Tarım Kredi Yem fiyatlarına iki hafta arayla ikinci zam: Çuval başı yüzde 3 arttı 

Tarım Kredi Yem fiyatlarına, 13 gün arayla ikinci zam geldi. 23 Mart’ta yem fiyatlarına yüzde 5 ile 8 arasında zam yapan Tarım Kredi, 3 Nisan itibariyle fiyatları yeniden güncelleyerek, çuval başına ortalama yüzde 3 zam yapıldı. Son yapılan zamla birlikte buzağı başlangıç yemi kooperatif karı hariç, fabrika çıkış peşin fiyatı 79.36 TL’den 81.74 TL’ye çıktı. 

Tarım Kredi Yem fiyatlarına iki hafta arayla ikinci zam: Çuval başı yüzde 3 arttı 
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Yem fiyatlarına iki hafta arayla yeni bir zam daha geldi. Mart ayının ikinci yarısında yem fiyatları zamlanırken, Nisan ayı başında yeni bir zam daha yapıldı. Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Tarım Kredi Yem de ürettiği yemlerin fiyatlarına ortalama yüzde 3 artış yaptı. 

Tarım Kredi Yem, yem fiyatlarına en son 23 Mart'ta yüzde 5 ile 8 arasında değişen oranlarda zam yapmıştı. 

Tarım Kredi Kooperatifleri büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık sektöründe yem üretimi yapıyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin yem üreten 12 fabrikası tek çatı altında toplanarak Tarım Kredi Yem ismini aldı. Tarım Kredi Yem’in büyükbaş hayvancılık sektöründe kullanılabilecek 20 çeşit, küçükbaş hayvancılıkta ise 5 çeşit olmak üzere toplam 25 yem çeşidi bulunuyor.

Buzağı Başlangıç Yemi: Buzağıların 4. günden 60. güne kadar olan beslenmelerinde kullanılıyor. Yem 50 kilogramlık çuvallarda satılıyor. 

Buzağı Büyütme Yemi: Buzağı başlangıç yemi bittikten sonra 61 günden itibaren 120. güne kadar bu yem çeşidi kullanılabiliyor.

Sığır Besi Yemi: (Standart) Hayvanlara 4. aydan itibaren veriliyor. 

Sığır Besi Yemi: (Geliştirme) 5. aydan itibaren kesim süresine 3 ay kalaya kadar verilebilir. 

Sığır Yemi: (Bitirme) Bu yem de yine hayvanların kesim zamanına kadar kullanılabilir. 

Sığır Besi Yemi: (Başlangıç) Beşinci aydan itibaren besi süresinin sonuna kadar verilebilir. 

Sığır Besi Yemi: (Tahıl karışık) Dana ve tosunların besiye alındıkları dönemlerde bu yem hayvanlara tahıllarla karıştırılarak verilmelidir. Kullanım şekli, hayvan başına 2 kilogram olarak verilir. Bu 2 kilogramlık yem ezilmiş olan tahıllarla karıştırılmalıdır.

Sığır Süt Yemi 18: Dişi sığırların doğumlarından itibaren kuruya çıkartılana kadar ki dönemde kullanılabilecek, sindirimi kolay tamamlayıcı bir yem olarak üretiliyor. 

Sığır Süt Yemi 19: Dişi sığırların doğumlarından itibaren kuruya çıkartılana kadar ki dönemde kullanılabilecek, sindirimi kolay tamamlayıcı bir yem olarak üretiliyor. 

Sığır Süt Yemi Enerji 19: Yüksek süt verimli süt ineklerinin doğumlarından itibaren kuruya çıkartılana kadar ki dönemde kullanılabilecek, sindirimi kolay tamamlayıcı bir yem olarak üretiliyor. 

Sığır Süt Yemi 20: Verim olarak orta ve yüksek seviyede olan hayvanlara verilebilir. Dişi hayvanlara doğumlarından sonra kuruya çıkarılacaklara döneme kadar kullanılabilir. 

Sığır Süt Yemi 21: Bu yem türü de dışı hayvanların doğumlarından sonraki dönemde kullanılabiliyor. 

Sığır Süt Yemi 1E1: Orta ve yüksek verimli süt ineklerinin beslenmesinde kullanılır. 

