Tarım Bakanlığı çiftçiden farklı düşünüyor!

Artan girdi maliyetlerinden dolayı yeterli gübre kullanılamadığı için bitkisel üretimde bir düşüş beklenirken, Tarım ve Orman Bakanlığı ise tam tersine üretimde bir artış bekliyor.

Tarım Bakanlığı çiftçiden farklı düşünüyor!
banner200
banner217

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bitkisel üretimde 2019 yılına ait 1’inci tahminini geçtiğimiz günlerde yayınladı. Buna göre, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınan veriler kapsamında bitkisel üretimin bu yıl bir önceki yıla göre artacağı tahmin edildi. Sahada artan fiyatlardan dolayı çiftçi yeterince gübre kullanamadığına dikkat çekerken, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın TÜİK’e verdiği istatistik verilerde bitkisel üretimin bir önceki yıla göre artacağının tahmin edilmesi bir çelişki olarak görüldü.

TÜİK VERİLERİNE GÖRE BU YIL BİTKİSEL ÜRETİMDE HANGİ ÜRÜNLERDE ARTIŞ OLACAĞI TAHMİN EDİLDİ?

Üretim miktarları, 2019 yılının ilk tahmininde bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde %5,4, sebzelerde %2,7, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde %5,8 oranında artış gösterdi. Üretim miktarlarının 2019 yılında yaklaşık olarak tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde 67,9 milyon ton, sebzelerde 30,8 milyon ton, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde 23,6 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edildi. 

TAHIL ÜRETİMİNİN ARTACAĞI TAHMİN EDİLDİ

Tahıl üretiminin 2019 yılında bir önceki yıla göre artacağı tahmin edildi. 

Tahıl ürünleri üretim miktarlarının 2019 yılında bir önceki yıla göre %1,1 oranında artarak yaklaşık 34,8 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Bir önceki yıla göre buğday üretiminin %2,5 oranında azalarak 19,5 milyon ton, arpa üretiminin %7,1 oranında artarak 7,5 milyon ton, çavdar üretiminin değişim göstermeyerek 320 bin ton, yulaf üretiminin %1,9 oranında artarak 265 bin ton olacağı öngörüldü.

Baklagillerin önemli ürünlerinden yemeklik baklanın %1,6 oranında artarak yaklaşık 6 bin ton, kırmızı mercimeğin %22,6 oranında artarak 380 bin ton, yumru bitkilerden patatesin ise %9,9 oranında artarak 5 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Yağlı tohumlardan soya üretiminin %14,3 oranında artarak 160 bin ton olacağı öngörüldü.

Tütün üretiminin %12,7 oranında azalarak 70 bin ton, şeker pancarı üretiminin ise %11,4 oranında artarak yaklaşık 21 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edildi.

Sebze üretiminin 2019 yılında bir önceki yıla göre artacağı tahmin edildi

Sebze ürünleri üretim miktarının 2019 yılında bir önceki yıla göre %2,7 artarak yaklaşık 30,8 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Sebze ürünleri alt gruplarında üretim miktarları incelendiğinde, yumru ve kök sebzelerde %14,1, meyvesi için yetiştirilen sebzelerde %1, başka yerde sınıflandırılmamış diğer sebzelerde ise %3,6 oranında artış olacağı öngörüldü.

Sebzeler grubunun önemli ürünlerinden domateste %2,9, kuru soğanda %23,8, hıyarda %2 oranında artış, karpuzda %3,4, sivri biberde %1,4, patlıcanda %3,3 oranında azalış olacağı tahmin edildi. 

MEYVE ÜRETİMİNDE DE ARTIŞ BEKLENİYOR

Meyve üretiminin 2019 yılında bir önceki yıla göre artacağı tahmin edildi.

Meyveler, içecek ve baharat bitkileri üretim miktarının 2019 yılında bir önceki yıla göre %5,8 oranında artarak yaklaşık 23,6 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Meyveler içinde önemli ürünlerin üretim miktarlarına bakıldığında, bir önceki yıla göre elmada %6,8, şeftalide %5,5, kirazda %6, çilekte %4,3 oranında artış, yenidünyada ise %8,2 oranında azalış olacağı öngörüldü.

