Tarım Bakanlığına döner sermaye tepkisi: Milli tohumculuğu böyle mi destekliyorsunuz? 

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, Hazine ve Maliye Bakanlığının belirlediği ve Tarım ve Orman Bakanlığının açıkladığı döner sermaye ücretlerini %25 artıran kararın, tohumculuk sektörünün üretim maliyetlerini daha da yükselteceğini, ancak tüm engellere karşın milli tohumculuğun gelişmesinin durdurulamayacağını ifade etti. 

banner255
Tarım Bakanlığına döner sermaye tepkisi: Milli tohumculuğu böyle mi destekliyorsunuz? 
banner200

TÜRKTOB ve ECOSA Başkanı Savaş Akcan, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan Tohum Sertifikasyon Test Müdürlükleri Döner Sermaye İşletmeleri 2020 Yılı Fiyat Listesi’ndeki artış oranlarını değerlendirdi. 

Savaş Akcan, "Tohumculuk sektörünün en önemli girdi maliyetleri arasında Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tohum Sertifikasyon Test Müdürlükleri tarafından tescil denemesine alınan çeşit adayları ile tohumlukların tarla ve depo kontrolleri için tahsil edilen ücretler çok önemli bir yer tutmaktadır. 

Tarımsal değerleri ölçme, teknolojik analiz, teknik inceleme, test, yıllık işlem, kontrol, etiket, sertifikasyon, çeşit tespiti gibi çok farklı kalemde alınan bu bedellerin 2020 yılında bir önceki yıla oranla ortalama olarak %25 oranında artırıldığını görüyoruz. Geçtiğimiz yıl da aynı oranda artan bu ücretler sektörümüzü çok zor durumda bırakmıştı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere tüm ekonomi yönetiminin enflasyonun tek haneye inmesini hedeflediği bir ortamda resmi enflasyonun iki katı oranındaki bu artışı biz kendimize izah edemiyoruz. 

DESTEK ARIYORUZ, ENGEL BULUYORUZ

Oysaki sektör temsilcileri olarak bu konuyu başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurumlar nezdinde defalarca gündeme getirdik. Rapor ve görüş belgelerimizde döner sermeye ücretlerinin düşürülmesini tavsiye ettik. Hatta 2020 yılı için artış olmayacağı yönünde söz bile almıştık.

Her fırsatta özel sektörümüzün daha çok milli çeşit geliştirmesini ve araştırma – geliştirme (AR-GE) faaliyetlerine daha fazla kaynak ayırmasını tavsiye eden ve kendilerinin de bu amaçla çalıştıklarını ifade eden yetkililerin, bu artış oranlarını onaylayarak sektörün önünü tıkadıklarının farkında olmadıklarını düşünüyoruz.’’ ifadelerini kullandı. 

BAŞARIMIZ VE GAYRETİMİZ CEZALANDIRILMASIN

Tohumluk üretiminin de diğer tarımsal ürünler gibi mazot, elektrik, gübre, işçilik gibi maliyetlerin artışından aynı oranda etkilendiğini söyleyen Akcan, ‘’Biz tohumculuk sektörü olarak yaklaşık 2 yıldır çok yüksek oranlarda artan bu maliyetleri tohumluk fiyatlarına yansıtmamak için elimizden geleni yaptık. Devletimizin Enflasyonla Topyekûn Mücadele Kampanyasına destek verdik. 

Milli ve yerli tohumculuğun gelişmesi, sertifikalı tohum üretiminin ve kullanımının artması için çalışan, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin de açıkladığı gibi üretim ve ihracatını her yıl artıran, 2018 yılında ilk kez ihracatı ithalatını geçen, dünyada söz sahibi olmaya gayret gösteren tohumculuk sektörümüzün bu çabaları karşılıksız kalıyor hatta cezalandırılıyor.  

HERŞEYE RAĞMEN MİLLİ TOHUMCULUK…

Son artışlarla birlikte tek bir çeşidin sadece tescil edilmesi için 12 bin TL ila 30 bin TL arasında döner sermeye ücreti ödemek zorunda kalacak sektörümüzden daha çok AR-GE yapmasını daha çok yeni milli çeşit geliştirmesini bekliyorlarsa, söz veriyoruz bunu da yapacağız. Milli tohumculuğun önünde hiçbir engel duramayacak.’’ şeklinde konuştu. 

