Tarım Bakanlığı karpuz ithalatı için Sağlık Bakanlığından görüş istedi!

Koronavirüsten dolayı bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de sıkıntılı bir süreçten geçerken, Tarım ve Orman Bakanlığının vatandaşın günlük gıda tüketiminde önemli bir yeri olmayan karpuz ithalatı için Sağlık Bakanlığı’ndan görüş istediği ortaya çıktı. Karpuz ithalatı için görüş istenmesi tarımda ithalat hastalığının geldiği boyutları gözler önüne sererken, Sağlık Bakanlığı’nın da bu ithalata olumlu yanıt vermesi dikkat çekti. 

Tarım Bakanlığı karpuz ithalatı için Sağlık Bakanlığından görüş istedi!
banner200
banner217

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, koronavirüs salgının tarımsal üretimi olumsuz etkilemesinden endişe edildiği bir dönemde Tarım ve Orman Bakanlığının İran’dan yapılacak karpuz ithalatı için Sağlık Bakanlığından görüş istediği ortaya çıktı. Virüs salgınından korunmak bütün sınır kapılarında ciddi tedbirler alınırken, hatta birçok giriş çıkış yasaklanırken, Tarım Bakanlığının vatandaşın gıda tüketiminde önemli bir yeri olmayan karpuz ithalatı için görüş istemesi şok etkisi yaptı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, 26 Mart’ta Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne başvurarak, İran’dan yapılacak karpuz ithalatı için görüş istedi. 

KARPUZ İTHALATINA ONAY ÇIKTI!

Tarım ve Orman Bakanlığına, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca adına cevap veren Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara, gerekli tedbirlerin alınması durumunda İran’dan yapılacak karpuz ithalatının uygun olacağını belirtti. 
Adana’da karpuz hasadının başlamasına sayılı günler kalırken, Tarım ve Orman Bakanlığının böylesine bir süreçte bile İran’dan karpuz ithalatının yollarını araması tarımda yaşanan ithalat hastalığının hangi boyutlara geldiğini gösteriyor. 
Karpuz ithalatıyla ilgili olarak Halk Sağlığı Genel Müdürü Koca tarafından Tarım ve Orman Bakanlığına verilen cevapta şunlar kaydedildi: 

“İlgili yazınız ile İran İslam Cumhuriyetinden karpuz ithalatının yapılmasına ilişkin görüş talep edilmektedir. Bugün için geçerli olan bilgiler çerçevesinde, taze bitkisel ürünlerin tüketimi ile coronavirüs bulaşı beklenmemektedir. Ürünün tüketim öncesi gıda sanitasyon tedbirlerinin sağlanması halinde ithalatı uygundur” 

CHP’Lİ VEKİL: AKILLARA ZİYAN KARAR 

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, İran’dan yapılacak karpuz ithalatıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak, duruma tepki gösterdi. “Adana’da yakında karpuz hasadı yapılacakken Kovid-19’un çok yaygın olduğu İran’dan karpuz ithal etmek hem halk sağlığına hem Türk çiftçisine zarardır. Akıllara ziyan karar!” dedi. 

İRAN’DAN KARPUZ İTHAL ETMEK KENDİ ÜRETİCİMİZİ EZMEKTİR

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın İran’dan karpuz ithalatı için Sağlık Bakanlığından görüş istemesini üzücü bir karar olarak değerlendiren Aygun, şunları kaydetti: “Tarım Bakanlığı, koronovirüse karşı kısa, orta ve uzun vadeli planlar yaparak Türk tarımını nasıl yükselteceğine kafa yormak yerine sürekli ithalata kafa yormaktadır. Hem üretimden çekilen Türk çiftçisini iyice tarımdan soğutmakta hem de Türk tarımını öldürmektedir. İran’dan karpuz ithal etmek Adana’daki üreticiyi ezmektir”

ADANA ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ: KENDİ KARPUZUMUZU YESEK DAHA İYİ OLMAZ MI?