Turunçgil meyvelerinden mandalinanın %6,1 oranında artacağı, sert kabuklu meyvelerden antep fıstığının ise %58,3 oranında azalacağı tahmin edildi.

İncir üretiminde %7,3, muz da ise %18,1 oranında artış olacağı öngörüldü.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Marasli
Marasli - 1 yıl Önce

Neden tahıl artiyor kimse başka ürün ekmiyorda ondan.mazot 6.50 gübre 50 kilosu 120 lira olan ilaç fiyatlarını satan yerler zaten bitmiş olan çiftciye bir kazıkta bizden deyip adamina göre fiyat verirse ülkemin çiftçisi ne yapsın adam tarlam boş kalmasın el alem bana gülmesin deyip bugday ekiyor sagolun varalun bizi bu duruma düşüren herkese çok selam ederim ahirette buluşmak ümidiyle hoşcakalın

Serkan akbal
Serkan akbal - 1 yıl Önce

Tarım diye bişey mi kaldı 3 15 gübre 105 tl olmuş nasıl atcam kulanıyorum 7 ton gübre hayvan bakıyorum yem çuvalı 85 tl nerde cifci ordan beri konuşması kolay gelin köylüye sorun derdini ziraat bankası desdekloyo sözde neyi destekliyor istediğimiz yem desteyi veri ce onbinlira ipotek ver köylü zaten sicili bozuk ne yapcak tarım bakanı alıyorsun 25 bin lira maaş işin ıyi kaç sefer sordun cifci nasıl geçiniyor tarım kıredi kefil istiyor verice gübre yem vatandaş boğuldu artık hele biz köylüler hepten bittik

Manisalı
Manisalı - 1 yıl Önce

Tahıl üretimi artmıyor. Tahıl alımı artıyor. Tarım Bakanlığı tarımla alakası olmayan bir kurum oldu artık boşuna hikaye anlatmasınlar

Ardahanli
Ardahanli - 1 yıl Önce

Artık devlettin koyluden alması lazım malları eğer çifti elinde ki malları uygun fiyata satamazsa karaborsa oluyor eğer çiftçiye destek vermek gerekirse düzenli denetim yapılması gerekir eğer çiftçiye destek vermek ülkenin bekasını genişletmek istiyorsanız çiftçiye para değil malını sata bileceği bir devlet olması gerekiyor tarla ekiyoruz patos vurulmaz oldu tarlalar bos yatıyor herkesin kapısında banka borcu yeter bu insanları somür meyi bırakın mazot almış başını gidiyor yazıktır etmeyin birisi DUR DESIN yazık bitirdiniz köylü halkını hani köylü insanın efendisiydi nerde kaldı bu efendilik hayvan alıyorsun önünü goremuyorsun devletimizin acilen bu ise elatmasi gerek biz devletimizin yanındayız her zaman Allah onları başımızdan eksik etmesin yine ama bir an önce de elimizden gerçek manası ile tutması gerek ben 21 yaşında bir gencim bunları yazıyorum devlet büyüklerimizin bunun farkına varacağını biliyorum sevgilerimle genç çiftçi

kaleli
kaleli - 1 yıl Önce

bakan beyin tarimla uzaktan veya yakindan tarimla bir alakasi yok yil sonun da belli olur artip azaldigi.

Ibrahim YÖRÜK
Ibrahim YÖRÜK - 1 yıl Önce

Her taraf hirsiz dolu elimize gecen sut fiyati belli yok oydu yok buydu ver abaliya a

Konya
Konya - 1 yıl Önce

Agam eglenir bizle

köle çiftci
köle çiftci - 1 yıl Önce

daha ne kaldı elimizden almadığınız.bir canımız onuda alında sizde kurtulun bizde kurtulak. nedir bu çektiğimiz çile arazimizi satıp faize koysak bey gibi geçiniriz.ama alın teri peşindeyiz.yazik halimize sesimizi duyan bir devlet büyüğümüz bile yok çiftçiye verdikleri pamuk desteğinden bile medet umar hale gelmiş devletimiz kıçımızdaki donuda alında sizde rahatlayın bizde......daha nedim


banner151