Tarım sektöründeki büyümeyi ziraat odası başkanları nasıl değerlendirdi?

2020 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 9,9 daralırken, tarım sektörü yüzde 4 büyüdü. Pekala Türkiye'nin tarım merkezlerindeki ziraat odası başkanları tarım sektöründeki büyümeyi nasıl değerlendirdi?

Tarım sektöründeki büyümeyi ziraat odası başkanları nasıl değerlendirdi?
banner200

2020 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 9,9 daraldı. Türkiye’de sanayi sektörü yüzde 16,5, hizmetler sektörü yüzde 25 küçülürken market alışverişlerinin artmasıyla birlikte tarım sektörü yüzde 4 büyüdü. Ziraat odası başkanları tarım sektöründeki büyümeyi yorumladı. Bazı başkanlar TÜİK verilerine şüpheli yaklaşırken, aracı ve tüccarların daha çok kazandığını belirtti. Bursa Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir, "Veriler doğru ama, bu sanayiciye ve perakendeciye yansıdı. Burada kazanan, büyüyen sanayi ve perakende sektörü." açıklamasında bulundu.

Sözcü Gazetesinden Ali Ekber Şen, Halil Ataş, İlker Kılıçaslan, Müslüm Evci'nin haberine göre, TÜİK verilerine göre, 2020 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 9,9 daraldı. Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) corona salgının etkisiyle 2020 yılının ikinci çeyreğini yüzde 9,9 daralma ile tamamladı.

Sanayi sektörü yüzde 16,5, hizmetler sektörü yüzde 25 küçülürken market alışverişlerinin artmasıyla birlikte tarım sektörü yüzde 4 büyüdü. Peki, Türkiye'nin tarım merkezlerindeki ziraat odası başkanları tarım sektöründeki büyümeyi nasıl değerlendirdi?

ÇİFTÇİNİN BİREYSEL BAŞARISI

Konya Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner açıklamasında, “TÜİK'in açıklamalarına göre büyüme olsa ne, olmasa ne? TÜK'in bugüne kadar söylediği ne doğru ki buna da ‘doğrudur' diyelim” ifadelerinin kullandı. Üner, “TÜİK bu verileri neye göre açıkladı onu da bilmiyorum. Rekolteleri biz bilemiyoruz ki TÜK bilsin. Öte yandan çiftçi pandemi sürecinde yalnız bırakıldı. Esnaf ve sanayicilere destek verilirken çiftçiye ne destek verildi? Bir büyüme olmuşsa bile bu çiftçinin bireysel başarısıdır” dedi.

KONYA'DA YETİŞTİRİLEN BAŞLICA ÜRÜNLER

Konya ili sahip olduğu geniş tarım alanları, farklı agro ekolojik alt bölgeler, sulama imkanları, coğrafi konumu ile Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden bridir. Konya'da başta buğday, arpa, şeker pancarı, kuru fasulye, patates, ayçiçeği, haşhaş, kimyon, aspir gibi tarla bitkileri olmak üzere çok sayıda sebze ve meyve türlerinin üretimi gerçekleştirilir. Son yıllarda Türkiye'nin tohumluk üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını da karşılar hale gelen Konya'da organik tarımda da gelişme gözlenmekte.

ARACI VE TÜCCARLAR DAHA ÇOK KAZANDI

Mersin Ziraat Odası Başkan Vekili Turgut Demir, şöyle konuştu;  “Sebze ve meyve fiyatlarında çiftçiden çıkışta düşüş yoktur. Aksine meyve fiyatları bu yıl daha güzeldi. Yalnız daha iyi fiyatlara gidebilirdi fakat aracılardan ve tüccarlardan kaynaklı çünkü arada bunlar daha çok kazandığını görüyoruz. Örnek biber ve domates ekilişleri geçen yıla göre neredeyse iki kat artış göstermesine rağmen üretim artışı olduğu halde fiyatlarda düşüş yoktur. Mesela karpuz fiyatları geçen yıla göre daha da artmıştır. Meyve fiyatlarından üreticiler çok memnundu.

