TMO'dan duyuru: Fındık satışları Nisan ayında da devam edecek

TMO, fındık ihracatının kesintiye uğramaması ve stoklarda bulunan kabuklu fındıkların değerlendirilmesi amacıyla Mart ayında başlayan satışların Nisan ayında da devam edeceğini duyurdu. 

TMO'dan duyuru: Fındık satışları Nisan ayında da devam edecek
banner200

TMO, depolardaki kabuklu fındık satışıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada kurumun faaliyet alanında olan ürünlerin piyasalarını yakından izlendiği, gelinen noktada üreticilerin elinde fındık stokunun kalmadığı, piyasalara arzın yavaşladığı kaydedildi. Bundan dolayı fındık ihracatının kesintiye uğramaması ve stoklarda bulunan kabuklu fındıkların değerlendirilmesi amacıyla Mart ayında başlanan satışların Nisan ayında da devam edeceği belirtilerek, şunlar kaydedildi: 

"Bu kapsamdan 2019 yılı mahsulü kabuklu fındıklar %50 sağlam iç fındık esasına göre 16 bin ton Levant kalite, 4 bin ton Giresun kalite olmak üzere toplam 20 bin ton kabuklu fındık 6 Nisan tarihinden itibaren KDV hariç olmak üzere peşin bedel mukabilinde satışa açılmıştır.

Maliyet unsurlarının değerlendirilmesi sonucu belirlenen satış fiyatlarımız;

Levant kalite kabuklu fındıklar 21,00 TL/Kg,

Giresun kalite kabuklu fındıklar 21,00 TL/Kg,

Talep edilmesi halinde numune fiyatı 25,00 TL/Kg 'dır.

Daha çok yurt içi kuruyemiş piyasasında değerlendirilmesi sebebiyle Giresun Kalite fındıkta fiyat değişikliği yapılmamıştır.

Açıklanan satış fiyatları 30 Nisan 2020 tarihine kadar geçerlidir.

Firmalar talep miktarlarını 30 Mart-2 Nisan tarihleri arasında ürün almak istedikleri Şube Müdürlüğümüze yazılı olarak bildireceklerdir. Talep miktarlarına göre teslimat programı yapılarak ürün bedelleri için tahsilatlar yapılacaktır.

Satışlar; Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve Derince Şube Müdürlüklerince yapılacaktır."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251