Sığır Süt Yemi Tahıl Mix: Orta ve yüksek verimli süt ineklerinin beslenmesinde kullanılır. 

Sığır Süt Yemi BTC: Düşük ve orta düzey sağmal süt ineklerinin beslenmesinde kullanılır. 

Düve Yemi: Genç dişi damızlık sığırların ilk doğumlarına 15 gün kalana kadar olan dönemlerdeki beslenmesinde kullanılır. 

Gebe Sığır Yemi Kuru Dönem: Dişi sığırların ilk laktasyon sonrası tüm gebeliklerinde gebeliğin son iki ayında kurum dönem yemi ile beslenir. 

Sığır Süt Yemi Standart: Düşük ve orta düzey sağmal süt ineklerinin beslenmesinde kullanılır. 

Sığır Süt Yemi Extra: Özellikle yüksek süt verimli sığırların doğumlarından sonra erken laktasyon döneminde oluşan Negatif Enerji dengesini düzenlemek için üretilmiş, doğumlardan sonraki 60. güne kadar ki dönemde kullanılabilecek, sindirimi kolay tamamlayıcı bir yem olarak üretilmiştir. 

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YEM ÇEŞİTLERİ 

Kuzu Büyütme Yemi: Kuzuların 2. Haftadan 13. Haftaya kadar olan beslenmesi için üretilmiş bir yemdir. 

Kuzu Besi Yemi: Kuzuların 90. Gününden, kesime kadar olan beslenmesi için üretilmiş bir yemdir. 

Toklu Besi Yemi: Besiye alınan tokluların kesime kadar ki dönemlerinde kullanılmak üzere üretilmiş, dengeli ve sindirimi kolay tamamlayıcı bir yemdir. 

Koyun Süt Yemi: Süt verme (laktasyon) dönemindeki sağmal koyun beslenmesinde kullanılan, dengeli ve sindirimi kolay tamamlayıcı bir yem olarak üretilmiştir. 

Keçi Süt Yemi: Sağmal keçilerin beslenmesinde kullanılır. 

3 NİSAN'DA YAPILAN ZAMLA BİRLİKTE YEM FİYATLARI 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 16:20
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Trabzon bölge Merkez
Trabzon bölge Merkez - 2 yıl Önce

Çiftçinin kişisel bilgisini alıyor hic gitmediği çiftçi için islem.yapiyor maaş alıyor yetmiyor bölge birliği lojmanında daire veriyor personel ajanlık yaptırılıyor mobing müdürlerimiz biz kooperatif çalışanları kiralarda ortalıkta sürünüyoruz yem sorumlusu neden lojman veriliyor öncelik biz personeller varken... Trabzon problem bitmez tuhaf .

Kime diyorlar
Kime diyorlar @Trabzon bölge Merkez - 2 yıl Önce

Fahrettin Paşa, bizde varız deyip göze girmek için Korona kampanyası yapıyor kurumda ve millet korku belası 50 100 katılıyor. Kendisi ve iki yardımcısı Raziden bir saatlik toplantı için 60 bin lira atıyorlar ceplerine ve bu sayfalarda hadi buradan aldığınız hakkı huzuru memmleketin şu sıkışık vakti için bağışladık diyin diye çağrılar yapılıyor, Paşadan ve avanesinden çıt yok.

Öğlen yemeği şart
Öğlen yemeği şart @Trabzon bölge Merkez - 2 yıl Önce

Öğlen yemeği yem ve gübre sorumlusuna yedireceksin mecbursun öğlen arasına çıkmadan gelir kooperatifin önüne mecbur kalırsın problemli 2 kişi hic yemeğini yiyen varmi bu 2 sinin sırtımızda taşıyoruz bunlar dikkat

Vicdanın Sesi
Vicdanın Sesi - 2 yıl Önce

Tarım ve hayvancılıkta maliyetler yüksek olabilir haklısınız, buna Tarım Kredi personeli de üzülüyor. Bu sektörde olan kimse istemez zaten bunu. Bu ayrı bir konu. Ama borcunu zamanında ödemeyen, hesabını kitabını düzgün yapmayan, samimiyet ve güler yüz gördüğünden dolayı tarım kredi borçlarını zamanında ödemeyip sallayan çiftçinin ve hayvancının hiç mi suçu yok?

