Tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatları neden arttı?

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, çiftçinin son günlerde en çok mağdur olduğu tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatlarını Meclis gündemine taşıdı. Öztürk, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez tarafından cevaplandırılmak üzere iki ayrı soru önergesi verdi. Öztürk, 'parası olmadığı için tarlasını veresiye sulayan çiftçiden faiz alınmasını doğru buluyor musunuz?' dedi.

Tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatları neden arttı?
banner200

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, çiftçinin son günlerde en çok mağdur olduğu tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatlarını Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplandırılmak üzere iki ayrı soru önergesi veren Öztürk, tarımsal sulamada kullanılan elektriğin fiyatlarında yaşanan artışların nedenini sordu. 

TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞE NE KADAR ZAM YAPILDI?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye konuyla ilgili olarak 14 soru yönelten Öztürk, "Ocak 2018- Ocak 2020 döneminde tarımsal sulama abone grubunun kullandığı elektriğe toplamda kaç defa zam yapılmıştır? Sulama elektriğine yapılan zam oranı ne kadar olmuştur?" dedi. 

Tarımsal sulama abone grubuna sağlanan fiyat avantajının kaldırılmasının nedenini soran Öztürk, Pakdemirli'den şu soruların cevaplandırılmasını istedi. 

-Tarımsal sulama abone grubuna, hanelerde kullanılan elektrik fiyat tarifesinden daha yüksek tarife uygulanmasının nedeni nedir? 

FİYAT İNDİRİMİ YAPILMASINI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

-Tarımdaki diğer girdi maliyetleri de dikkate alınarak, tarımsal sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi bakımından tarımsal sulama abone grubunun kullandığı elektrikte fiyat indirimi yapılması düşünülmekte midir?

-Ülkemizde tarımsal sulama amaçlı elektrik kullanan abone sayısı ne kadardır?

BORÇLU ÇİFTÇİ SAYISI NE KADAR?

-Tarımsal sulama amaçlı elektrik kullanan borçlu abone sayısı ne kadardır?

-2020 yılı sulama ücret tarifeleri hangi kriterler dikkate alınarak belirlenmiştir? 

ÇİFTÇİDEN PEŞİN ALINMASININ NEDENİ NEDİR?

-Geçmiş uygulamalarda yıllık ücret ürün başına sulama yapıldığı miktara göre alınırken (örneğin şeker pancarı için 4 sulama, ayçiçeği için 2 sulama, mısır için 3 sulama, yonca için 4 sulama), şu an saatlik sulama bedeli sezon toplamının çiftçiden peşin olarak talep edilmesinin gerekçesi nedir?

-Şebeke dışı tabir edilen tarımsal sulama alanlarına da suluma suyu verilecek midir?

-Barajlardaki doluluk oranının düşük olması ya da tabii su kaynaklarından gelen su miktarının yetersiz olması durumunda, çiftçinin kullanması gerekenden daha az sulama yapması halinde, peşin alınan sulama bedeli faiziyle iade edilecek midir?

-Dekar başına alınan kuyu ücretleri Türkiye genelinde aynı tarife üzerinden mi alınmaktadır? 

VERESİYE SULAMA YAPAN ÇİFTÇİDEN FAİZ ALINMASI DOĞRU BİR UYGULAMA MI?

-Sulama elektriği borcunu ödeyemediği için veresiye sulama yapmak isteyen çiftçiye, kredi kartıyla en az yüzde 50’sini peşin ödemek kaydıyla aylık yüzde 1.60 faizle ödeme yapmasını şarta bağlamak, tarımın sürdürülebilirliği açısından doğru bir uygulama mıdır? 

-Tarımsal sulama elektrik borcu bulunan çiftçilerimize mevcut borçlarını ödeyebilmeleri adına, erteleme, yapılandırma gibi nefes aldırıcı önlemlerin hayata geçirilmesi düşünülmekte midir? 

-1 Mart 2020 -15 Mart 2020 tarihleri arasında verilmesi gereken sulama beyannamesi süresi çiftçiler tarafından yeterli görülmemektedir. Bu doğrultuda bu sürenin 2020 Mart sonuna kadar uzatılması düşünülmekte midir?

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANINA 8 SORU 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e de konuyla ilgili olarak 8 soru yönelten Öztürk, tarımsal sulama elektrik borcu bulunan çiftçilere mevcut borçlarını ödeyebilmeleri adına, erteleme, yapılandırma gibi nefes aldırıcı bir önlemin gündemlerinde bulunup bulanmadığını sordu.

Öztürk, Dönmez'den şu soruların cevaplandırılmasını istedi: 

1. Ocak 2018- Ocak 2020 döneminde tarımsal sulama abone grubunun kullandığı elektriğe toplamda kaç defa zam yapılmıştır? Sulama elektriğine yapılan zam oranı ne kadar olmuştur?