Aracılar olmazsa tüketiciye ulaşan fiyatları doğrudan üreticiye yansıyabilirdi. Sadece üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarında artış oldu (ziraii ilaç, gübre vs) bu tabi ki üreticiyi olumsuz etkiliyor. Pandemi sürecinde gıdanın önemini tarımdaki bu olumlu yönleri ile daha net görmüş olduk. Yine tarımsal ürünlerin besin değerleri yönünden Covid gibi hastalıklara karşı vücut direncinin artması tarımsal ürünlerin önemini arttırmaktadır”

MUZ ÜRETİMİNİN YÜZDE 72'Sİ MERSİN'DEN

Akdeniz Havzası içerisinde yer alan Mersin, 1.585.300 hektarlık yüzölçümü ile Türkiye'nin toplam yüzölçümünün yaklaşık %2'sini oluşturuyor. Tükiye'nin toplam yaş meyve üretiminin %13,4'ü, toplam muz üretiminin %72'si, toplam çilek üretiminin %40'ı, toplam limon üretiminin %70'i, Mersin'de gerçekleştiriliyor.

BÜYÜYEN SANAYİCİ VE PERAKENDECİ, ÜRETİCİ DEĞİL

Bursa Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir, TÜİK'in raporunu şu sözlerle yorumladı; “Dünyada pandemi ile birlikte gıdanın da önemi anlaşıldı. Tarım ürünleri değer kazandı. Veriler doğru ama, bu sanayiciye ve perakendeciye yansıdı. İnsanlar giyimde ve diğer özel ihtiyaçlarından kısıp, marketteki tarım ürünlerine yöneldi. Burada kazanan, büyüyen sanayi ve perakende sektörü. Üreticiye ise yansıyan bir şey yok. Aksine doların yükselmesiyle birlikte girdi maliyetleri daha da yükseldi.

BURSA ÖNEMLİ TARIM MERKEZLERİNDEN

Bursa da Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden biri. 431 bin hektar tarım arazisinin yüzde 71‘i tarla, yüzde 13‘ü sebze, yüzde 6‘sı meyve, yüzde 2‘si bağ ve yüzde 8‘i zeytinlik olarak kullanılmakta. 431 bin hektar tarım alanının yüzde 56‘sı (241 bin hektar) sulanabilir durumda. Yetiştirilen başlıca ürünleri şekerpancarı, buğday, kuru soğan, patates, mısır, domates, karpuz, sivri biber, patlıcan, lahana, şeftali, üzüm, zeytin, elma, armut.

PANDEMİ DÖNEMİNDE ARTIŞ OLDU

TÜİK'in “Tarım sektörü yüzde 4 büyüdü” açıklamasını değerlendiren Manisa Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, “Pandemi döneminde tarım sektörünün büyümesinden ziyade üretici bu dönemde ne ürettiyse elinde kalmadı. Hallere veya manavlara meyve ve sebze geliyor, hemen bitiyor. Pandemi döneminde vatandaş çoğunlukla evinde kalmaya çalıştığı için iyi besleneyim düşüncesiyle meyve ile sebzeye akın etti. Bu da üreticini elinde mal kalmamasına sebep oldu” diye konuştu.

“Bize göre pandemi döneminde yüzde 4 değil, bundan fazla bir büyüme olmuş olabilir. Şu anda domatesten hariç tarlada mal kalmadı” diyen Başkan Yalvaç, “Yaşanan doğal afetler ve fabrikaların fiyat düşürmesinden dolayı domates haricinde bu yıl ürünlerde sıkıntı yaşanmadı. Ancak yaşanan en büyük sıkıntı geçen yıla oranla girdi maliyetlerinin yüzde 25-30 seviyelerinde artması. Üretici ürünü sattı ama eline fazla bir para geçmedi. Tarım sektöründe bir büyüme yaşanabilir. Ancak üreticinin eline geçen parada büyüme yaşanmazsa, önümüzdeki yıllarda bu büyüme tersine dönebilir” ifadelerini kullandı.

