TİGEM’in göz bebeği Ceylanpınar kara geçti

TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, Hazineden para alan bir kurum değil de Hazineye para veren kurum olmak istediklerini kaydetti. 

TİGEM’in göz bebeği Ceylanpınar kara geçti
banner200

DHA’dan Ali Leylak’ın haberine göre, Ceylanpınar ilçesinde bulunan ve dünyanın en büyük çiftliği olan TİGEM son iki yıl içerisinde 15 milyon kar elde ettiği kaydedildi. TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, başarıyı zirveye taşıma hedefini de "Hazineden para alan bir kurum değil de hazineye para veren kurum olmak istiyoruz" dedi.

Ceylanpınar’da bulunan ve dünyanın en büyük çiftliği olan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) son iki yıl içerisinde ileri teknolojiler ve üretimde son tekniklerin uygulanmaya başlamasıyla birlikte işletme ilk kez kara geçti. Toplam 1 milyon 634 bin dekar arazi varlığı ile TİGEM arazi varlığının yüzde 50'sini oluşturan Ceylanpınar Tarım İşletmesi, dünyada da en büyük tek parça tarım arazisi olarak biliniyor.

Kurulduğu günden bu yana ülkenin tarım sektörünün gelişmesine katkı sağlayan, ürettiği sertifikalı tohum ve damızlık gibi materyallerle çiftçilerini ihtiyaçları karşılayan kurumda yaklaşık 5 bin işçi çalışıyor. İlçenin bacasız fabrikası olarak bilinen TİGEM’in son 2 yıldır ortaya koyduğu farklılık sayesinde zarardan kara geçildiğini belirten TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, "Hazineden para alan bir kurum değil de hazineye para veren kurum olmak istiyoruz" ifadesinde bulundu.

DEĞİŞEN YÖNETİM, YENİ EYLEM PLANI

2018 yılında  ilk kez TİGEM’in başına bir kadın yöneticisi olarak atanan Ayşe Ayşin Işıkgece "Sürekli zarar eden kurum iyi bir yere taşımak için ekip halinde teknoloji gelişmeleri takip ettik. İşletmenin bir önceki yıl 72 bin ton olan sertifikalı hububat tohumu üretimi 2019 yılında yüzde 36’lık rekor artışla 98 bin tona ulaşmış, ürün pazarlama sistemi değiştirilerek gelirleri artırılmış, önceki yıllarda ciddi anlamda zarar eden İşletme 2018 yılında 3,5 milyon TL ve 2019 yılında 11 milyon TL kar eder duruma geltirildi" ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Umutsuz gençler
Umutsuz gençler - 2 yıl Önce

Ceylanpınarda olmasına rağmen ceylanpınara faydası olmayan bir kurum o kadar genç işsiz ve el değiştiren yönetim bu duruma duyarsız kalıyor umarım birgün gençlerin sesine kulak veren bir kurum olmaya başara bilirsiniz

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Kar edilmesi çok güzel. Ama madem 2018 ve 2019 da uzun yıllar sonra kar edebildiniz, ozaman neden uzun yıllar sonra kar etmeyi başaran yönetici kadroyu tamamen değiştirdiniz..

Ibrahim songül
Ibrahim songül - 2 yıl Önce

Sayın Genel Müdürüm Sana Ve. Ekibine Teşekkür ediyorum.Eğer Bu Kurum Kara Geçmişise Allahıma Bin Şükürler olsun Sayğı Ve. Sevgilerimle

Abdulbaki ÖZBEK
Abdulbaki ÖZBEK - 2 yıl Önce

Üretim ve sistemli denetim ile çok daha güzel kârlar elde edilir.Yeterki hariçten gazel okunmasın. TİGEM Türkiyemizin göz bebeğidir. İşçisinden en yüksek makamdaki insana kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca bana göre genel müdürluk ilçemize gelsin. İşletme 4 e ayrılsın bak o zaman daha çok kâr eder.

Halaf geçgel
Halaf geçgel @Abdulbaki ÖZBEK - 2 yıl Önce

Vatanını milletini seven insanlar işbaşında olursa TİGEM Ülkemizi besler duruma geçer. Emeği geçen Tüm çalışan yönetici ve işçilerden Allah razı olsun.

Eren
Eren - 2 yıl Önce

Ciflik babanizin ek bic ankara bati yesin ceylanpinarlilarda isssiz kalsin ciftlik muduru babasinin cifligimiki yasak koyuyor gezmeye

Resit
Resit - 2 yıl Önce

Tigemin çevresinde okadar iş siz genç dururken hazineye para kazanmak neye yarar.

Semsettin korak
Semsettin korak - 2 yıl Önce

Vıransehir halkına ve ceylanpinar halkı bu kadar yokluslukla ve aclıkla ugrasırken. Ben tıgemın ceylanpinar ve Vıransehir halkına paylasması tarafıyım.

Hilmi ekrem
Hilmi ekrem - 2 yıl Önce

ilçeye faydası olmayan bir kurum lakin balandırmakta başlıca talihsizlik?


banner251