2. Tarımsal sulama abone grubuna sağlanan fiyat avantajının kaldırılmasının nedeni nedir?

3. Tarımsal sulama abone grubuna, hanelerde kullanılan elektrik fiyat tarifesinden daha yüksek tarife uygulanmasının nedeni nedir? 

4. Tarımdaki diğer girdi maliyetleri de dikkate alınarak, tarımsal sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi bakımından tarımsal sulama abone grubunun kullandığı elektrikte fiyat indirimi yapılması düşünülmekte midir?

5. Ülkemizde tarımsal sulama amaçlı elektrik kullanan abone sayısı ne kadardır?

6. Tarımsal sulama amaçlı elektrik kullanan borçlu abone sayısı ne kadardır?

7. Sulama elektriği borcunu ödeyemediği için veresiye sulama yapmak isteyen çiftçiye, kredi kartıyla en az yüzde 50’sini peşin ödemek kaydıyla aylık yüzde 1.60 faizle ödeme yapmasını şarta bağlamak, tarımın sürdürülebilirliği açısından doğru bir uygulama mıdır? 

8. Tarımsal sulama elektrik borcu bulunan çiftçilerimize mevcut borçlarını ödeyebilmeleri adına, erteleme, yapılandırma gibi nefes aldırıcı önlemlerin hayata geçirilmesi düşünülmekte midir? 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2020, 12:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Matematik ve ahlak
Matematik ve ahlak - 1 yıl Önce

Çiftçinin hali bu iken, çiftçiye hizmet götürmesi gereken kurum ve kişilerin durumu ne? Derde ilaç değil kezzap sürenlerin saltanatlarının bedeli ne? Örneğin Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür ve yardımcılarının aylık kazançları, bir çiftçi ailesinin kaç yıllık kazancına eşittir?

İbrahim bayram
İbrahim bayram - 1 yıl Önce

Sulama kooperatiflerine güneş santrali kurulursa devlet destek verirse ve mahsuplaşma olursa köyler kalkınsın.

ibrahim
ibrahim @İbrahim bayram - 6 ay Önce

ibrahim Bey devlet %50 hibe + çok düşük faizle hibe dışında kalan tutara kredi desteği sunuyor zaten

bizim çifcimizinde kendini biraz geliştirmesi arastırması lazım 20.000-30.000 tl Elektirik faturası ödüyorlar 40000 tl hibe+40000 tl kredi 80000 tlye çok iyi sistem kurulur 20 yıl elektirik parası ödemez zaten araştırmaları lazım

Xman
Xman - 1 yıl Önce

Üretenlerin değil yönetenlerin kazandığı bir sistem bu.. Yavaş yavas iflas

Mehmet bulbul
Mehmet bulbul - 1 yıl Önce

Kardeşim bu çiftçinin hali ne olacak böyle tarım bakanlığı yapılmaz elektrikle sulama yapıyoruz kazandığımız urun parasını anca karşılıyor girdiler çok gübre mazot ilaç derken elde avücda bir şey kalmadı bu çiftçiler ne yapsın bizim yerimize kendilerini koyup öyle hesabını kitabını yapsinlar

Osman akcan
Osman akcan - 1 yıl Önce

Doğru söze ne söylesem bilmiyorum ama helal olsun iktidar açıklasın cahit özkan açıklama yapsın bir çivril li çiftçinin yanında cahit bey kimin yanında seçimde öyle söylüyor ama 3 sene sonra gelecek Kıralan a

Mehmetemin TATAR
Mehmetemin TATAR - 1 yıl Önce

Çiftçimizin elektirik harcamasına yardımcı olması lazım bu devletin.cunki çiftçimiz turkiyeyiyi ayağı kaldıracak bir guruptur. Onları es gecmeyelim.cifcimizi ezmeyelim.

c. k
c. k - 1 yıl Önce

Milleti. Düşünmeyen vambirleri corona yakalar insAllah bunlar sıkışınca. Dışarı kacarlar cifci kaçamaz elbet. Seçim. Gelir tek silahımız.

Murat turcan
Murat turcan - 1 yıl Önce

Bilelimki malatyada kayisi bahceleri sulama suyu yeterli olmamasi sebebi ile sondajlardan sulama yapilmaktadir kayisi bahceleri 20 lik bir dalgic pompa saatte 20 kv atmakta bu da 16 tl demek bu 2018 de 7 tl idi bir yilda elektrige gelen zam tarimsal sulamada % 120 olmustur buda cifcinin bahcesini kisitli sulamaya sevk etmektedir bununla beraber verim dusuklugu yasanmakta olup bu maduriyeti onlemek adina bu na kulak verir ve indirim saglarsaniz ciftci ler bu ulkeyi sevmekte olup urerimi ayakta tutacaklardir sevgi ve saygilarimi sunarim .


banner151

banner251