Tarım Bakanlığı pancar üretiminde yüzde 11.4 artış bekliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu yıl şeker pancarı üretiminde yüzde 11.4 artış beklendiğini kaydetti.

banner255
Tarım Bakanlığı pancar üretiminde yüzde 11.4 artış bekliyor
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı, şeker pancarı üretimiyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Ülke genelinde faaliyet gösteren şeker fabrikaları bütün hızıyla çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda, pancar üretimi de giderek artıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan verilere göre 2019 yılında şeker pancarı üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 11,4 oranında artarak; 21 milyon tonun üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

NİŞASTA BAZLI ŞEKER KOTALARI İNDİRİLDİ

2019/2020 pazarlama yılında nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotaları yüzde 2,5’e indirildi.  Böylece, yapılan düzenleme ile önceki yıllara göre 2019 yılında ilave 1,5 milyon ton şeker pancarının kota kapsamında üretilmesi sağlandı.

TÜKETİLEN ŞEKERİN TAMAMI YERLİ VE MİLLİ

Halkımızın tükettiği şekerin tamamı yerli ve milli kaynaklar ile bu topraklarda üretiliyor. Halihazırda şeker üretiminin yüzde 95’i pancardan elde ediliyor. 2019/2020 pazarlama yılında ise şekerin % 97,5’i pancardan elde edilecek.

Şeker pancarı üretimi, şeker ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak arz ve talep dengesi gözetilerek planlanıyor. Üretim şartları ile alım usul ve esaslarını düzenleyen sözleşmeler, pancar çiftçileri ile şeker fabrikaları arasında imzalanarak, tarafların hak ve sorumlulukları güvence altına alınıyor.

ŞEKER İTHALATI AZALDI

Halkımızın tükettiği şekerin tamamı yurt içinde üretilmekle birlikte, ihracat amaçlı olarak Dahili İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ithal edilen şeker miktarı önemli düzeyde azaldı. 2019 yılının ilk dört ayında (Ocak-Nisan) DİR kapsamında yapılan şeker ithalatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 41,5 oranında azalarak, 47 bin tona geriledi.

Buna karşılık şekerli mamul ihracatçılarına yurt içinden tahsis edilen “C şekeri” ise 2019 yılı ilk dört ayında 52 bin tona yükselerek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 154,4 oranında arttı.

Şeker fabrikalarımız tarafından üretilen ve dünya fiyatlarından tahsis edilen “C şekeri” ile gıda sektörümüz yurt içi kaynaklarla desteklenerek, uluslararası rekabet gücümüzün artırılması hedefleniyor."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ertuğrul mutluoglu
Ertuğrul mutluoglu - 2 yıl Önce

Gübre 100/100 motorin 100/40 elektrik 100/70 işçi maliyeti 100 /40 ilaç 100/80 artmisken pancara 100 /11 olurmu en az 100/40 zam yapılmalı

Süleyman çalık
Süleyman çalık - 2 yıl Önce

Acaba tarıma nereden bakılıyor çok merak ediyorum

Zekeriya bostan
Zekeriya bostan - 2 yıl Önce

Vay bizim halimize vayki ne vay yazık cifciye kardesim mazota gübreye işciye tarla kirasına sulamaya gelen zamları bari verin tamam kardesim devletimizi kalkındıralım cifci olarak ama cifciyi bitirmeyin yazıktır

Köylü
Köylü - 2 yıl Önce

Yüzde 11 zam değil üretimdeki artış zam yok daha kimsenin umurunda değil neden pancar zammı açıklanmıyor köylü kaçıncı sınıf insan yerine konuyor biz tarım ülkesiyiz hepsini ithal edemezssiniz.

Erkan yagmur
Erkan yagmur - 2 yıl Önce

Bizde seker pancari yuzde eli dusdu nerde ueretiliyor bilmem

banner151

banner251