Tarım Kredi: Deprem bölgesinde çiftçi icraya verilmeyecek

Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Birliği Müdürü Yusuf Karabatak, deprem bölgeleri olan Elazığ ve Malatya'daki kooperatif ortaklarının, 3 aylık mücbir hal süresince yasal takip veya herhangi bir işleme maruz kalmayacaklarını söyledi.

Tarım Kredi: Deprem bölgesinde çiftçi icraya verilmeyecek
banner200
banner217

Malatyayerelhaber.com'dan Buğra Hakan'ın haberine göre, Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Birliği Müdürü Yusuf Karabatak, deprem bölgeleri olan Elazığ ve Malatya'daki kooperatif ortaklarının, 3 aylık mücbir hal süresince yasal takip veya herhangi bir işleme maruz kalmayacaklarını söyledi.

Karabatak, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 17 bölge birliği, 1625 kooperatif, 197 hizmet bürosu, 15 şirket ve yaklaşık 9.000 çalışanıyla başta 850 bin ortağı olmak üzere ülke tarımına hizmet verdiğini, Malatya Bölge Birliğinin ise 9 ilde 50 birim kooperatifi ve 7 hizmet bürosu ile geniş bir coğrafi alana hizmet götürdüğünü ifade etti.

2019'DA ÇİFTÇİYE 210 MİLYON TL KREDİ KULLANDIRILDI 

Karabatak, Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerde 2019 Yılında 210 Milyon TL kredi kullandırıldığını ve 320 Milyon TL satış yapıldğını açıklayarak, Tarım Kredi Kooperatifi'nin Ziraat Bankasından sonra üreticilere en fazla kredi sağlayan kuruluş olduğunu belirtti. Karabatak açıklamasında, "Tarım Kredi Kooperatifleri olarak önceliğimiz üreticilerimizi kaliteli üretime yönlendirerek daha fazla gelir elde etmelerini sağlamak, tarımın her alanında verdiğimiz kredilerin üretime dönüşmesini sağlayarak Türk tarımına ve bölgemiz üreticilerine hizmet etmek ve onların her türlü ihtiyaçlarını kaliteli, uygun ve zamanında karşılayıp, hasat zamanında çiftçilerimizin mahsullerini değerlendirmektir" ifadelerine yer verdi.

DEPREM BÖLGESİNDE 3 AY SÜREYLE KANUNİ TAKİP VEYA İCRA İŞLEMİ YAPILMAYACAK 

24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen ve merkez üssü Elazığ ili Sivrice ilçesi olan deprem felaketi nedeniyle, Elazığ ve Malatya illerinde bulunan Kooperatif ortakları hakkında 3 ay süreyle mücbir sebep hali kabul edildiğini açıklayan Karabatak, "Elazığ ve Malatya illerinde bulunan Kooperatiflerimize kayıtlı olup, 24.01.2020 tarihi itibariyle kanuni takip hesaplarında borcu bulunan ya da bu süre zarfında borcu kanuni takip hesaplarına aktarılan ortaklarımız hakkında yasal takibe başlanmayak. Daha önceden hakkında icra takibine başlanan ortaklarımız hakkında ise, mücbir hal süresince herhangi bir işlem yapılmayacaktır." dedi. 

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ'NDE DE KOLAYLIK SAĞLANDI 

3 aylık süre zarfında ödeme güçlüğü çeken çiftçilerin finansman ihtiyaçlarının sağlanabilmesi için aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği risk merkezince de mücbir hal düzenlemesi yapıldığını belirten Karabatak, "Mücbir hal süresince ortaklarımızın bankalar nezdindeki risk durumlarının olumsuz etkilenmemesi için, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine, takibe düşen ortakların bildirilerek bu durumda olan çiftçilere kolaylık sağlandı." şeklinde konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri Malatya Bölge Birliği Müdürü Yusuf Karabatak, 2020 yılı içerisinde Tarsim Sigortası yaptıran Kooperatif ortaklarına bitkisel ürün kredilerinde 50 bin TL’ye, hayvancılık kredilerinde 100 bin TL’ye kadar %100’e varan faiz indirimli krediler kullandırıldığını belirtti. Karabatak, ayrıca yıllık %5,5 sabit maliyet ile kooperatif ortağı çiftçilerin gübre, tohum ve yem ihtiyaçlarının karşılandığını, bunun yanı sıra Tarsim sigortası yaptıran ortaklara da 150 gün vadeli faizsiz motorin kredisi ile 60 gün vadeli faizsiz yem kredisi kullandırıldığını sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2020, 15:29
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Malatyadaki Yolsuzluk
Malatyadaki Yolsuzluk - 7 ay Önce

Deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza destek adına güzel bir hizmet fakat tarım kredi eski bölge müdürü 5000 ton gübre yolsuzluğunun hesabını verirsen tüm Türkiye çiftçilerine bu hizmet yapılır . Şu anda sivas bölge müdürü olarak görev yapan m.a bir an önce emekliliğe ayrılmalıdır

Mehmet
Mehmet - 7 ay Önce

Yusuf müdür dürüst çalışkan adam helal olsun bizim hakkımızı savunuyor yoksa halimiz harap

Depremzede Çiftçi
Depremzede Çiftçi - 7 ay Önce

Deprem dolayısıyla çok madur olduk. Yusuf Bey gerçekten çok beyfendi bir insan. Her gittimizde bizimle ilgendi

Derya Ataseven
Derya Ataseven - 7 ay Önce

Yunus kılınç soruyordu, depremden dolayı tarım kredi ne yapıyor diye. Şimdi burdan soruyorum, yazıhan ziraat odası başkanı yunus kılınç geçmiş olsun mesajından başka ne yaptı. Bide merak ediyorum, yazıhan ziraat odası eleştirmekten başka ne yapıyor. Ne hizmet veriyor çiftçiye. Bide merak ediyom ziraat odasının yazihanda binası atıl dururken neden başka binada kirada kalıyor, kirada kaldığı bina kimin acaba lütfen yayınlayın bunu.

Uln diyen yarım akıllıya
Uln diyen yarım akıllıya - 7 ay Önce

Çok büyük lütuf olduğunu söyleyen yok sadece olması gereken!!! Sorun şu yeğenim Tarafkar olup yapılan her işe doğru demek be kadar yanlışsa, sırf muhalif olayım diye yapılan her işe yanlış demekte yanlıştır! Kimsenin karşısına dikilip doğruları konuşma, buraya iki satır yazmakla kendini Hak önünde akladığını zannet ve rahatla Rehabilitasyon merkezimi burası:)))

Sefz
Sefz - 7 ay Önce

Bizim durursunuz çokmu iyi

Memleketin derdi bizim derdimiz
Memleketin derdi bizim derdimiz - 7 ay Önce

Çiftçimiz lehine yapılan böyle güzel haberleri de vermeye devam ederseniz samimiyetinizi anlamış oluruz Açıkçası bu sayfada bu habere şaşırdım

Yaziklan
Yaziklan @Memleketin derdi bizim derdimiz - 7 ay Önce

Uln çok büyük lütuf mu icrayi geciktirmek. Neyi mesrulastiriyorsun sen!? Sevindigi şeye bak adamın ya

Fettah
Fettah - 7 ay Önce

İcraya verilen diğer çiftçiler ne olacak. Onlarda doğal afate ugrad, ama çatır ,çatır icralar vs insanlık bu kadar mı bitti.


banner151

banner251