar ama arpa yoktur deprem de zarar gorduk

Teşekkürler
Teşekkürler - 11 ay Önce

Sayın bakan mısır arpa buğday olumlu düşüş başladı ithalata devam stokçulara fırsat vermediğiniz için teşekkürler şu an mısır 1190 a geldi sağolun bakanım


banner151

banner251