Tarım Bakanlığı nasıl denetim yapıyor? Tüketici rakıdan vazgeçmedi devlet vergiden oldu!

Bakanlık nasıl denetim yapıyor? Devletin en önemli vergi kaynaklarından biri olan içki sektöründe kayıt dışı üretim zirve yaptı. 3 yılda kayıt dışı rakı üretimi 4 milyon litreden 8 milyon litreye çıkarken, kaçak rakı nedeniyle devlet 1.5 milyar dolar vergi kaybına uğradı.

Tarım Bakanlığı nasıl denetim yapıyor? Tüketici rakıdan vazgeçmedi devlet vergiden oldu!
banner282

Devletin en önemli vergi kaynaklarından biri olan içki sektöründe kayıt dışı üretim zirve yaptı. 3 yılda kayıt dışı rakı üretimi 4 milyon litreden 8 milyon litreye çıkarken, kaçak rakı nedeniyle devlet 1.5 milyar dolar vergi kaybına uğradı. Kaçak rakının giderek artması yapılan denetimleri gündeme getirirken, buradaki kayıtdışılığın da sorgulanmasına neden oldu. Sektör yetkilileri, etil ve metil alkolde büyük bir kayıtdışılık bulunduğuna dikkat çekerek, Tarım ve Orman Bakanlığının denetimlerinin yetersizliğine dikkat çektiler. Kaçak rakıdan dolayı devletin yaşadığı vergi kaybının resmi rakamların da üstünde olduğuna işaret edilirken, buradaki kayıtdışılığın da mafyamatik yapılara gittiğine vurgu yapıldı. 

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre, Yaklaşık 15 milyar TL'lik vergi ödemesi ile devletin en önemli gelir kalemlerinden biri haline gelen sektörde yüksek alkol derecesi ile rakı, 2016 sonrasında merdiven altı üretimin en önemli unsuru haline geldi.

Piyasadaki rakı arzının yaklaşık dörtte biri merdiven altı veya evde üretilen ürünlerden oluşurken, piyasadaki kayıtlı rakı üretiminin 32 milyon litre, kayıt dışı rakı üretiminin ise 8 milyon litre civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bu noktada özellikle rakı üretiminin temel unsuru olan etil alkol ithalatında yaşanan patlama, 2016 sonrasında piyasa dinamiklerinin hızlı bir şekilde değiştiğine işaret ediyor.

TÜKETİCİ RAKIDAN VAZGEÇMEDİ

Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı'nın etil alkol ve rakı satışlarına ilişkin yayınladığı verilere göre, 2015 yılında 35 milyon litre olan iç piyasadaki rakı arzı, 2018 yılında yaklaşık 32 milyon litreye düşmüş durumda. Piyasada satılan etil alkol satışları üzerinden yapılan hesapla evde veya merdiven altında üretilen rakı miktarı ise yaklaşık 2 kat artarak 8 milyon litreye ulaştı.

Yüksek vergi politikaları ile tahsilat veznesi gibi çalışan içki sektöründe, evde üretim hızla yaygınlaşıyor. Bira ve şarap gibi fermente içki kategorilerinde evde üretim artarken, damıtma yöntemi ile üretilen ve distile olarak tabir edilen yüksek alkollü rakıda ise merdiven altı üretim ağırlık kazanıyor. Tüketim rakamlarına bakıldığında ise fiyat artışlarına rağmen tüketicinin rakı içmekten vazgeçmediği, bunun yerine merdiven altına yöneldiği gözleniyor. Öte yandan devletin içkiden tahsil ettiği vergi oranları 15 milyar TL'yi bulurken, sahte içki nedeniyle 1.5 milyar dolarlık (yaklaşık 9 milyar TL) bir vergi kaybı olduğu da tahminler arasında.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 15:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cezmi karaayit
Cezmi karaayit - 2 yıl Önce

Zam yapmaya devam etsin hükümet yakında bu topladığı vergiyide topluyamiyacak 200 tl ye rakı satarsan insanlar başının çaresine bakar elbet

Bilgin
Bilgin - 2 yıl Önce

Tarım bakanlığında binlerce açık var pigasadaki işletmelerin çeyreği bile denetlenemiyor. İthalat ile depoları dolduran bir bakandan ne bekliyorsunuz

Vatandaş
Vatandaş - 2 yıl Önce

Az bile. Nasıl olsa alacakları vergiyi abuk subuk yerlere, suriyelilere çarçur edeceklerdi. Sarayın lale devri saltanatı da cabası.

Tayip rete eeeeee
Tayip rete eeeeee - 2 yıl Önce

Verginin de vergisni almaya devam ederseniz daha cooooook kaybedersiniz siz iyi oluyor kudurun