Ali riza
Ali riza @Vicdanın Sesi - 2 yıl Önce

Tarim kiredi koperetifleri cifcilerin tefecsi olmus

Onur Oz
Onur Oz @Vicdanın Sesi - 2 yıl Önce

TKK personelinin üzülmesinin bir anlamı var mı? Borcunu ödeyenle ödemeyeni aynı kefeye koymak! Vicdan nerde burada?

NEDEN YANILTICI FİYAT LİSTESİ
NEDEN YANILTICI FİYAT LİSTESİ - 2 yıl Önce

1- Tarım Kredi Kooperatiflerinde yem fiyatları bağlı oldukları Bölge ye göre değişiyor,
2- Listede nakliye dahil diye yazıyor, ayrıca fabrika teslim fiyatı yazmıyor, siz burada işi manipüle ediyorsunuz.
3- Kooperatif satışında 4-5 tl ilave edilecek diye bir ibare yok.
4- Neden dolayı Tarım Kredi Kooperatiflerinin fiyatları zam diye haber yapılırken diğer firmaların yaptığı fahiş zamlar paylaşılmıyor.
5- Neden dolayı, analiz değerleri bile tutmayan, tuz ve mermer basılı ucuz firmalardan bahsedilmiyor.
6- Neden dolayı çiftçi ile hammadde fiyatları paylaşılmıyor.

Reşit Savurun
Reşit Savurun - 2 yıl Önce

Bir zamanlar Zirai Donatım Kurumu vardı,çifçiye gübre,tarım alet edevatları ihtiyaçlarını karşılardı,birileri içten, birileri dıştan yok ettiler ve kapandı yok oldu,şimdi sıra TKK geldi oda birileri tarafından yok edilip kapatılsa ne iyi olur,çünkü Icra Iflas Kanunu un 82/4 maddesini uygulamayıp,çiftçini borcundan dolayı tarlasını,traktörünü evini berkını icra yoluyla sattırıyor,başta TKK genel müdürü olmak üzere tüm kooperatif yetkilileri sorumludur,ama yetkili ve etkili olan kimse sahip çıkmıyor, gariban köylünün üç kuruşluk borçları nedeniyle efintefin edilmesine göz yumuyorlar,Kapansın gitsin

TKK ve O CANAVARIN KOLLARI
TKK ve O CANAVARIN KOLLARI @Reşit Savurun - 2 yıl Önce

Türk çiftçisini yiye yiye doymayan Tarım Kredi Kooperatifleri CANAVARI ve ONUN KOLLARI: GÜBRETAŞ, TAREKS, TARKİM, TARNET vs...vs.... TKK CANAVARININ BEYNİ OLAN TAKIMIN NE GÖZÜ DOYAR NE DE KARNI DOYAR... BİR ELLERİNE GÜNEŞİ, ÖBÜR ELLERİNE DE AYI VERSENİZ DOYMAZ BU TKK...

ss
ss - 2 yıl Önce

bugün keskinden özel bayiden 6 torba kuzu yemi aldım 94 tl verdim Allah devlete zeval vermesin kooperatifte yem bitti diye 4 tl zam yapmışlar adam kendi azıyla diyor istersen alma kooperatife 1 hafta yem gelmeyecek diyor boş konuşmayın

Mehmet Faruk özcan
Mehmet Faruk özcan - 2 yıl Önce

Yem pahalı süt ucuz sütede zam yapln et ucuz

Dolar
Dolar - 2 yıl Önce

Dolar uçuyor karşılığı olmayacakmı sandınız kimse doları durdur akp diyemiyor

Filiz hellaç
Filiz hellaç - 2 yıl Önce

Ben bugüne kadar devlett ne yapsın kundaktan çıkan şehre gidiyor köyde reçberlik kalmadı diye devleti haklı gören biriydim ama el insaf köyde duranda yani bizim gibiler yerimiz ekip biçmeye müsait değil hayvan bakmak için parayla alıp bakmak zorundayız köylerde zaten Saman yem pahalılığından millet hayvanı körledi biz yapmak istiyoruz ne ilçe tarımdan ne bankalardan olumlu bi cevap alamıyoruz ben kendim için söylüyorum 1tonluk fındık bahçem var başka bi gelirim ve aylık yok fındığa mı bakayım hayvana mı bakayım bir sene kendimizmi yiyelim siz söyleyin biz yapalım hadiiiiii