MANİSA'DA ÜZÜM ÜRETİMİ ÖNEMLİ

Manisa'nın en önemli bitkisel ürünlerinin başında kuru ve yaş üzüm, zeytin, kiraz, tütün, kurutmalık ve yaş domates, mısır, kavun ve karpuz geliyor. Manisa'da 293.064 kişi geçimini tarımdan sağlıyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 22:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emin Karadağ
Emin Karadağ - 12 ay Önce

Tarım ülkemizde yüzde dört büyümüş iyide biz bu ülkenin üretenlerinin bundan niye haberimiz yok acaba, bizler bu ülkenin milli üreticileri farklı bir gezegendemi bu tarımı yapıyoruz farkında olmadan,bu ülkede yeme gübreye akaryakıta neredeyse her gün zam geliyor bunun adı bizlere yönetenler tarafından serbest piyasa koşulları oluyor ama öbür tarafta bir ete bir süte soğana veya üreticinin ürettiği adına sayamadığım her bir ürüne enflasyon rakamları yüzünden sabit fiyat veya ithalat sopası kafamıza vurarak cezalanıyoruz Allah aşkına nerede adalet nerede hak hukuk tabiki bu ülkede civtcinin içinde bulunduğu bu sorunları çok iyi bilen birlikler odalar var civtcinin sırtından geçinen ama korkularından hiç birinden bir tek derdimizi anlatan bir demeç çıkmıyor,yazıklar olsun ya insan birazcık utanır ya bu istatistikleri açıklarken bu ülkenin üreticisi civtçisi ürettiği ürünlerinden para kazanamadığı için bütün bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine boğazına kadar borçlu üstelik bir çoğumuz da icralık durumdayız ve öyle tahmin ediyorum ki hasta olmayalım diye yüce Allahımıza dua ediyoruz çünkü bir çok tarım ile uğraşan kesimimiz Bağ-Kur borçlusuyuz Allah korusun hasta oldukmu yandık bütün ilaçlar ücretli.yuce ALLAH bu ülkenin alın teri dökerek soğuk sıcak yağmur çamur demeden emek verib üretim yapan herbir paydaşımıza sabırlar versin bu istatistikleri yapanlarada Allahımıza havale ediyoruz.

Ali
Ali - 12 ay Önce

Yalan ya nakavt olan boksöre antrenörü sen kazandın diye yalan söylermiş ama hakemler hakkını yedi rakibi kazandırdılar nedemeli sağlık olsun

Help help
Help help - 12 ay Önce

Susuzluktan ve aşırı sıcaktan Şu an zamansız mısırlar kurudu ,, pamuklar zamansız açıyor rekolte düşük ,, verim düşük olunca tarım büyüyormu ,, çok garip devlet yalancı oldu,,insan böyle yalancı bir devleti olmasından utanıyor,,hem Müslüman hem yalancı olmak,,,,utanç verici

Köylü
Köylü - 12 ay Önce

Çözümü devlet üretmeli bakanlık niye var çiftçi birlikleri niye var ülkenin her çiftçisinden feryatlar yükseliyor soğancılar stokçu Diye depoları basıldı ama girdiler iki kat olunca serbest piyasa oluyor gariban çiftçimiz kar zarar demeden üretmeye devam ediyor.

Ayşe Arıkan
Ayşe Arıkan - 12 ay Önce

Peki sorunları biliyorsunuz da çözüm önerileriniz neler bunları bir çalışma haline getirip cumhurbaşkanımıza götürdünüz mü yok anca konuşun çözüm üretmeyin.

Ciftci
Ciftci - 12 ay Önce

Cumhur başkanı herkesin başkanı yaşananları o da görüyor

banner151

banner251