Diğer yandan Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Adana’da turfanda karpuz hasadına 40 gün kaldı. Böyle zor bir yılda İran gibi virüs açısından yüksek riskli bir ülkeden ithalatı kısıtlasak ve kendi çiftçimizin yetiştirdiği karpuzu yemeyi bekleyerek hem çiftçimize destek olsak hem de dövizimiz cebimizde kalsa daha iyi olmaz mı?” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 13:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
YA HALA ANLAMADINIZ MI BU İTHALAT LOBİSİNİ
YA HALA ANLAMADINIZ MI BU İTHALAT LOBİSİNİ - 6 ay Önce

Bu ithalat lobisinin ne olduğunu bu millet bir türlü anlamadı, anlamaz, anlamayacak ve düzüm düzüm düzülmeye devam edecek.. Eyyy vatandaş; tarım ürünleri ithalat lobisi DÖRT BAŞLI CANAVARDIR VE TÜRK ÇİFTÇİSİNİN KANINI İLİĞİNİ EMMEKTEDİR.. AMA MERAK ETMEYİN EMMEYE BAŞLAMADAN ÖNCE KENDİLERİNE GÖRE BESMELE ÇEKER BU CANAVAR ORTAKLAR... PEKİ KİM BU İTHALAT CANAVARININ ORTAKLARI: 1-Siyasetçiler, 2-üst düzey bürokratlar, 3-kanemici tüccarlar, 4-alavere dalavereyle kazanılan fahiş paranın haram olmadığına fetva veren “ulema”

Liyakat
Liyakat @YA HALA ANLAMADINIZ MI BU İTHALAT LOBİSİNİ - 6 ay Önce

Demekki ust duzey yoneticilerin cogu meslek disi deniyirdu bosuna degilmis

Garban
Garban - 6 ay Önce

bunu da haber yaptınız alkışı hak ettiniz.. sn vekil bu aylarda geçmiş yıllarda meclis lokantasında veya kendi evinde yediği karpuzu serada mi yetiştirildiğini zannediyor.. her yıl Iran dan girer.. bu yıl tüm dünyada coronavirus salgını olduğunu biliniyor herhalde sn vekil ve editör. en çok etkilenen ülkelerden biri de Iran.. tarım Bak. sağlık bakanlığından böyle bir ortamda görüş istemesinden daha doğal ne olabilir ki..

Guldurme
Guldurme @Garban - 6 ay Önce

Ithalat lobicilerindenmisin tarimin onemi bu donemdede anlasilmazsa vurun kilitleri.ırgatiniz bol olsun

Avrupa
Avrupa - 6 ay Önce

Bırakın alsınlar bu kafa tarlalara konut Eker aptallarada kredi satar yandaş mütaitleri düşünür bunlar ..gelecekte yiyecek bulamayacakları akıllarına gelmez bu kırana bile ders olmadı bu zihniyete .....her vakit namazı sonrası dua etmek le memleket kıtlıktan kuetulmayacak

.
. - 6 ay Önce

zirai karantina müdürlüğü memurları ve veteriner sınır kontrol noktası müdürlüğü memurları risk altında. ithalatı bir ay durdurun.

AK
AK @. - 6 ay Önce

Gıda ve yem şubesi. Hayvansal üretim Şubesi..

Dost acı söyler
Dost acı söyler @. - 6 ay Önce

Kamu çalışanları kimin umrumda? İthalat lobisi ne derse öyle olur.

İso
İso - 6 ay Önce

Bu neyin nesidir anlamadım hala itahalat peşindeler senin çifçin yokmu yazık

Senol
Senol - 6 ay Önce

Bunların niyetini anlmakda güçlük çekiyorum. İthalat çiftçiyi üreticiyi bitirdi. Birde ithalat lobisine uygun çiftçi ithal etselerde, Türk çiftçisi bu açıdan kurtuluşa.

gariban
gariban - 6 ay Önce

guldurme rumuzlu cidden fazlasıyla takintilisin ve çok komik oluyorsun .. geçen yılda ithal edildi ondan önceki yıllarda da bu aylarda ithal edildi.. gayet doğaldır. bu aylarda benim ülkemde karpuz olmaz. anlarım benim ülkemde simdi olsa da ithalat yapilsa anlarim dediğinizi.. gerçi kime ne anlarirsin .. takıntılı olmak başka bir şey..

gariban
gariban - 6 ay Önce

tamirci sen tamircilifine bak... anlamasın.. geçen yılda manavindan veya pazardan aldığın bu aylarda ki karpualzlar da ithaldi.. avrupa rumuzlu arkadaş adın da avrupa ama sacmalamayi marifet sananlardansin.. şimdi rum uzun olan ülkelere bak da ülkeyi kıymetini bil.. rum gelişmiş avrupan senin ülkemizden tabii TURKIYEMI ülkem kabul ediyorsan hem gıda ve tarım ürünleri hem de sarf ve teknolojik tıbbi malzeme ithalatı için sıraya girdiler.. seni mesala Italya da veya Ingiltere de görmek isterdim.. gerçi Devletim her vatandaşına talep ederse uçak kaldırıp alıyor.. gerçi onu da görmesin...


banner151

banner251