YÜKSELEN LİMİTTEN KREDİ KULLANIP DÖNER SERMAYEYE Mİ YATIRALIM? 

TÜRKTOB ve ECOSA Başkanı Savaş Akcan, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararını da değerlendirdi. 
Akcan, söz konusu kararda Yurt İçi Sertifikalı Tohum, Fide, Fidan Üretiminde kullanılacak kredinin üst limitinin 10 milyon TL’den 20 milyon TL’ye yükseltildiğini hatırlatarak, ‘’ Bu konuda hem Ziraat Bankası hem de ilgili bakanlıkların yetkileriyle birlikte yoğun çaba harcadık.  Sonuç vermesinden dolayı çok memnunuz ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu kredileri işletme ve yatırım için kullanmayı düşünüyorduk ancak sanırım bir bölümünü Tarım ver Orman Bakanlığının döner sermayesine aktarmak zorunda kalacağız.’’ dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 12:40
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dost acı söyler
Dost acı söyler - 1 yıl Önce

Türktob un dini imanı para. Paraya doymuyor. Hala gözü tarım bakanlığında gelir getirecek işlerde.

Memur
Memur @Dost acı söyler - 1 yıl Önce

Bu yorumun altına imzamı atıyorum.

osman
osman @Dost acı söyler - 1 yıl Önce

Aynen Öyle. Tek dertleri Tohum Tescil Müd. Gelirlerinde olan işlemleri kendi bünyelerinde toplamak istemeleri. Paraları biz alalım.

birlikleri fazla şımartmamak lazım
birlikleri fazla şımartmamak lazım @Dost acı söyler - 1 yıl Önce

Aynen öyle. Bunların derdi DS ücretleri değil. Devlet kazanmasın hepsini biz götürelim derdindeler.

OK
OK - 1 yıl Önce

Tohum birliğine tüm yetkileri verin Tarım ve Orman Bakanlığı bir alıyorsa bunlar elli alır. Benim bakanımı en son eleştirecek örgüt bunlardır.

Ramazan
Ramazan - 1 yıl Önce

Ülkeyi sata sata batırdınız ürettirmediniz sattınız akparti ve aklartiye tapanlar

Memur
Memur - 1 yıl Önce

Birlikler, odalarmı yoksa döner sermaye ücretlerimi üreticiye yük oluyor? Çiftçilerimize sormak lazım!

Murat
Murat - 1 yıl Önce

Bu arkadaşlar kaç tane yabancı buğday ve arpa çeşidinin yerli firmalarca tescil ettirildiğini de bir açıklasalar.
2019 yılında üretilen buğday tohumunun, arpa tohumunun kaç tonu yabancı çeşit.
Her seferinde bakanlığı eleştirirler.
Bir de kendilerini elestirseler.

ABD iran
ABD iran - 1 yıl Önce

Okadar zayıf ülkeyizki,ABD İran'ı vuruyor Türkiye'de dolar yükseliyor Amerika'da herşey yolunda,,sanki Türkiye savaşa giriyor komik ülkesin türki

Tarım bakanına soruyırum
Tarım bakanına soruyırum - 1 yıl Önce

Çiftçinin girdileri doların 7200 liraya çıktığı fiyattan arttırıldı çiftçi mahsülleri yalan enflasyona göre artı hatta artmayan ürün bile var,bu şartlarlarda çiftçi ne yapacak,ve şu an dolar yine 5650 den 5980 e çıktı hemen gübrelere yine yansıdı .bize bir yol göster bakan,mısır ve pamuk desteği hiç arttırılması ,siz hem Allah'ın adını kullanıp hem de neden yalan konuşuyorsunuz nerede adalet

Para kokusu almış
Para kokusu almış - 1 yıl Önce

çiftçi başka kurumların döner sermayesinede para yatırıyor. dilinin altındaki baklayı çıkar başgan:))


banner151

banner251