Tarım Bakanlığında soğan kaygısı: Soğan ihracatında önce prosedür zorlaştırıldı şimdi ön izin şartı getirildi! 

Soğanda geçen yıl ithalatta gümrükler sıfırlanırken, bu yıl da ihracata ön izin şartı getirildi!

banner255
Tarım Bakanlığında soğan kaygısı: Soğan ihracatında önce prosedür zorlaştırıldı şimdi ön izin şartı getirildi! 
banner200

Türkiye’de geçen yıl verim ve üretim düşüklüğünden dolayı ciddi bir soğan krizi yaşanırken, bu yıl verim ve üretimdeki artıştan dolayı soğanda iyi bir dönem yaşanıyor. Üretimle birlikte ihracatın da artması üreticiyi sevindirirken, üreticinin bu sevinci fazla sürmedi. Tarım ve Orman Bakanlığı, fiyatların yükseleceği ve arz açığı oluşacağı endişesiyle önce prosedürleri zorlaştırdı. Bununla da yetinmeyip 20 Aralık'ta özel bir toplantı yapılarak Bitki Sağlığı Sertifikasının verilmemesine karar verildi. Bugün de Resmi Gazete’de tebliğ değişikliği yayınlanarak ihracatı ön izne bağlı mallar listesine soğan ve patateste eklendi.  

BAKANLIK KENDİSİNİ BÖYLE SAVUNDU

Tarım ve Orman Bakanlığı, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ değişikliğinin ihracatın yasaklandığı anlamına gelmediği belirterek, “İhracata herhangi bir yasaklama getirmemiş olup, ülkemizin üretim, tüketim, stok, ihtiyaç ve yurtiçi-yurtdışı piyasa fiyatlarının düzenli olarak takip edilerek, söz konusu ürünlerin ihracatının ön izne bağlanmasını içermektedir" denildi. 

Tarım ve Orman Bakanlığında iki hafta önce özel bir toplantı yapılmıştı. Bakan Pakdemirli’nin katılmadığı bu toplantıda soğan ihracatı için Bitki Sağlığı Sertifikasının verilmemesine karar verilmişti. Bu karar doğrultusunda 20 Aralıktan buyana soğan ihracatı için Bitki Sağılığı Sertifikası verilmiyordu.

Geçen yıl 1 milyon 930 bin ton soğan üretilirken, bu yıl bu rakamın 2 milyon 200 bin tona çıkması tahmin ediliyor. 

Soğan üretiminin artması, iç piyasada fiyatları düşürürken yurt dışından soğan talebi üreticinin imdadına yetişti. Türkiye, son yılların en önemli soğan ihracatını bu yıl yaparken, üretici de bu durumdan para kazanmaya başladı. İhracat başlamadan önce üreticide soğan fiyatları 65 kuruşa kadar düşerken, ihracatla birlikte fiyatlar 1.5, 2 liraya kadar çıktı. Özellikle Hindistan ve Bangladeş’te bu yıl ciddi bir soğan krizinin yaşanması, Türkiye’den soğan ihracatının en fazla bu ülkelere yapılmasına neden oldu. Bu ülkelerin dışında Sri Lanka ve Balkan ülkelerine de soğan ihraç edildi.

ÜRETİCİ BU KARARDAN NASIL ETKİLENECEK? 

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 20 Aralık'tan buyana ihracat için Bitki Sağlığı Sertifikası vermeyerek ihracat dolaylı yoldan durdurulurken, fiyatların bundan üreticiyi olumsuz etkiliyecek şekilde düşmediği kaydediliyor. Bunun nedeni olarak da Türkiye'nin kendi ihtiyacının çok üstünde bir soğan bulunmaması gösteriliyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 13:14
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan orhon
Sinan orhon - 1 yıl Önce

Ailemle tüketeceğimiz kuru soğan yılda 50 kg.vAllahide 5 TL olsa 250 TL yapar.Ulen elektrik doğalgaz herşey ikiye katladı.Gariban köylüye dokunmayın kazansın.onlar bizim belkemiğimiz.çekin artık ellerinizi köylüden

Alacalı çifci
Alacalı çifci - 1 yıl Önce

Keser döner sap döner

ATATÜRK çü çiftçi
ATATÜRK çü çiftçi - 1 yıl Önce

Bak tarım bu tarım bakanı Allah insanı onun tayyip ocasının elinde kızılcık sopası var biraz ız yaptığında kafaya bir sopa kafada akıl kalmıyor be kardeşim hayırmı beliyon Allah tan bekle şunu ögrenin

Aslan
Aslan - 1 yıl Önce

On izin belgesini nie vermionuz nie ihracat duruo çiftçiyle alıp veremediniz ne

Fatih
Fatih - 1 yıl Önce

Mor koyun en verimli ve dayanıklı

konyali
konyali - 1 yıl Önce

bu senede geçen seneden farksız soğanın önünü degil ön izin hicbir sey durduramaz ocak ayı 3tl

Kazım
Kazım - 1 yıl Önce

Dolar kuruna ezdirilen çiftçi işçi

Şehmus tunç
Şehmus tunç - 1 yıl Önce

Çiftçi zarar edince zararı karşılanmıyor kul hakkı yeniyor


banner151

banner251